Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz UKF 100W

Hakirr 15 Mar 2008 03:29 24105 41
  • Wzmacniacz UKF 100W

Witam!!

Chcę zaprezentować wzmacniacz który wykonałem ok. 2 lata temu na tranzystorze KT931A.

Sprzęt oddaje niecałe 100W przy sterowaniu 8W

Wiem, że nie jest pięknie zrobione, (teraz robie ładniej 2 lata to sporo czasu ), ale działa poprawnie.

Ciekaw jestem opinii specjalistów na temat tego urządzenia. Czy coś poprawić albo zmienić i ogólnie co o nim sądzicie.

Pozdrawiam Adam!

= = = = = == == = = = == = = =

Wzmacniacz UKF 100W

Wzmacniacz UKF 100W

Wzmacniacz UKF 100W

Wzmacniacz UKF 100W

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Hakirr
    Poziom 10  
    Hakirr napisał 12 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2006 roku.
  • TermopastyTermopasty
    HONDAS
    Użytkownik obserwowany
    Dla mnie ładnie to zrobiłeś.Skoro działa to tym bardziej plus dla Ciebie .Trudno to ustalić ze zdjęcia ale wierzę że działa. Zapewne następna będzie jeszcze lepsza konstrukcja.A ta nie nie jest źle wykonana jak dla mnie pewnie zawsze znajdzie się ktoś kto wypowie się inaczej.
  • TermopastyTermopasty
    Renegat_pol
    Poziom 20  
    Dla jakiej częstotliwości został zbudowany ten układ? Czyżby dla 88-108 MHz?
    konrad940
    Poziom 22  
    Ładna konstrukcja 100w to niezły dopał.
    Te 8 cewek to filtr wyjściowy??
    2lero
    Poziom 12  
    Do czego to wykorzystujesz?
    mlody91
    Poziom 20  
    Sprzęcik wykonany na bardzo wysokim poziomie, jak dla mnie estetyka jest na 6. Schemat to podstawowa aplikacja do tego tranzystorka? Przy takich mocach można już uzyskać ogromne zasięgi, oraz tak duże pole w.cz. jest szkodliwe dla zdrowia. Jednak ja jestem zwolennikiem mniejszej mocy i konkretnej anteny. Pozdrawiam!
    SP5ANJ
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Samą ideą pokazywania konkretnie takiego wzmacniacza o takiej mocy i na takie pasmo wszystkim na forum elektrody , jestem "załamany".
    Zaraz się znajdą naśladowcy pomysłu, którzy zupełnie nie mogą zrozumieć jak ten wzmacniacz działa , ale mimo wszystko będą go budowali w imię pochwalenia się , że zrobili 100Watów.

Wracając jednak do pytania
    Cytat:
    Ciekaw jestem opinii specjalistów na temat tego urządzenia. Czy coś poprawić albo zmienić i ogólnie co o nim sądzicie.

wzmacniacz wykonany całkiem poprawnie i z dużym doświadczeniem. Tylko pogratulować wykonania pod względem techniki w.cz. , uważam , że jest poprostu OK.

Jedyne zastrzeżenie miałbym do :
    1. braku podkładki lutowniczej pod śruby mocujące stopkę tranzystora do radiatora. Dla zlikwidowania prądów błądzących w.cz. przykręciłbym podkładkę lutowniczą pod śruby a następnie przylutowałbym jej krawędzie do masy układu płytki.
    2. zbyt rozbudowany układ Π-filtru.

Mimo wszystko proponowałbym jeszcze aby konstruktor sam napisał o niebezpieczeństwie użytkowania tego wzmacniacza oraz o jego problemach uruchamiania.

Pozdrawiam.
    Hakirr
    Poziom 10  
    Cytat:
    Samą ideą pokazywania konkretnie takiego wzmacniacza o takiej mocy i na takie pasmo wszystkim na forum elektrody , jestem "załamany".
    Zaraz się znajdą naśladowcy pomysłu, którzy zupełnie nie mogą zrozumieć jak ten wzmacniacz działa , ale mimo wszystko będą go budowali w imię pochwalenia się , że zrobili 100Watów.

Oczywiście rozumiem twoje obawy ale zakładam ze użytkownicy tego forum są normalni i zabiorą sie za ów wzmacniacz będąc pewnym iż są wstanie go odpalić.Bo sprawa nie jest prosta i pisać by tu godzinami o znajomych którzy robili ten właśnie mój projekt płytki, te same wartości, i za wała nie działało po prostu nie! Jakim cudem nie wiem....

Co do filtru:) Wiem :) Przegięcie ale wolałem tak bo nie posiadam żadnego sprzętu do testowania tego co sie za nimi dzieje :)

Cytat:
    Dla jakiej częstotliwości został zbudowany ten układ? Czyżby dla 88-108 MHz?

Tak

Cytat:
    Przy takich mocach można już uzyskać ogromne zasięgi, oraz tak duże pole w.cz. jest szkodliwe dla zdrowia. Jednak ja jestem zwolennikiem mniejszej mocy i konkretnej anteny. Pozdrawiam!

Co do pierwszej części to NIE moc niczego nie gwarantuje sorki gwarantuje MEEGA PRZYPAŁ :) Wiadomo ze będzie lepiej ale jeśli antena np: 1/2 fali będzie w mało dogodnym miejscu to nawet to nie pomoże ( kiedyś robiłem test 100W z kiepskiej lok. i 15 z dobrej rezultat 4/5 i 4/5 to mówi samo za siebie) Czy takie pole szkodzi? W jakimś stopniu na pewno ale nie jest to aż tak wysoka f aby już myśleć o raku...bawię sie w to o 6-ej klasy podstawówki, ( wtedy zaczynałem od 5W), i nie zauważyłem żeby coś niepokojącego działo sie z moim zdrowiem....może jeszcze za wcześnie :)

A co do drugiego stwierdzenia..Yagi 6dBd i 100W policz moc skuteczna to stwierdzisz ze czasami dobra antena, dobra moc i dobra lokalizacja potrafią zaskakiwać :)

Aktualnie na tej płytce siedzi już 964A i oddaje ok. 180W heheh deko więcej :) ale to wredny tranzystor..

I żeby nie było:

- nikogo nie namawiam do budowania takiego urządzenia ani do używania częstotliwości na które wymagana jest koncesja

- lepiej zrobić licencje i grzebać legalnie tam gdzie można....
    patryk-84a
    Poziom 28  
    Przestańcie w kolejnym tego typu temacie pisać o licencjach, legalności itp. Każdy ma już tego dość. Jak ktoś potrzebuję chodź nie wiem do czego to sobie zbuduje i tak na własną odpowiedzialność. Chyba że myślicie że na tym forum siedzą same dzieci które nie wiedzą co robią, ale prawdę mówiąc czytając same posty o legalności takich układów sam się do tego zaczynam przekonywać. Jeśli ktoś chce kogoś ostrzegać przed budową tego typu układów to proponuję założyć nowy wątek. Tu mamy oceniać projekt kolegi Hakirr!
    Wg mnie projekcik starannie wykonany, ja niestety nie lubię w.cz. i nie jestem specjalistą od nich, same z nimi problemy :).
    drakon3
    Poziom 14  
    Jak dla mnie to w pełni profesjonalna konstrukcja. Jeśli możesz to zamieść schemat, chciałbym zobaczyć jak wogóle taki sprzęt jest skonstruowany.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bartzaw
    Poziom 15  
    Osobiście popieram ludzi zajmujących się techniką w.cz. ponieważ wymaga nie małej znajomości elektroniki, wyrabia staranność, cierpliwość. Czasami trzeba sporo godzin wysiedzieć aby uruchomić konstrukcję, zestroić, dopasować Π filtr.
    Zakładam że owy wzmacniacz został wykonany w celach edukacyjnych bo raczej ciężko legalnie wypromieniować bez konsekwencji tak dużą moc w eter na dłużą metę. Prawdopodobnie duża moc jest niezbędna Autorowi do testowania wykonanych przez Niego sztucznych obciążeń ?
    Za konstrukcję 5.
    Polecam Autorowi zdjąć ch-kę częstotliwościową filtru wyjściowego (pasmo przenoszenia wzmacniacza), przy okazji obejrzeć widmo sygnału wyjściowego, obliczyć sprawność. Niestety do tego potrzebne są przyrządy, ale jeśli już kogoś ujęła technika w.cz. to będzie dążył do pozyskania generatora w.cz, analizatora, miernika w.cz. (np. V640+sonda w.cz) i innych.
    Hakirr
    Poziom 10  
    Cytat:
    Czy ten radiator musi być taki duży?

Powiem tak na 931 wystarczał aż nadto ale przy 964A wymięka i trzeba chłodzić. Zależało mi na pasywnym chłodzeniu...

Da sie z taka mocą ale zależy skąd!

Schematu nie zamieszczę..zresztą i tak wszystko widać :)
    sp6
    Poziom 23  
    Wzmacniacz OK ale powinieneś zastosować inne gniazdo zasilające .RCA
    nie nadaje się do takich prądów.
    paBls16
    Poziom 11  
    Witam. Może mi ktoś wytłumaczyć działanie wzmacniacz UKF??
    konrad940
    Poziom 22  
    paBls16 napisał:
    Witam. Może mi ktoś wytłumaczyć działanie wzmacniacz UKF??

No więc tak wzmacniacz UKF powszechnie zwany dopałką ma za zadanie wzmocnić sygnał pochodzący ze słabszego nadajnika który ma np. zasięg 2km. Po podłączeniu takiego wzmacniacza uzyska się teoretycznie zasięg ok. 100km ale tylko teoretycznie bo wszystko zależy od zestrojenia anteny oraz miejsca jej położenia.
    Już wiesz o co chodzi??
    patryk-84a
    Poziom 28  
    To jeśli taki nadajnik ma zasięg 2km a ja mieszkam np 5km od niego, to fale z tego nadajnika i tak do mnie docierają tylko bardzo słabe, tak? Takie słabe że normalne radio ich nie wychwyci, tak? Ale podłączając wzmacniacz, te słabiutkie fale są wzmacniane i taki wzmocniony sygnał dopiero doprowadzony jest do głowicy. A czy taka słaba fala ze słabego nadajnika ma tylko zmniejszoną amplitudę czy jest też zniekształcana? Bo jeśli jest zniekształcona to wzmocnienie jej nic nie da bo pomimo to że sygnał będzie mocny za wzmacniaczem to i tak będzie zniekształcony.
    PEJO
    Poziom 21  
    bardzo ładna konstrukcja.
    widac ze przemyslana i staranie wykonana, wkoncu chyba kazdy wie że takie wykonanie procetuje potem podczas uzytkowania;)

czym to zasilasz? normalnym trafem czy impulsowym?
    ja osobiście bym wywalił ten bezpiwcznik i to RCA przy takiej mocy powinno być "sztywne" zasilanie.
    kris8888
    Poziom 31  
    Bardzo ładna konstrukcja. Czy płytkę drukowaną też sam zaprojektowałeś? Jeśli tak to gratulacje. Jaką impendację wejściową i wyjściową ma ten wzmacniacz? Do czego służy to drugie gniazdo w pobliżu gniazda wyjściowego RF ? Czy wzmacniacz jest w jakiś sposób zabezpieczony przed nagłym wzrostem VSWR (np. przypadkowe odłączenie lub przerwanie anteny) ? Czy po prostu pali w tym momencie bezpiecznik na zasilaniu i tyle ?
    Ile pobiera prądu i jakie jest napięcie zasilające przy 100W mocy wyjściowej?
    Kiedyś sam zrobiłem wzmacniacz RF podobnej mocy na tym tranzystorze, ale na inne pasmo (27 MHz), ale niestety miał tak małą sprawnośc, że potrzebowałem ogromnego zasilacza (15A , 24V), żeby go zasilać. Ciekaw jestem jaka jest sprawność twojego układu.
    Karol966
    Poziom 30  
    Witam, Wygląda to naprawdę potężnie ;)

Mam pytanie co do zasilania, mógłbyś pokazać zasilacz do tego wzmacniacza? O ile dobrze zrozumiałem ze zdjęć zasilanie doprowadzone jest poprzez czerwone gniazdo chinch, przy takich mocach (prąd zasilania jest na pewno bardzo duży) takie rozwiązanie jest dość wytrzymałe?
    PS. Tak nawiasem, jakie wymiary ma ten olbrzymi klocek aluminium ;) ???
    mirek301
    Poziom 19  
    Nie popieram piractwa na żadnym paśmie.

Jednak konstrukcja wykonana b.profesjonalnie.

Dla pytających czy potrzebne tyle cewek w filtrze wyjściowym?

Czym lepiej odfiltrowane niepotrzebne składowe w.cz tym ładniejszy sygnał i mniejsze zakłócenia.Dlatego konstruktor tak a nie inaczej wykonał filtr.

Jednak nie używał bym tego wzmacniacza gdyż panowie z UKE a potem smerfy zapukają do drzwi szybciej niż może sie spodziewać konstruktor i użytkownik tego cuda. Z tą mocą jesteś do namierzenia z odległości wielu kilometrów.
    Yaga
    Poziom 15  
    Wielce Szanowni Koledzy Formaliści - Ci ktorzy ciągle przypominają że nie jest to forum na tematy prawne i wielce się z tego powodu denerwują.

Szkoda Waszych nerwów - nie tylko ja, ale wielu dorosłych, świadomych rzeczy Kolegów zawsze będzie przypominać o bezmyślnych skutkach powielania i ewentualnego stosowania niektórych "wynalazków".

Osobiście będe robił tak zawsze, pamiętam co chodzilo mi po głowie i jaki wtedy mialem stosunek do prawa gdy miałem naście... lat - dlatego robię to wyłącznie w trosce o los tych którzy prędzej czy później dorosną - a nie po to aby się popisywać znajomością prawa.

Jeśli czytam w tym wątku sformuowania : fajny dopał, co wzmacnia taki wzmacniacz a w szczególności pytania o parametr pod nazwą "jaki to ma zasięg" - z dużym prawdopodobieństwem twierdzę że wiem z kim mam do czynienia, i że Ci Koledzy, przynajmniej narazie powinni trzymać się daleko od takich konstrukcji. Podobnie zareaguje gdy spotkam prosty domowy opis konstrukcji dzialajacego granatu ręcznego, bomby neutronowej, krzesła elektrycznego czy gilotyny do obcinania palcow.

Jestem też przekonany że autor tej konstrukcji, który wykonał to urządzenie bardzo poprawnie - wie co robił, wie do czego to służy i wie jaki z tego zrobić użytek - taki wzmacniacz nie wykona i uruchomi osoba z przypadku. Dziekuję też za niepublikowanie szczegółów tej konstrukcji - licho nie śpi - znam wielu wspaniałych a nieobliczalnych, młodych ludzi.
    Wszystko przychodzi z czasem....
    radiowiec50
    Poziom 10  
    Witam
    Temat bardzo na "czasie" Wirtualnie jest bardzo OK! . Ale "Hakirr" jesli to nie jest tajemnicą to przedstaw schemat ideowy tego wzmacniacza na forum jak również PCB.
    Hakirr
    Poziom 10  
    Cytat:
    czym to zasilasz?

Toroid 350W i 4x3055 stab. Lm317

Cytat:
    Czy płytkę drukowaną też sam zaprojektowałeś?

Tak przecież taka płytka to banał.. (ogólnie nie mam głowy do płytek i programowania powaga....)

Cytat:
    Jaką impendację wejściową i wyjściową ma ten wzmacniacz? Do czego służy to drugie gniazdo w pobliżu gniazda wyjściowego RF ? Czy wzmacniacz jest w jakiś sposób zabezpieczony przed nagłym wzrostem VSWR (np. przypadkowe odłączenie lub przerwanie anteny) ?

50 Łomików :) drugie gniazdo to wyjście sondy tak żebym wiedział ze jeszcze coś oddaje :)

Zab. brak tylko bezpiecznik dobrany na styk.

Cytat:
    Mam pytanie co do zasilania, mógłbyś pokazać zasilacz do tego wzmacniacza? O ile dobrze zrozumiałem ze zdjęć zasilanie doprowadzone jest poprzez czerwone gniazdo chinch, przy takich mocach (prąd zasilania jest na pewno bardzo duży) takie rozwiązanie jest dość wytrzymałe?
    PS. Tak nawiasem, jakie wymiary ma ten olbrzymi klocek aluminium Wink ???

Nie mam już zasiłki, rozebrałem bo przerabiałem pod 964A na 50V. Gniazdo daje rade :) Wymiary : 19/19/5 cm, waga spora :)

Cytat:
    Jednak nie używał bym tego wzmacniacza gdyż panowie z UKE a potem smerfy zapukają do drzwi szybciej niż może sie spodziewać konstruktor i użytkownik tego cuda. Z tą mocą jesteś do namierzenia z odległości wielu kilometrów.

Chłopie wałcz sobie radio na 9450 w krk i sie dowiesz z jakimi mocami ludzie nadają! Piraci maja nawet 400W ERP...a nie pisz ze 100W ktoś zapnie i już ma misie w domu. Namierzyć łatwiej małą moc....zresztą szkoda czasu na takie dysputy....

Cytat:
    Wielce Szanowni Koledzy Formaliści - Ci ktorzy ciągle przypominają że nie jest to forum na tematy prawne i wielce się z tego powodu denerwują.

Szkoda Waszych nerwów - nie tylko ja, ale wielu dorosłych, świadomych rzeczy Kolegów zawsze będzie przypominać o bezmyślnych skutkach powielania i ewentualnego stosowania niektórych "wynalazków".

Osobiście będe robił tak zawsze, pamiętam co chodzilo mi po głowie i jaki wtedy mialem stosunek do prawa gdy miałem naście... lat - dlatego robię to wyłącznie w trosce o los tych którzy prędzej czy później dorosną - a nie po to aby się popisywać znajomością prawa.

Jeśli czytam w tym wątku sformuowania : fajny dopał, co wzmacnia taki wzmacniacz a w szczególności pytania o parametr pod nazwą "jaki to ma zasięg" - z dużym prawdopodobieństwem twierdzę że wiem z kim mam do czynienia, i że Ci Koledzy, przynajmniej narazie powinni trzymać się daleko od takich konstrukcji. Podobnie zareaguje gdy spotkam prosty domowy opis konstrukcji dzialajacego granatu ręcznego, bomby neutronowej, krzesła elektrycznego czy gilotyny do obcinania palcow.

----------->>>>>>>Jestem też przekonany że autor tej konstrukcji, który wykonał to urządzenie bardzo poprawnie - wie co robił, wie do czego to służy i wie jaki z tego zrobić użytek -taki wzmacniacz nie wykona i uruchomi osoba z przypadku. Dziekuję też za niepublikowanie szczegółów tej konstrukcji - licho nie śpi - znam wielu wspaniałych a nieobliczalnych, młodych ludzi.<<<<<<<-----------
    Wszystko przychodzi z czasem....

Dokładnie w 100% sie zgadzam!!!! Wiem co to, jak to sie robi, i jak używa ok!!

Yaga jesteś wielki!!!! :)

Cytat:
    Witam
    Temat bardzo na "czasie" Wirtualnie jest bardzo OK! . Ale "Hakirr" jesli to nie jest tajemnicą to przedstaw schemat ideowy tego wzmacniacza na forum jak również PCB.

Płytkę widzisz, jak jest zrobione też. Dopasowanie policzysz, wejście standard..odrobina wiedzy i praktyki to skopiujesz jak sie uprzesz :) tylko po co???
    Ptolek
    Poziom 36  
    Jak i czym zmierzyłeś, że to ma 100W? Uruchamiałeś to z anteną czy sztucznym obciążeniem? Ile mocy tracisz na tych filtrach? :)
    Szkoda, że legalne krótkofalarstwo jest mniej atrakcyjne niż piractwo na UKFie, ale cóż można na to poradzić. Zawsze jedni będą za, a drudzy przeciw piractwu.
    Konstrukcja bardzo ładna, kiedy robisz lampowy wzmacniacz UKF? :D Po co taki robić? A po co robić kolejny wzmacniacz audio, przecież można kupić? Ktoś może mieć takie hobby, żeby robić wzmacniacze UKF i uruchamiać je na ekranowanym sztucznym obciążeniu i nikt mu nie zabroni :)
    161MDS01
    Poziom 24  
    Witam Konstrukcja ładna...Ale ja mam pytanie inne niech autor projektu napisze coś więcej o tym "dopale" nie tylko ile to ma mocy ale również o harmonicznych które są wysyłane w eter moc mówi sama za siebie nikogo nie pouczam ani nie odradzam wystarczy poczytać prawo i już się wszystko wie...POZDRAWIAM

Daniel
    Hakirr
    Poziom 10  
    Cytat:
    Jak i czym zmierzyłeś, że to ma 100W? Uruchamiałeś to z anteną czy sztucznym obciążeniem? Ile mocy tracisz na tych filtrach?

Sztuczne 300W do 3Ghz takie z telefonii komórkowej a potem SX200 dla potwierdzenia.

Cytat:
    Witam Konstrukcja ładna...Ale ja mam pytanie inne niech autor projektu napisze coś więcej o tym "dopale" nie tylko ile to ma mocy ale również o harmonicznych które są wysyłane w eter moc mówi sama za siebie nikogo nie pouczam ani nie odradzam wystarczy poczytać prawo i już się wszystko wie...POZDRAWIAM

Oczywiście ze harmoniczne są i to zapewne z nie małym poziomem (zawsze tak zakładam ) filtry skopiowane z fabrycznego TX250.
    Ten tranzystor śmiga wysoko i to niestety nie jest jego plusem. Dlatego wsadziłem tam 964A która katalogowo zapodaje do 80 Mega i z takimi filtrami niewiele tam pozostaje....

Zaznaczam to jest konstrukcja amatorska nie mam żadnego sprzętu żeby być pewnym na 100% ze to działa tak jak ma działać!! Ale odpalałem setki poważnie, setki różnorakich stopni od 5-200W i nikt nigdy nie miał problemów. Po prostu wiem jak to sie ma zachowywać ( może to śmiesznie brzmi, ale naprawdę praktyka daje spora wiedzę )

Dlatego też jestem w 99% pewny ze działa poprawnie...jeśli jest spec w KRK, który chce to przetestować - służę wzmacniaczem :)
    kotuniunia
    Poziom 29  
    A jaką anenkę stosujesz, prócz sztucznej?
    Cycu67
    Poziom 13  
    może byś wystawił chociaż ten filtr żeby inni wiedzieli jak go zrobić bo nie każdy umie zrobić filtr większość wysyła w eter syf a potem są zakłócenia w telewizorze
    Hakirr
    Poziom 10  
    Cytat:
    A jaką anenkę stosujesz, prócz sztucznej?

Yagi-6dBd strojona MFJ 269
    -----------------------------------------------

Lepsze filtry policzysz programikiem "filter solution" ale dobra...:)

Cewki 3zw na Fi 8 potem 40p na wej i wyj a pomiędzy cewkami 2x33p

Kondki na 1Kilo