Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawa dotyczy głośnika centralnego

07 Sty 2004 21:19 2165 9
  • Poziom 22  
    Mam w zamiarze zrobić sobie system nagłośnieniowy do kina domowego za mniejsze pieniądze kolumny boczne już mam, subwoofer niedługo, pozostał jeszcze głośnik centralny. Głośnik, a właściwie kosz z cewką i resorem dolnym kupiłem niedawno na Allegro. Dokupie do niego membranę i mam dobry głośnik. Ma on 480 wat i 4omy. Z pudłem do niego problemu nie będzie. Jedyny problem to wzmacniacz. Jaki wzmak zastosować do tego typu kolumny szerokopasmowej? Czy wystarczy zwykły przykładowo z amplitunera AT9100, czy trzeba zastosować jaskiś filterek?
  • Poziom 27  
    NIE NO TAK PRawde mowiac to jesli ten glosnik szerokopasmowy ma 480W to ja magistrem estem.

nie no ale ja bym radzil tak do tego glosnika dac jakis wzmacniacz na tda 7294 moze jakis stk to jeszcze lepiej zakladajac ze glosnik ma tyle watt ile mowisz ale w to watpie ja mu daje 40W muzycznej i to bym uciagnal nawet tda 2040 i styka hehehe.

napisz jakiej toto cudo jest firmy i model glosnika bo widzalem juz samochodowe w ksztalcie jaja na ktorych dumnie stalo napisne 480w a po podlaczeni do 100W wzmaka szly z dymem po jakichs 40 sekundach.
  • Poziom 12  
    Na głośniku centralnym przenoszone są przeważnie dialogii - najlepiej zrobić na dwóch niskośredniotonowych (10 lub 12 cm) i jednym wysokim. Centralny ma przenoszenie najczęściej od 70 Hz wzwyż. Ten który posiadasz raczej nadaje się do subwoofera.
  • Poziom 27  
    profesjonalne glosniki centralne robi sie owszem na 2 glosnikach ale raczej niskosrednio x2 i pomiedzy nimi gwizdek tzn wysokotonowy. tyle tylko chcialem dodac

a czestotliwosc faktycznie zaczyna sie od 70hz

w ktorejs elektronice praktycznej byl opisany taki wysokiej klasy glosniczek.

a ja ci powiem nie kupoj zlomu na allegro kup lepiej kompletny glosnik bo to jak posklejasz to i tak bedzie syf a nie glosnik znaczy wiesz zalezy jakie masz gusty jesli takie jak uzytkownicy tub magnata samochodowych to ci styknie pewnie :twisted:
  • Poziom 22  
    dymek czy mógłbym cię prosić abyś mnie nie obrażał. Ja wiem co to znaczy czysty, barwny i klarowny dźwięk.

Jeśli chodzi o całą resztę zestawu kina domowego, to jest to tak: pecet z napędem DVD, Monitor 17 cali, ale będę myślał o kupnie lepszej graifki i podłączenia do telewizora, Telewizor Grundig OTVC... 100 Hz więc do kompa styka, to na tyle jeśli chodzi o wizję, a teraz fonia: karta muzyczna 5.1 dwa kanały A i B i digital out (chyba do podłączena subwoofera i centrala) cyfrowo połączona z DVD, dwa amplitunery (właściwie wzmaki, bo jeden nie przestrojony) rodzimej produkcji model AT 9100, cztery kolumny Alton 80, subwoofer własnej roboty na głośniku GDN 25/60 (jeszcze nie zrobiony), no i brakuje centrala, ale myślę, że niedługo będzie.

A wracając do tego głośnika to jest on produkcji japońskiej nie wiem jaka jest firma, z tyłu pisze tylko HW-1205 (chyba jest to model, lub numer seryjny), 480W i 4om. Średnica to 33 cm. Średnica magnesu to 16 cm. Otworów mocujących jest 6, jest to najprawdopodobniej szerokopasmowy z jakiejś kolumny estradowej chyba, ale to nic pewnego. Dymku moim zdaniem masz rację mówiąc, że nie będzie miał takiej mocy jaka jest napisana, ale trzeba wziąść pod uwagę to że jest on 4 omowy, dla mnie wystarczyłoby gdyby miał okolo 60 watów, więcej mi nie potrzeba.

A co do tanich azjatów z bazarku, w kształcie jajca to też kiedyś miałem dwa takie głośniki marki SQNY pisało 600 WATT 4 OHM, podłączyłem pod amplitunerek Tosca 2x30 W i na potecjometrze mocy odkręciłem do 5 i niestety sfajczyłem potęrzne głośniki 600 watowe. Weźmy pod uwagę, że kolumny Tonsila ZG10 mające po 15 wat przy 5 jeszcze całkiem wyraźnie grały i przede wszystkim się nie spaliły, choć posypał się resor górny, ale to ze starości, ważne, że cewa działa.

Co do klejenia głośników nie chcę się chwalić, ale ja umiem to robić i nawet dobrze mi to wychodzi, jak narazie wymieniłem membrany w Altonach to jest 2x GDN 25/55 i 2x GDM 12/60 w kolumnach ZG40 to jest 2x GDN 20/40, w kolumnach ZG10 to jest 2x GDN 16/15 no i głośnik, który będzie wykorzystany do subwoofera czyli GDN 25/60, z tych wyżej wymienionych najlepiej wyszły mi GDM 12/60, GDN 20/40 i GDN 16/15, z głośnikami GDN 25/xx poszło mi trochę gorzej, (ale nie jest to syf tak jak ty to określiłeś) to znaczy źle wycentowałem i przy cichej muzyce słychać lekkie tarcie, ale jest to kwestia wyrównania położenia membrany. Opłaca się to ponieważ membrana do GDN 16/15 kosztuje 10,50 zł, nowego głośnika o takim symbolu nie da się kupić, ale przykładowo GDN 16/30 kosztuje w sklepie 59 zł. Głośnik GDM 12/60 kosztuje 57 zł, membrana 6.50 zł, głośnik GDN 20/40 kosztuje 64 zł, membrana 14,80 zł, GDN 25/55 nie jest do kupienia, ale GDN 25/60 kosztuje 126 zł, przy czym membrana 22 zł. Porównaj sobie te ceny i odpisz co sądzisz na ten temat. Cennik pochodzi z oficjalnej strony tonsila. W załączniku jest cały cennik, jakbyś był zainteresowany to pobierz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    --> Kazik J - nie bedzie problemu z obudowa...Faktycznie,...bo to nie ma sensu...
    Przepraszam, co ma 480 Watow? Cewka?...
    Nie masz parametrow tego glosnika, to nie bedzie chyba szerokopasmowy - a jesli chcesz dac taka membrane i polaczyc ja z ta cewka itd...
    NO... BEZSENS!!!! Jak ma to odtwarzac prawie cale pasmo akustyczne ? jaka ten kosz ma srednice??

Proponuje sobie to postawic, zeby ladnie wygladalo i kupic dwa ARN150 - do nich kopulke, zorganizowac zwrotnice i calosc dac w skromnej obudowie zamknietej.
    PODSTAWA kina domowego to glosnik CENTRALNY i SUBWOOFER...
  • Poziom 27  
    przepraszam nie chcialem cie obrazic poprostu taki juz mam styl pisania.

powiem ci ze no mocy takiej pewnie ten glosnik nie ma a co do klejenia to jestem zwolennikiem pod warunkiem ze ma sie orginalne czesci a nie pasowane bo te pasowane roznie wychodza

sam kleilem tonsile i to nie jeden co chwila kumple przuchodza i prosza o wymiany membran resorow gornych i dolnych i wychodzi ladnie pewnie ze tonsilki sa drogie a naprawa tansza a cennik znam.

mowie ci tylko jedno.glosniki centralne robi sie z minimum 2 glosnikow bardzo rzadko sa na 1 no a ta estradowk tooooo mmmmmmmm no jak w domu to odpalisz to ałała heheh glosniki centralne sa z reguly mniejsze tak jak mowilemm typowa konfiguracja 2x srednioniskotonowce + wysokotonowiec miedzy nimi.inaczej niz na 2 glosnikach sie raczej nie robi bo nie chodzi nam o moc i wielkosc a wlasnie o jakosc.
  • Poziom 22  
    tomaszo już wyjaśniam ci zagadnienie. Na magnesie pisze jak wół 480 W 4 OHM. Cewa jest orginalna. Nie chodzi mi o wykorzystanie pełnej mocy bo do mieszkania to za dużo. Membranę chciałem dać tonsilowską przykładowo od głośnika GDN 30/xx. Ważne jest to, żeby był idealnie dopasowany otwór na cewkę, reszta to nie problem, bo resor dolny jest orginalny i cewa tak samo. Moim zdaniem jest to nisko lub szerokopasmowy głośnik estradowy jakiejś japońskiej kolumny Yamaha, Kenwood, lub inny żółtek. Powtarzam, że kosz ma średnicę 33 cm. Teraz ja mam do ciebie pytanie co to jest ARN150. Jeśli chodzi o zwrotnicę to mam jedną tonsilowską od kolumny trójdrożnej wyprodukowanej prez Tonsila na eksport do Francji. Fakt ten potwierdzony jest tym, że z przodu jest nalepka na której pisze:
    SABA Continental Edison
    CE 9596
    Puissance nominale 70 WATTS
    Impedance 8 OHMS
    Fabrique en pologne
    Czy zwrotnica od takiej kolumny byłaby wystarczająca, czy lepiej ją sprzedać, a w te miejsce kupić dwie inne o mniejszej mocy i połączyć je szeregowo?
    A co do tego głośnika to moje zdanie jest takie kupić membranę, posklejać, sprzedać na Allegro, a za te pieniądze kupić dwa niskośredniotonowe tonsile np. GDN 20/40, do tego jakiś wysoki np. GDWT 10/80, kupić kawałek płyty wiórowej, pociąć, poskręcać na konfirmaty, obić skają lub skórą i wszystko. Bardziej chodzi mi oto żeby zrobić kolumnę aktywną i mam pytanie jaki wzmak mam tam wstawić.

Dymku chciałbym powiedzieć ci, że jeżeli już mam kleić to tylko na orginalnie dopasowanych tonsilowskich membranach, resorach, itp. Kleiłem kiedyś dopasowane membrany i powiem Ci, że wynik końcowy to poprostu tragedia. Takie głośniki nadają się później np. do tub Magnata, lub innego badziewia. Oczywiście głośniki samodzielnie lepione nie mają parametrów takich jak orginały, ale przy normalnym użytkowaniu nie słychać większej różnicy.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Mam w zamiarze zrobić sobie system nagłośnieniowy do kina domowego za mniejsze pieniądze kolumny boczne już mam, subwoofer niedługo, pozostał jeszcze głośnik centralny.

Proponuje najtańsze rozwiązanie dzwięk kanału centralnego, jako że są to głównie dialogi, puścić przez głośniki telewizora. Niektóre telewizory mają nawet odpowiednią opcię w menu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To ja jednak napisze dokladnie:
    1. Nie masz parametrow : strumien magn. w szczelinie i indukcyjnosci cewki (ktora - smiem watpic, by wytrzymala taka moc - nie mowiac o wytrzymalosci mocowej w obudowie tej "calosci")..
    2. Doklejajac do tego "jakas" membrane nie wiesz:
    -jakie sa parametry T-S : wiec wszystkie dobrocie(w tym najwazniejsza do obliczenia obudowy - dobroc calkowita Qts), rezonansowa, obj. ekwiwalenta...nie mozna wykonac poprawnej obudowy (o ile to w ogole bedzie gralo)..
    3. Do glosnikow szerokopasmowych o tak duzej srednicy przewiduje sie modyfikowane membrany - przewaznie z jakims dziwnym ustrojstwem zamiast zwyklej nakladki przeciwpylowej...
    4. Wyjdzie Ci - po doklejeniu - cos, co bedzie przypominalo glosnik niskotonowy - lub sredniotonowy...Nie ma szans na odtwarzanie calego - a przynajmniej do 15kHz - pasma..
    5. Jak juz setki razy pisalem : centralka jest bardzo wazna. W zasadzie trzon kina domowego. Jesli myslisz, ze odtworzenie glosu jest proste (a glownie glos ma centralka odtwarzac - czasem tez i efekty szerokopasmowe - czyli rowniez niski bas, ale zadziej), to musze Cie zasmucic - jest wybitnie trudne.

ARN150 to 15 cm przetwornik nisko-sredniotonowy firmy Tesla - wybitnie popularny, poniewaz w swej cenie (okolo40zl) oferuje wybitne parametry i naprawde przyzwoite brzmienie.
    Do dwoch takich glosnikow nalezy jeszcze dokoptowac jakas w miare dobra kopulke wysokotonowa - moze byc tez Tesli, moze lepiej Tonsilka (sa dosc drogie, ale trudne do spalenia...graja dosc zdecydowanie).
    Zwrotnice, o ktorej pisales - z nalepka - mozesz trzymac jako juz zabytek. Nie przyda sie.
    ufff...