Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

B造skacz - Stroboskopowy sygnalizator

14 Mar 2008 09:04 2919 15
  • Poziom 11  
    Witam. Szukam od 2 tygodni informacji na temat wykonania sterownika takiego urz康zenia i nic nie potrafie znale潭 na stronach polskich i zagranicznych.

B造skacz - Stroboskopowy sygnalizator

Zaintygowa mnie owy b造skacz, z tego co widzia貫m najcz窷ciej palnikiem jest s造nny ifk120 oraz zasilanie z R14 lub z 2xAA

Czy kto wie jak zbudowa taki uk豉d? najlepiej na R14. My郵, 瞠 by這by taniej zbudowa co takiego i wsadzi do w豉snej obudowy - wko鎍u nie potrzebuj wodoszczelno軼i do 50m.

Niestety jestem pocz徠kuj帷ym elektronikiem i nie potrafi sam stworzy takiego projektu.

Licz na wasz pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    Lampa b造skowa z aparatu foto a do niej generator na popularnym ne555. By這 du穎 takiech temat闚 na forum "stroboskop z lampy b造skowej".

To tyle w temacie , reszte powie ci opcja "szukaj"

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    djandriu, dzi瘯uj za zainteresowanie tematem, jednak szukam ju 2 tydzien. Przy szukaniu fraz typu stroboskop faktycznie jest morze temat闚, ale dla mnie to tematy typu rzeka - po 20-pare stron o tym co mnie nie doko鎍a dotyczy bo najcz窷ciej s to projekty na 220V i 12V. Ja nie potrafi prze這篡 tego by uk豉d chodzi na mniejszym napi璚iu.

Problem polega na tym by uk豉d ruszy w sprawno軼i przynajmniej 4+ na bateri R14 - 1,5V a tu schemat闚 brakuje. Znalaz貫m na co o 5 Voltach.

Oryginalny sterownik jest stosunkowo ma造, upchni皻y na p造tce pod 瘸rnikiem - wi璚 raczej jest dosy prosty. Nie widzia貫m element闚 SMD.

Je瞠li kto potrafi przedstawi taki projekt to by這by cudownie.

Tylko prosz nie odsy豉jcie mnie do "szukaj". Po kilku dniach szukania informacji o takim b造skaczu i nie znalezieniu niczego postanowi貫m napisa nowy post.

Je瞠li Kolegom uda si co znale潭 to bardzo prosz o linki.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Czy naprawd nie ma nikogo kto m鏬豚y pom鏂 w tym temacie?

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Mateoosh napisa:
    Czy naprawd nie ma nikogo kto m鏬豚y pom鏂 w tym temacie?

Pozdrawiam

Ale co tu pomaga, wszystko jest w internecie. Pomoc sprowadza豉by si do odwalenia roboty za Ciebie.
  • Poziom 11  
    Je瞠li tak m闚isz to to udowodnij. Sp璠zi貫m du穎 czasu na szukaniu takiego schematu i twierdz, 瞠 w internecie takiego nie ma.
    Je瞠li jeste taki m康ry to poka.

Wasze odpowiedzi sprowadzaj si do jednego - szukaj. Na elektrodzie sp璠zilem kilka godzin wertuj帷 tematy i tak瞠 nie znalaz貫m urz康zenia zasilanego bateria 1,5V z palnikiem ksenonowym.

Jak kto poka瞠, 瞠 si myl i przeoczy貫m co to zwr鏂 wam honory.

Pisanie "poszukaj sobie, bo jest tego pe軟o", ukazuje wasze "odwalanie roboty".
  • Poziom 27  
    To ja powiem tak : we t lampe i wyrzu do 鄉iatnika , kup jabla j-23 i bedziesz mia stroboskop. Budowanie stroboli na bazie lampy z aparatu mija sie z celem. Koniec tematu !
  • Poziom 32  
    Potrzebna Ci po prostu przetwornica kolego, najcz窷ciej wystarczy nawin望 inaczej stron pierwotn transformatora. Podejrzewam jednak, 瞠 1,5 V to ciut ma這 przy konstrukcji amatorskiej, mo瞠 lepiej zastosuj 'p豉sk' 4,5V ? Ma wi瘯sz wydajno嗆 pr康ow i d逝瞠j potrzyma... tak my郵 bynajmniej.
  • Poziom 11  
    My si chyba nie zrozumieli鄉y.

Nie chc zbudowa stroboskopu dyskotekowego!

Temat jest o lampie sygnalizacyjnej - Jest to lampa zasilana z bateri R14 1,5V, kt鏎ej elementem b造skowym jest palnik ksenonowy (z wygl康u przypomina IFK120) o cz瘰totliwo軼i b造sku ok. 1Hz. Orginalna s逝篡 do oznakowania m.in. po這瞠nia nurka czy bojki przy nurkowaniu nocnym. Przy zmianie koloru klosza mo瞠 s逝篡 do oznakowania miejsc niebezpiecznych, tymczasowych l康owisk itp.

Problem w tym, 瞠 nie potrafi znale潭 uk豉du pracuj帷ego na tak niskim napi璚iu. Jednocze郾ie przyda這by si by b造sk by na tyle silny 瞠by jego widoczno嗆 wynosi豉 kilka kilometr闚.

neo_dc
    Jestem w miar pocz徠kuj帷ym elektronikiem. Stroboskop d瘸bla potrafilem zbudowa jednak to o czym m闚isz to wy窺za p馧ka.
    Da si dosta co takiego i jakie to ma mie parametry? Rozumiem, 瞠 jest to rodzaj transformatora. Widzia貫m r闚nie takie lampy zasilane 2 czy nawet 3 paluszkami. Wybralem R14 bo latwiej umie軼i to w rurce PCV. Ale inne baterie nie wnios wi瘯szych zmian, wi璚 mo瞠 by i 4,5V. Tylko gdyby m鏬 co wi璚ej napisa...

Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Schemat to przetwornica a dok豉dnie jej budowa, kt鏎a umo磧iwia bardzo szybkie na豉dowanie kondensatora wy豉dowczego (1Hz) do odpowiedniego napi璚ia + uk豉d wyzwalaj帷y.

W tej przetwornicy jest ca豉 tajemnica a dok豉dnie w jej sprawno軼i. Podobne rozwi您ania s stosowane w aparatach foto - gdzie mo積a zauwa篡 jak szybko pracuj lampy b造skowe.

Na pewno nie jest to palnik IFK, tylko palnik o bardzo niskim napi璚iu pracy w granicach (70V) a przetwornica jest zrealizowana na specjalizowanym uk豉dzie do tego celu.

Tu ma masz bardzo prostej przetwornicy; przyk豉d 12V:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=613070

Sam posiadam wn皻rzno軼i po jednorazowych aparatach foto, gdzie znajduje si lampa b造skowa. Sama przetwornica jest do嗆 prymitywna, dzia豉 z 1,5V i 豉duje lamp (w 25 sek) przy tym pobieraj帷 prawie 1 A pr康u na samym pocz徠ku 豉dowania.

Trzeba porostu znale潭 rozwi您anie uk豉dowe takiej przetwornicy, kt鏎a ze 廝鏚豉 1,5V da najwy窺za sprawno嗆 i jej zdolna natychmiastowo na豉dowa kondensator wy豉dowawszy (poni瞠j 1sek)
  • Poziom 11  
    Gdy szuka貫m schemat闚 natkn掖em si na co takiego:
    http://www.sayalhobbies.com/CatalogDetail.asp?link=11G11

Z obrazka wnioskuj, 瞠 da si co takiego zrobi i 瞠 cz窷ci tak瞠 s dost瘼ne. Niestety nie potrafi tego wykorzysta do stworzenia w豉snego projektu gdy moja wiedza elektroniczna jest zbyt ma豉...
  • Poziom 11  
    To podaj jakie konkretne rozwi您anie? Sk康 wzi捷 ewentualnie przetwornic? Czy te przetwornice kt鏎e znajduj si w j23 m庵 si nada?

Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Wiem, 瞠 niepotrzebny Ci stroboskop ;)

Ja te nie jestem zaawansowany... Zastanawiam si, czy ca造 'myk' nie tkwi w豉郾ie w tym palniku - musi by taki, 瞠by do jego zapalenia potrzebna by豉 malutka energia ( im mniejszy kondensator do na豉dowania tym kr鏒szy czas na to jest potrzebny) i tym mniejsze mamy wymagania co do przetwornicy...

Sztuka nie polega na tym, 瞠by na豉dowa kondensator z 1,5V, sztuka polega na tym, 瞠by zrobi to w mniej ni 1 sekunde....

To tylko moje takie tam spekulacje, s tutaj du穎 lepsi specjali軼i w tej dziedzinie...
  • Poziom 42  
    Poda貫m przyk豉dowe schematy, je瞠li nie wiesz o ci chodzi to nic z tego nie b璠zie.

Z J-23 to mo積a tylko pozyska transformator zap這nowy - g堯wn przetwornice trzeba wykona samemu.
  • Poziom 11  
    Je瞠li chodzi o przetwornic to faktycznie nie wiem co i jak.

Schematy te znam, natkn掖em si przy szukaniu na zagranicznych stronach, ale wyzwalaczem b造sku jest przycisk. R闚nie 豉dowanie odbywa si za jego pomoc.

Jednak to chyba nie jest pow鏚 by si podda. Pom騜cie koledze. :]

Wiem, 瞠 najpro軼iej by這by kupi gotowe. Ale ca豉 przyjemno嗆 w zrobieniu tego b造skacza wlasnymi r瘯oma. Stroboskopy tak瞠 mo積a kupi i to du穎 lepsze od j-23, ale jednak ludzie wol co wyskroba w domowym zaciszu, zmodyfikowa by dzia豉這 lepiej.

Czy przetwornic mo積a gdzie naby?
    Co by這by potrzebne do budowy?