Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalny przedwzmacniacz lampowy

chemol 15 Mar 2008 18:37 10141 13
 • Przedstawiam prosty układ przedwzmacniacza na 2 lampach E180F.Układ przystosowałem do pracy zarówno z gramofonem (charakterystyka RIAA) jak również do pracy z cyfrowymi zródłami sygnału (CD/MP3).Wystarczy na schemacie odłączyć mostek składający sie z rezystorów 1M i 33M oraz równoległych kondensatorów.Brzmienie po zastosowaniu tego przedwzmacniacza pozwoliło mi na uchwycenie dzwięków które wcześniej były dla mnie niesłyszalne lub jakby zamazane.Jest to pierwsza lampowa konstrukcja którą wykonałem i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością dzwięku.


  Fajne!
 • #2 15 Mar 2008 18:41
  fuutro
  Poziom 43  

  A schemat lub zdjęcia wnętrza mógłbyś dorzucić?

 • #3 15 Mar 2008 18:50
  chemol
  Poziom 14  

  już są dodane.

 • #4 15 Mar 2008 18:52
  fuutro
  Poziom 43  

  To chyba jedyna aplikacja audio kręcąca się w sieci dla tej lampy.

 • #5 15 Mar 2008 18:55
  chemol
  Poziom 14  

  Masz rację. Długo szukałem różnych zastosowań dla tej lampki i tylko to było w miarę sensowne ale to pentoda UHF wiec zastosowań moze być sporo.

 • #7 15 Mar 2008 21:12
  chemol
  Poziom 14  

  Hehe.Na początku też tak myslałem.Ze to niemożliwe i że sobie koloryzuje.Zawsze słuchałem na przedwzmacniaczu w mixerze ecler-a i na słuchawkach sony mdr-v700 ale po podpięciu przez ten zewnętrzny lampiak jest różnica.

 • #8 15 Paź 2009 13:49
  Tomek Janiszewski
  Poziom 29  

  chemol napisał:
  to pentoda UHF

  To nie jest pentoda UHF lecz pentoda szerokopasmowa. Nic mi nie wiadomo o istnieniu "pentod UHF" (w tym zakresie stosowało się triody takie jak PC86 i PC88 i to wyłącznie w układzie ze wspólną siatką), choć istnieją tetrody UHF... nadawcze (także zresztą sterowane w katodzie). Za "pentodę VHF" można by natomiast na upartego uznać PCF801, stosowaną w telewizyjnych mieszaczach do III zakresu włącznie. Różnica między pentodami w.cz. a pentodami szerokopasmowymi jest subtelna, ale konkretna. W tych pierwszych najistotniejsza jest minimalizacja pojemności między anodą a siatką pierwszą (wynosi ona często znacznie poniżej 0,001pF) po to aby zbudowane na tych lampach wzmacniacze rezonansowe nie wykazywały tendencji do wzbudzeń. Pojemności: wejściowa i wyjściowa mają tu mniejsze znaczenie, bowiem wykorzystuje się je jako część (lub całość) pojemności obwodów rezonansowych. Natomiast w pentodach szerokopasmowych dąży się do minimalizacji właśnie pojemności wejściowej i wyjściowej, ich bowiem nie da się całkowicie skompensować we wzmacniaczach oporowych (przykładem takiego wzmacniacza może być wzmacniacz wizji odbiorników TV) a mają one wartość o wiele większą niż pojemność zwrotna (nawet zwielokrotniona przez efekt Millera, niezbyt silny w tego rodzaju wzmacniaczach o umiarkowanym wzmocnieniu). Przekłada się to na różnicę konstrukcyjną obu tych rodzajów lamp: pentody napięciowe w.cz. (1T4T, 6BE6, EF22, EF80, EF184, EBF89) mają prawie zawsze wewnętrzny ekran szczelnie okrywający cały system elektrod, podczas gdy w pentodach szerokopasmowych bywa on z reguły zredukowany do fragmentów oddzielających wystające z mikowych mostków wsporniki siatek i przechodzące przez mikę języczki wygięte języczki anody; często jak w przypadku E180F stanowi też element konstrukcyjny ramkowej "siatki trzeciej". Gdy potrzebne jest zmniejszenie pojemności przejściowej (wynoszącej w tych lampach zwykle od 0,01 do 0,1pF), nawet kosztem zwiększenia pojemności na wejściu i wyjściu) naklada się na bańkę lampy ekran zewnętrzny.

 • #9 15 Paź 2009 17:33
  chemol
  Poziom 14  

  Tomek ma racje co do tej lampki. Zasilacz jest juz dawno zrobiony też w czarnej obudowie i całość dobrze pasuje. Jak ktoś bedzie chciał to na upartego mogę wysłać fotę.

 • #10 06 Lis 2009 16:33
  jethrotull
  Specjalista - konstrukcje gitarowe

  Montaż - masakra. Aż nie chce mi się wierzyć, że preamp gramofonowy nie brumi przy takim żarzeniu. W dodatku wzmocnienia z pewnością ma dużo za mało, to raczej korektor jest a nie kompletny przedwzmacniacz.
  Jeśli usłyszałeś jakieś dodatkowe szczegóły używając tego urządzenia między np. deckiem CD a wzmacniaczem (których nie słyszałeś podłączając deck bezpośrednio pod wzmacniacz) to jest to wyłącznie efekt autosugestii :)

 • #11 06 Lis 2009 19:00
  chemol
  Poziom 14  

  A ile wzmocnienia powinien mieć przedwzmacniacz? Bo ze wzmacniaczem działa wyśmienicie...

 • #12 11 Lis 2009 11:24
  jethrotull
  Specjalista - konstrukcje gitarowe

  Sygnał z wkładki ma poziom rzędu pojedynczych mV. Nie wiem jaką czułość ma Twój wzmacniacz, zauważ jednak, że sama korekcja RIAA zżera ogromnie dużo wzmocnienia. Ciekawym jaki jest poziom sygnału na wyjściu tego przedwzmacniacza.
  Z drugiej strony jako przedwzmacniacz liniowy (czyli bez korekcji) urządzenie to będzie miało ogromny nadmiar wzmocnienia (nic dziwnego, deck CD sam może bez problemu wysterować wzmacniacz mocy).

 • #13 11 Lis 2009 13:05
  chemol
  Poziom 14  

  Ja tylko mówię że ma odpowiednie wzmocnienie w trybie gramofonowym. W końcu jest to układ który był robiony fabrycznie jako przedwzmak gramofonowy. Proponuje abyś złożył to kiedyś i sprawdził praktycznie jak to jest z tym wzmocnieniem a potem pisał swoje teorie...

  Dodano po 4 [minuty]:

  A co do tego że CD łatwo go przesterować bez tłumika to się jak najbardziej zgodzę z Tobą:-)

 • #14 11 Lis 2009 13:20
  jethrotull
  Specjalista - konstrukcje gitarowe

  Ja tego nie zbuduję, bo nie wierzę w ten układ. Znacznie łatwiej Tobie będzie zmierzyć poziom sygnału wychodzącego z preampu, niż mi zbudować to urządzenie. Rozumiem, że posiadasz miernik uniwersalny? Oczywiście nie musisz tego robić, myślę jednak, że dobrze byłoby wiedzieć jakie parametry oferuje zbudowany przez siebie układ.

  PS. zupełnie nie rozumiem, czemu używasz słowa "teoria" jakby było to określenie pejoratywne.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME