Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmienaianie litery dysku rozruchowego lub systemowego ... ?

marcin_111_ 15 Mar 2008 18:26 2449 10
  • #1 15 Mar 2008 18:26
    marcin_111_
    Poziom 16  

Zainstalowałem drugi system na innym dysku a stary dalej istnieje ... problem polega na tym że ten stary system jest pod literą "C".
    Stary system można usunąć.Chcę aby ten nowy był pod "C"
    W obecnej chwili nie będzie żadnych problemów jakbym miał jeszcze raz go instalować. Jak można zmienić te litery ?

0 10
  • #2 15 Mar 2008 19:25
    leonov
    Poziom 40  

1. Fromat partycji C:
    2. Użyj programu norton ghost lub podobnego do klonowana partycji i przenieś system z D: na C:

0
  • #3 15 Mar 2008 19:30
    tronic1
    Spec od komputerów

Nowy dysk ustaw jako master. Stary system wykasuj.

0
  • #4 15 Mar 2008 19:53
    c0met
    Poziom 11  

Myślę, że chodzi ci o to :
    start,panel sterowania,wydajność i konserwacja(jest w widoku kategorii tylko widoczne) ,narzędzia administracyjne,zarządzanie komputerem , po lewej stronie w okienku zarządzanie dyskami,teraz prawym przyciskiem myszy na partycje,której nazwę chcesz zmienić i wybierz polecenie zmień literę dysku i ścieżki ,kliknij przycisk dodaj,kliknij opcję przypisz następującą literę dysku (jeśli nie jest zaznaczona), zaakceptuj domyślną literę dysku i kliknij przycisk ok. Ale nie zmienisz literki, na której jest system dlatego polecam program polecony powyżej przez innego usera .

0
  • #5 15 Mar 2008 20:34
    LeniVietz
    Poziom 16  

W sensie system na drugim dysku był instalowany jak pierwszy był odłączony (bo nie do końca jednoznacznie jest to określone)?
    To trzeba odpowiednio zworki na dyskach ustawić i/lub w biosie ustawić, który ma być jako główny - master/slave i powinno starczyć.

0
  • #6 15 Mar 2008 20:36
    marcin_111_
    Poziom 16  

Acha zapomniałem wspomnieć o tym że nie mogę przenieść nowego systemu na stałe na inny dysk ale po prostu chce aby tam gdzie teraz jest nowy ten dysk nazywał sie "C"

P.S Stary system cały czas był na podłączonym dysku a ja po prostu zainstalowałem drugi system na całkowicie innym nośniku(dysku).

A co wy na to gdybym zrobił tak :
    -sformatował "C" (lub przynajmniej usuną stary system)
    -ponownie sformatował partycje z nowym systemem i zainstalował z powrotem tam system.

I tu pytanie czy literka w tym przypadku zmieni się domyślnie na "C" jeżeli nie będzie innego systemu na podłączonych do komputera dyskach ?

0
  • #7 15 Mar 2008 20:56
    LeniVietz
    Poziom 16  

Czyli system był instalowany od początku na "D:\"?
    Jeśli tak to sprawa może być bardziej skomplikowana.
    Po zmianie litery dysku może się okazać, że sporo rzeczy nie działa.
    Nie wiem czy jest sens bawić się inaczej niż reinstalując system - po uprzedniej zamianie kolejności widzenia przez kompa (zworki i/lub bios) - na dysku C (który w po tym zabiegu powinien być aktualnym dyskiem D)

0
  • #8 15 Mar 2008 21:16
    leonov
    Poziom 40  

Zrób jak radzi tronic1 - ja nie doczytałem myślałem że masz 1 dysk i 2 partycje .
    Co do formatu obydwu dysków to po instalacji systemu na pierwszym będzie to C: ale według tronic1 będzie OK.

0
  • #9 15 Mar 2008 21:29
    marcin_111_
    Poziom 16  

Tyle że jest problem z tym "masterem" bo jak ustawie w biosie w zakładce "boot" ten dysk z nowym systemem jako ten ważniejszy to wyskakuje komunikat że niema systemu na tym dysku ale gdy poprzedni dysk jest ustawiony jako ważniejszy to uruchamia sie lista do wybierania systemów no i wtedy działa.

0
  • #10 15 Mar 2008 22:39
    tronic1
    Spec od komputerów

Instalowałeś nowy system przy istniejącym starym systemie na pierwszym dysku ? Wtedy niektóre pliki i katalogi nowoinstalowanego systemu są też na partycji C: tam gdzie stara instalacja. Ustaw partycję z nowym systemem jako aktywną, odłącz pierwszy dysk ze starym systemem, uruchom komputer z płyty instalacyjnej systemu i wybierz drugą opcję naprawy systemu.

0
  • #11 17 Mar 2008 16:37
    marcin_111_
    Poziom 16  

tronic1 napisał:
    Instalowałeś nowy system przy istniejącym starym systemie na pierwszym dysku ?

Tak.

tronic1 napisał:
    Ustaw partycję z nowym systemem jako aktywną, odłącz pierwszy dysk ze starym systemem, uruchom komputer z płyty instalacyjnej systemu i wybierz drugą opcję naprawy systemu.

Czy wtedy zmieni się ta litera dysku na którym jest nowy sys. ?

0