Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RADMOR 5102-TE wymiana kondensatorów ??

stryker2 08 Sty 2004 00:40 4774 17
  • #1 08 Sty 2004 00:40
    stryker2
    Poziom 19  

Mam pytanie:
    Mam odbiornik radiowy radmor 5102 TE dostalem go od ciotki ze 3,4 lata temu u niej stal nieuzywany z 8-10 lat razem z kolumnami Altus 110 (w ktorych mosialem wymienic tzn. dac do wymiany membrany razem z resorami bo ze starosci po 5 minutach glosnej muzyki odpadly ;] )
    No i gdy wlaczam go to przez 3 sekundy jakby cos pierdzialo w glosnikach i sie uspokaja..druga sprawa to gdy mam cichutko go wlaczonego to potrafi mi na jednej kolumnie zaczac leciutko zglasniac sie i sciszac i nadodatek lekko "pierdzac" jak juz troche podglosnie to jest ok... I moje pytanko czy warto wymienic w nim kondesatory bo z racji wieku chyba trzeba ?? ale wlasnie ktore ??/ bo troche w nim ich jest ;] jakby ktos wiedzial to prosil bym o wskazowke no chyba ze najlepiej wszystkie wymienic tj. elektrolity......

0 17
  • #2 08 Sty 2004 10:07
    IrekKo
    Poziom 32  

Ja bym na początek przesmarował (spreyem ) lub wymienił wszystkie potencjometry.
    Z kondensatorów, to najważniejsze w zasilaczu wzmacniaczy mocy.
    To tyle na początek.
    No chyba że chcesz iść na całość i jakiś tuning sobie sprawić.

0
  • #3 01 Mar 2004 13:30
    icewind44
    Poziom 12  

Lepiej wymień jak już było wspomniane kondziory w filtrze (2x6800) i reszte jak leci. Im więcej starego syfu wywalisz tym lepszy bedzie dziwęk. I wymień kable bo te co są w środku są tragiczne.
    Lutownica w łapke i jedziesz z nowymi kondensatorkami !

0
  • #4 01 Mar 2004 16:06
    h jaworski
    Specjalista AGD

ja bym doradzał przeczyścic potenciometry przełączniki pożniej doprowadził do sprawności co do elka filtrującego to ieżeli napięcia uiemne i dodatnie jest takie samo i o dobrej watrości to elko jest dobre a jak chcesz wymienić elka to dopiero jak sprzęt będzie dobry

0
  • #5 16 Maj 2006 21:16
    human2003
    Poziom 10  

Mam pytanko dotyczące kabelków w środku
    Jakie najlepiej użyć? czy kabelki wyprowadzające dźwięk na wyjścia głośnikowe możnaby wymienic na kable głośnikowe dwużyłowe?
    pozdrawiam

1
  • #6 16 Maj 2006 22:25
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

A po co chcesz to wymieniac?Co Ci to da?NIC!!!

0
  • #7 22 Lip 2007 16:49
    mateuszqq
    Poziom 12  

Myślę, że kable należy zostawić w spokoju. Napewno wyczyścić należy wszystkie potencjometry i przełączniki i pasowało by wymienić wszystkie kondensatory w zasilaczu i na torze audio ponieważ po prawie 20-stu latach powysychały.
    Pozdrawiam

0
  • #8 22 Lip 2007 17:21
    Ptolek
    Poziom 36  

Jesteś pewny tego wysychania z praktyki serwisowej czy powtarzasz po innych? Spotkałem się z wyschniętymi, bez pojemności albo z dużą utratą, ale spotkałem się też z 20-letnimi Elwami trzymającymi pojemność na poziomie 150%-200% znamionowej. Więc wymiana na nowy może nawet spowodować... pogorszenie filtracji. Jeśli chodzi o tor audio, jeżeli pasmo przenoszenia jest ok to z tego wynika że kondensatory też.
    Wymiana kabli może najwyżej nieco zmniejszyć impedancję wyjściową wzmacniacza, ale i tak nie naszalejesz, choć nie zaszkodzi.

0
  • #9 22 Lip 2007 17:34
    mateuszqq
    Poziom 12  

Jestem pewny, ponieważ w moim radmorze wymieniałem. Przed wymianą jeden kanał grał ciszej od drugiego i miał mniej basu. Było to słychać i widać po wskaźnikach wysterowania. Jak jeden dochodził do końca, to drugi był dopiero kawałek za połową. Po wymianie kondensatorów oba kanały grają równo a wskaźniki wychylają się na ten sam poziom.
    Pozdrawiam

0
  • #10 22 Lip 2007 17:55
    Ptolek
    Poziom 36  

Jak już pisałem, też spotkałem się z wyschniętym kondensatorem ale nie rozpowiadam teraz ludziom, że we wszystkich radmorach tak jest.
    Należy sprawdzić jego pojemność np. przez pomiar czasu ładowania, lub po prostu sprawdzić napięcie na nim jak wspominał h jaworski.

0
  • #11 22 Lip 2007 20:58
    mateuszqq
    Poziom 12  

Ja też tego ludziom nie rozpowiadam, tylko piszę, że to może być przyczyną pierdzenia, lub nierównego grania kanałów lewego i prawego.
    Pozdrawiam

0
  • #12 22 Lip 2007 23:24
    dj master
    Poziom 21  

Przyczyną "nierównego grania kanałów" najczęściej w radmorach są właśnie brudne ,lub wyeksploatowane potencjometry (bądź jeden).
    Na początek proponuje Tobie spróbować wyczyścić je (choć całego potencjometru się nie da) i użyć preparatu "kontaktowego".
    W ostateczności wymiana-zacznij od potencjometru głośności.

PS.potencjometry głośności (2x47kOhm Typ B z odczepem) można dostać na aukcji internetowej za nieduże pieniążki,lub w pobliskim sklepie.

Dawid

0
  • #13 23 Lip 2007 09:56
    robert klimowski
    Poziom 21  

zapanowała ,kretyńska pseudoaudiofilska moda na wywalanie kondensatorów.myślę że bierze się to z braku wiedzy ,dyletanctwa, jak nie wiemy co zrobić to wywalimy kondensatory i będzie ok.po co wymieniać odgórnie kondensatory w zasilaczu ,przecież łatwo sprawdzic czy one sa dobre czy nie. usterki szukamy analitycznie ,a nie z klucza ,bierze się miernik lub oscyloskop i się szuka

0
  • #14 23 Lip 2007 10:29
    dj master
    Poziom 21  

robert klimowski cały ten preceder jest conajmniej plagiatyczny.
    W jednym na xx przypadków może dawać to doraźnie słyszalny efekt i każdy myśli,ze po wymienie kilku Elw brzmienie sprzętu zmieni sie dając pozytywne wrażenia- a tak naprawde to tylko nasza podświadomość.
    O wiele bardziej słyszalne efekty mozna uzyskać poprzez regulację napięć i prądu (jeśli oczywiście tego wymaga).
    A zamiast doszukiwać się przyczyny nierówności kanałów w amplitunerach/wzmacniaczach ,moze lepiej sprawdzić ustawienie kolumn.

Dawid

0
  • #15 23 Lip 2007 12:59
    mateuszqq
    Poziom 12  

dj master napisał:
    PS.potencjometry głośności (2x47kOhm Typ B z odczepem) można dostać na aukcji internetowej za nieduże pieniążki.

Myślę, że nie ma sensu kupować tego potencjometru na allegro za 10zł + wysyłka ponieważ u mnie w sklepie taki potencjometr kosztuje 6,50zł.
    Pozdrawiam

0
  • #16 23 Lip 2007 13:05
    dj master
    Poziom 21  

A to przecie rzecz jasna, jesli ma się w mieście dobry sklep posiadający w asortymencie takie produkty to tylko pozazdrościć.
    U mnie nie niestety nie ma,dlatego też podałem dwie opcje do wyboru.

Przed kupnem proponowałbym wyczyścić jednak potencjometr,który jest aktualnie zamontowany,by sprawdzić,czy jakieś zmiany zajdą.

Dawid

0
  • #17 23 Lip 2007 13:39
    mateuszqq
    Poziom 12  

Masz rację tym czyszczeniem potencjometrów. Myślę, że to napewno pomoże.
    Pozdrawiam

0
  • #18 23 Lip 2007 13:42
    tomek1guz
    Poziom 20  

Ja miałem taki sam przypadek i rzeczywiście uszkodzony był potencjometr.

robert klimowski napisał:
    zapanowała ,kretyńska pseudoaudiofilska moda na wywalanie kondensatorów.

Dokładnie.. Moim zdaniem to też głupota, bo stare "Elwy" lepiej trzymają niż te nowe chińskie podróbki. W dodatku niektórzy tez wymieniają kondki nawet w dobrze grających sprzętach, bo chcą sobie "pogrzebać". Na pewno ta chińszczyzna nie będzie taka wytrzymała jak nasze kondensatory Elwy. Z resztą na ten temat już wiele było mówione.

0