Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subiekt GT, Kasiarz GT i drukarka fiskalna Optimus-IC Wiking

Elm0 15 Mar 2008 13:31 22038 17
phoenixcontact
 • #1
  Elm0
  Level 10  
  Witajcie,

  Po długich zmaganiach i przeszukiwaniu internetu w końcu zdecydowałem się napisać posta, bo nie mogę poradzić sobie z instalacją i drukowaniem na drukarce Optimus-IC Wiking.

  Jak wygląda sprawa.
  Mam małą firmę, do której kupiłem drukarkę Optimus-IC (nowa, niefiskalizowana rzecz jasna). Używam w firmie programy SubiektGT.
  Z tego co przeczytałem, drukarkę trzeba doać przez KasiarzaGT - tak też zrobiłem.
  Drukarka jest dodana i po sprawdzeniu komunikacji pokazuje się - połącznie OK.

  Niemniej - jak zrobić, aby w subiekcie po wystawieniu paragonu drukował się on na drukarce fiskalnej a nie na drukarce zwykłej? Nie potrafię jej skonfigurować pod Subiektem, ni jak mi nie idzie.

  Gdy daję aby drukował raport fiskalny - pokazuje, że jest - Zerowy Stan Totalizerów. Nie mam pojęcia o co chodzi.

  Czy mam przesłać towary z Subiekta do Kasiarza Chcę to zrobić, ale jak daję - operacje->towary->prześlij to otwiera mi się okno - wybór konfiguracji, i nic tam nie ma.

  Proszę o wszelkie rady w jaki sposób można ugryźć temat. Drukarka jeszcze nie ejst zafiskalizowana i chcę nauczyć się jej obsługi.

  Ponadto - czy znacie może jakieś ebooki, gdzie można nauczyć się obsługi SubiektaGT?

  Mam Materiały Szkoleniowe z Insertu, które dostałem od kolegi, jednak jest tam bardziej opisane pod kątem technicznym a nie praktycznym.


  Będę wdzięczny za pomoc.
  Pozdrawiam!
 • phoenixcontact
 • #2
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  W Subiekcie z poziomu Administratora w ustawieniach określ typ drukarki fiskalnej i port komunikacji. Raporty będą zerowe dopóty nie wykonasz operacji sprzedaży.
 • #3
  Elm0
  Level 10  
  adamas_nt - bardzo chętnie! Gdybyś był tak uprzejmy i w miarę po kolei napisał co jak gdzie kliknać byłbym wdzięczny.

  Dla laika wędka - dana mu - nie pomoże złapać roby. Czasami do tej wędki przynęta jest potrzebna

  Dodano po 12 [minuty]:

  coś chyba się ruszyło w zakłądkach administracyjnych subiekta pozaznaczałem, aby rejestrował sprzedaż na drukarce fiskalnej i wybrałem wikinga. Nastepnie dałem drukuj - wydrukował na zwykłej drukarce laserowej i chciał wydrukować na fiskalnej, ale pojawił się błąd - inna data w PC inna na drukarce. Czy można do drukarki wprowadzić datę odpowiednią czy tylko serwisant ma do tego narzędzia?
 • #4
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  OK. Po kolei. Czy masz w subiekcie zainstalowaną drukarkę fiskalną?

  Dobra... Widzę, że masz.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Możesz zmienić w drukarce datę jeśli wyraportowana - czyt. Zerowe Totalizery.
  Jesteś na dobrej drodze...
 • phoenixcontact
 • #5
  Elm0
  Level 10  
  Ok, jestem w kasiarzu - w menu operacje znalazłem funkcję - synchronizuj datę i czas. Po liknięciu pokazuje mi się - Synchronizacja daty i czasi - wybór konfuguracji. Poniżej jest tabela, jednak jest ona pusta i nie mogę prejść "dalej"
 • #6
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Ja to robię z Subiekta. We właściwościach drukarki masz ustawienie daty i czasu.

  Miałeś kiedyś do czynienia z urz. fiskalnymi? Bo jeśli chodzi o datę, to są pewne zasady i ograniczenia...
 • #7
  Elm0
  Level 10  
  Nie - nigdy wcześniej nie miałem nic wspólnego z drukarkami czy kasami, dlatego takie trudności. Nie mogę znaleźć "właściwości drukarki" ani w subiekcie ani w kasiarzu.

  Dzisiaj chciałem zainstalować drukarkę oraz protestować ją, a w tygodniu zafiskalizować.
 • #8
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Dopóki nie jest fiskalna to można kombinować. Ponowię pytanie. Czy w Subiekcie w zakładce Administracja/Urządzenia Fiskalne/Menedżer Drukarek Fiskalnych zainstalowałeś Opitimus-iC Wiking?
 • #9
  Elm0
  Level 10  
  Kombinowałem i wykombinowałem ;) Działać działa - zmieniłem godzinię na komputerze i drukuje paragony - niefiskalne rzecz jasna.
  Jednak w subiekcie zakładka administracja - nie mam takiej zakładki jak urządzenia fiskalne. Posiadam tylko
  Administracja:
  -Parametry
  -Słowniki
  - Wzorce wydruku
 • #10
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Zaloguj się jako Administrator.
  Wejdź w parametry. Możliwe, że piszę o starszej wersji Subiekta.
 • #11
  Elm0
  Level 10  
  adamas_nt - do subiekta mogę zalogować się tylko jako _Ja_ - nie mam możliwości wybrania logowania się jako Administrator.

  Przepraszam, za mój laicyzm. Aż głupio.
 • #12
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  OK. Kiedyś trzeba wreszcie dowiedzieć się "Jak się to robi". No a co tam w Parametrach. Zakładam, że jeżeli nie masz określonych więcej użytkowników, "Ja" to administrator.
 • #13
  Elm0
  Level 10  
  To prawda. Dziękuję za zrozumienie!

  W parametrach widnieją następujące pozycje:
  -Dane Podmiotu
  -Dokument Fiskalny
  -Dokument odebrany z kasy , itd - cała masa ustawień min - Paragon - jednak tam nie pozycji dotyczącej godziny, czy transmisji.
 • #14
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  No i nie kojarzę. To znaczy - mówimy o innych Subiektach. W takim razie wróć do Kasiarza i tam poszukaj. Drukarkę masz zainstalowaną, transmisja jest a tzn, że ustawienia portu są OK.
  Pozostaje tylko data i czas. Ta synchronizacja, o której pisałeś... Tam bym poszukał. Niestety Kasiarza nie znam specjalnie, więc więcej Ci nie pomogę. Powodzenia.
 • #15
  Elm0
  Level 10  
  adamas_nt - dziękuję za chęci. Powalczę jeszcze.
  Prośba też do pozostałych użytkowników - jeśli posiadacie jakieś materiały szkoleniowe z obsługi Subiekta - będę wdzięczny za udostępnienie - podanie linka do nich.
 • #17
  oleq_30
  Level 30  
  Elm0 wrote:
  Witajcie,

  Po długich zmaganiach i przeszukiwaniu internetu w końcu zdecydowałem się napisać posta, bo nie mogę poradzić sobie z instalacją i drukowaniem na drukarce Optimus-IC Wiking.

  Jak wygląda sprawa.
  Mam małą firmę, do której kupiłem drukarkę Optimus-IC (nowa, niefiskalizowana rzecz jasna).

  Ja miałbym do kolegi pytanie odnośnie samej drukarki , gdzie kolega taką kupił , Wikingi nie są produkowane już kilka lat, ostatniego którego mam i serwisuje jest z 1998 roku . Jeśli to jest rzeczywiście Wiking to kabel połączeniowy jest COM - LPT czy tak ? Jeżeli nie to kolega coś w nazwie pomieszał.
  Jeżeli kolega nie zakupił jeszce Subiekta to proponowałbym przyjrzeć się, programowi Small Bisnes z www.symplex.pl program jest wręcz stworzony do małej firmy i zapewnia bezproblemową współpracę z wszystkimi fiskalkami , zarówno kasy i jak drukarki.

  Tym bardziej mi to nie pasuje bo na dzień dzisiejszy wszystkie urządzenia fiskalne Optimus-IC są sygnowane nazwą NOVITUS
 • #18
  vesa
  Level 2  
  Na przyszłość też, praktycznie każdy producent kas, ma swój programik do obsługi drukarki w którym można zmieniać czas, testować podzespoły, zmieniać nagłówek itd. Do drukarek fiskalnych Novitusa ( dawniej Optimus) takim programem jest WikingPL, a do kas program Tango, do ściągnięcia ze strony producenta.

  Moderated By jankolo:

  Prawie roczne wykopalisko