Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter napięcie-PWM (DCM)

14 Mar 2008 09:14 3197 6
  • Poziom 2  
    Witam Wszystkich!

Poszukuję układu który zamieniłby napięcie zmienne (w zakresie 0-10V i częstotliwości do kilkuset Hz) na PWM najlepiej o stałej częstotliwości (np. ok. 1kHz).
    Układ jest potrzebny do zamiany sygnału z czujnika z wyjściem analogowym do podłączenia do karty pomiarowej z wejściem licznikowym.

Taki konwerter zawarty jest np. w strukturze akcelerometru adxl202.
    http://www.analog.com/en/prod/0%2C2877%2CADXL202%2C00.html

Z góry dziękuje z pomoc.
  • Poziom 40  
    Rozumiem że chcesz zmieniać sygnał PWM w zależności od napięcia wejściowego 0-10V? Częstotliwość jak rozumiem się zmienia ale nie ma znaczenia dla sygnału wyjściowego. Nie wiem czy są takie przetworniki ale proponuje takie rozwiązanie.
    1. Wyprostowanie napięcia wejściowego.
    2. Pomiar napięcia za pomocą jakiegoś prostego mikrokontrolera z ADC.
    3. Generowanie sygnału PWM w zależności od zmierzonego napięcia tym samym mikrokontrolerem.
    Być może są jakieś gotowe przetworniki poszukaj może dla prądu stałego.
  • Poziom 12  
    Potrzebujesz 2 rzeczy:
    1. Detektor wartości szczytowej
    2. PWM

Ad. 1 Wpisz w google "Detektor wartości szczytowej"
    Ad. 2 Wpisz w google app note 555.
  • Poziom 2  
    Tu nie chodzi o żadne uśrednianie czy też detekcję amplitudy tylko żeby w każdej chwili wartość współczynnika wypełnienia była proporcjonalna do wartości napięcia na wejściu.
  • Poziom 16  
    Na tej zasadzie działają proste regulatory obrotów silników modelarskich DC.
    Potrzebujemy generator napięcia piłokształtnego o napięciu międzyszczytowym 10V i częstotliwości PWM, którą chcemy uzyskać oraz komparator.
    Na wejście odwracające komparatora podajemy sygnał generatora a na wejście nieodwracające napięcie sterujące. Na wyjściu komparatora otrzymamy sygnał PWM dokładnie proporcjonalny do napięcia wejściowego.
  • Poziom 25  
    Ja robiłem takie cos na mega8.
    Wartosc 10v podziel na 2 i masz 0-5v co łatwo dostosowac do parametrów pwm procesora diała ładnie

adc = pwm i po problemie