Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja tempetratury-opamp-triak-zaklocenie-rezystory

Bigfoot 15 Mar 2008 17:10 2086 9
  • #1 15 Mar 2008 17:10
    Bigfoot
    Poziom 25  

Witam. Mam 3 pytania:

Pokazany uklad jest prostym regulatorem temperatury lutownicy Solomon 24VAC, 48W. Dziala wlasciwie OK ale:

Gdy uklad jest wlaczony a grzalka ma odpowiednia temperature (wylaczona) to wlaczenie do sieci innego odbiornika lub czasem jakies zaklocenie powoduja, ze na chwilke, krotki pik jest widoczny na diodzie RED i na chwile wlaczany jest tyrystor.

1. Co powoduje takie zachowanie? Zaklocenie na termoparze indukowane jakos z sieci?

2. Jak zapobiec temu zjawisku? Czy danie w szereg miedzy nozka 7 opampa a R7 filtru RC o stalej powiedzmy 0.5s pomoze? Czy taki filtr (100K - 4u7) nie wplynie na wielkosc mojej histerezy (R5 - R9)?

3. Rezystory R8 i R10 w linii bramki triaka wynosza po 220R. Sprawdzilem wiele schematow na elektrodzie i rezystory te zwykle maja wartosc 220-470R. ALE dlaczego te wartosci w znalezionych przeze mnie schematach sa praktycznie takie same zarowno dal napiecia 24vAC jak i 220VAC?? Przeciez w zaleznosci od napiecia prad bramki bedzie wiekszy dla 220V niz dla 24V. Ile powienien on w koncu wynoscic i jak go wyliczyc? Czy dla 24VAC wystarczy jeden zamiast dwoch rezystorow? Nota katalogowa mojego traka mowi o Igt = 35mA ->majac wiec zasilanie 24VAC rezystor ten to 24/.035 = 680R?? Czy tak?

BF

• #2 15 Mar 2008 19:07
    WojcikW
    Poziom 38  

Czy gra warta świeczki? Przecież te krótkie impulsy nie mają żadnego znaczenia. Przyczyny mogą być różne i trudno będzie znaleźć skuteczną receptę. Rezystory 220Ω zostaw w spokoju, układ działa. Jak te impulsy są denerwujące to na początek wlutuj rezystor ok. 2,2kΩ między bramkę, czyli nóżka 3 a nóżkę 1 triaka. Może pomoże.

• #3 16 Mar 2008 12:18
    Bigfoot
    Poziom 25  

1. Fakt, gra moze rzeczywiscie nie jest warta swieczki ale troche mnie irytuje ta czulosc na zaklocenia.
    2. Nie wierze, ze rezystor na triaku pomoze, gdyz zaklocenie pochodzi od samego opampa (jest przeciez pik diody LED polaczonej z wyjsciem opampa wlasnie) a nie od triaka. Ale z ciekawosci sprawdze:)

3. Wiem, ze rezystory 220R dzialaja ale chcialbym w pelni rozumiec co i jak
    a). Kiedy musza byc 2 a kiedy wystarczy 1
    b). Jak wyliczyc prad bramki zgodnie z datasheetem (by wynosil 35mA)
    c). Dlaczego wartosci 220R uzywa sie zarowno dla 220VAC jak i dla 24VAC?

BF

• #4 16 Mar 2008 12:46
    WojcikW
    Poziom 38  

Rzeczywiście, ten rezystor nie pomoże. Przedstaw schemat zasilacza 12V i 15V bo na tym schemacie go nie widać. Ten Twój triak ma czułą bramkę i pewnie dlatego ta rezystancja 220Ω jest odpowiednia.

• #6 16 Mar 2008 17:45
    WojcikW
    Poziom 38  

Najlepiej likwiduje zakłócenia stabilizator parametryczny, czyli oprócz kondensatorów ma rezystor szeregowy i diodę Zenera. Daj na wyjście zasilacza czyli po stronie 12V kondensator tantalowy 10÷47µF i drugi taki sam zaraz przy scalaku. Warto też dać coś zaraz za mostkiem prostowniczym, ale nie wiem czy są kondensatory tantalowe na 35V. Co do tych podpunktów to logicznym jest, że dla niższego napięcia powinny być mniejsza rezystancja tak by prąd bramki pozostawał ten sam. Do określenia prądu bramki należy korzystać z wykresu u-i prądu i napięcia bramki, gdzie określony jest obszar pewnego załączenia triaka, obszar możliwego załączenia i obszar gdzie triak na pewno się nie załączy. Dla uzupełnienia dodam, że optymalny prąd bramki ma kształt jak na rysunku, ale nie musi być stosowany. Dla tego układu zastosowanie dwóch rezystorów nie jest potrzebne. Zwykle stosuje się dwa rezystory gdy jest duże napięcie i zagrożenie przebicia rezystora.

• #7 16 Mar 2008 18:04
    elek555
    Poziom 37  

To że stosuje sie dwa rozdzielone rezystory w szereg z triakiem optotriaka wynika z zagrożeń przebiciem ich struktur (zwłaszcza smd) przy pracy w obwodach sieciowych 230V. U Ciebie może być jeden bo praca jest na 24V AC. Natomiast wyzwalanie impulsowe jest skuteczniejsze od stałoprądowego. Możesz sprawdzić że nawet wzrost do pojedynczych kΩ (dla triaków małej mocy) często nie przeszkadza w wyzwalaniu. Wartość Ig katalogowa jest sporo wyższa od rzeczywistego, niezbędnego do załączenia triaka, w imię spokoju producentów
    Zakłócenia najlepiej usuwać u źródeł (lub jak najbliżej czyli na zasilaniu)- co pisali już koledzy

• #8 16 Mar 2008 20:18
    Bigfoot
    Poziom 25  

Czasem moment przelaczania jest niestabilny a pik diody LED i zalaczenie triaka bierze sie z tego, ze odczyt z termopary jest bardzo czuly. Zrobilem wiec filtr RC: rezystor R5 podzielilem na dwa szeregowe 4K7 i w srodku dalem kondensator do masy. Sprawdzalem z roznymi wartosciami kondensatorow (od 100uF do 0.47uF) i niestety zawsze czas zalaczania/wylaczania w stosunku do czasow bez kondensatora byly znacznie dluzsze. Nie rozumiem nawet gdy stala RC wynosila milisekundy (4k7 i u47) czasy wlaczenia grzalki/wylaczenia byly po nawet kilkanascie sekund dluzsze. Jak zaimplementowac w tym ukladzie filtr, ktory przepuszcza sygnaly o f<1Hz? (z wyjscie opampa - nozka 1).

BF

• #9 16 Mar 2008 22:13
    WojcikW
    Poziom 38  

Daj kondensator równolegle do R2. Będzie to układ całkujący. Trudno mi określić jaka to by miała być pojemność. Spróbuj doświadczalnie. Zacznij od ok. 4,7nF. Jeżeli zakłócenie idzie przez zasilanie do każdego ze wzmacniaczy to podobny kondensator by się przydał równolegle do R9.

• #10 17 Mar 2008 08:39
    elek555
    Poziom 37  

Myślę że powinieneś skupić się na skróceniu do minimum kabli (zwłaszcza pomiarowych i odniesienia -do potencjometru) i ofiltrowaniu zasilania, zwłaszcza dla odniesienia
    Nie narysowałeś zasilacza i nawet nie wiemy czy przypadkiem nie zostawiasz tego bez stabilizacji. Opłaci się zejść niżej ale z dobrą sztywnością i filtrem

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME