Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skoki napięcia przyczyną spalenia TV plazmowego

piotrekbp88 24 Mar 2009 13:12 20540 39
 • #31
  DmasterR
  Poziom 17  
  Gdzie ty masz w tym przypadku obudowe????

  Kolego weź daj sobie spokój z elektrycznością, a co do matki natury to ty jej kolego nie rozumiesz niestety

  Dodano po 2 [minuty]:

  Chris_W napisał:
  DmasterR napisał:
  Przypadek błędny. I tak nieprawdą to jest że napięcie bedzie na odudowie.
  Jaki to miałby sens w ochronie..

  W przypadku opisywanym przeze mnie?
  Ano taki, że jak masz zero na stałe podłaczone, to na korpusie masz zawsze 'zero', a jak je odłączysz np. bezpiecznikiem to pojawi się napięcie groźne.

  Rysunek:
  1 przerwa w 'N'
  2 strona niegroźna po wystapieniu przerwy
  3 strona niebezpieczna po wystąpieniu przerwy

  Skoki napięcia przyczyną spalenia TV plazmowego


  Co ty piszesz??/ Jak zero odłaczysz bezpiecznikiem to pojawi sie napięcie groźne???? Kolego ty sobie jaja robisz albo nie wiesz co piszesz??

  I wcześniej napisał kolega:

  Np. Jeśli masz w urządzeniu transformator i jedna linia jest podłączona do 'fazy' a druga do 'zera', jednocześnie to zero jest masą urządzenia (metalowa obudowa). Więc po odcięciu tego 'zera' napięcie przez transformator przedostaje się na obudowę.

  Co za brednie!!!

  Nie ma prawa się przedostać we sprawnym urządzeniu
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #32
  Rysio4001
  Specjalista - systemy grzewcze
  DmasterR napisał:
  Kolega wyżej napisał:
  Jeśli był by tylko jeden bezpiecznik, i trafiło by że faza była by na przewodzie przeciwnym, to przez ten bezpiecznik nie popłynie prąd zwarciowy, i nie nastąpi wyłączenie.

  A skąd ta faza znalazłaby się tam? Tylko i wyłącznie z tego obwodu gdzie zabezpieczyłeś układ. Skąd te teorie wytrzasnąłeś ze bezpiecznik nie wybije?
  Przepływ prądu bierze się z fazy!! A gdzie ten prąd popłynie to już nie ważne dla niego. Bezpiecznik i tak wybije, gdyż przepływ prądu zwarciowego do N lub PE wywali bezpiecznik. Przeanalizuj sobie prosty układ
  A po drugie każde urządzenie elektr. jest zasilane przez transformator co stanowi zwykłą cewkę. A to z jakiej strony będzie faza to nie ma znaczenia.

  Witam.
  Przygotowałem rysunki, i spróbuje na podstawie nich wyjaśnić po co są dwa bezpieczniki w listwie zabezpieczającej na obu przewodach roboczych.

  Załóżmy że wykonaliśmy listwę z jednym bezpiecznikiem umieszczonym na linii (fazie) co przedstawia poniższy rysunek:
  Skoki napięcia przyczyną spalenia TV plazmowego
  W przypadku zwarcia w odbiorniku do obudowy (przewodu ochronnego), prąd zwarciowy popłynie z linii przez bezpiecznik, listwę, do odbiornika, i wróci przewodem ochronnym. Bezpiecznik zostanie spalony.

  A teraz sytuacja taka:
  Listwa ta została wyłączona z dotychczasowego gniazda, i włączona do innego, w którym jest odwrotna polaryzacja (po przeciwnych stronach linia i neutralny). Albo było gniazdo podwójne, i wtyczka została włączona w drugą połowę gniazda. Przy takiej zamianie też następuje odwrócenie polaryzacji.
  Poniższy rysunek przedstawia obwód elektryczny w takiej sytuacji:
  Skoki napięcia przyczyną spalenia TV plazmowego
  Nagle okazuje się że nasz bezpiecznik który dotychczas był na fazie, jest na zerze! I przykładowe zwarcie jak poprzednio. Prąd zwarciowy już nie popłynie przez bezpiecznik! I co ma wtedy wyłączyć? Dopiero bezpiecznik w tablicy budynku który może być na kilka razy większy prąd, a wtedy konsekwencje mogą być dużo poważniejsze.

  Dlatego właśnie stosuje się bezpieczniki w listwach zabezpieczających na obu przewodach roboczych. Może się mylę, ale jak wyjaśnić to że różni producenci listew zabezpieczających stosują bezpieczniki na obu przewodach roboczych?
  DmasterR napisał:
  A skąd ta faza znalazłaby się tam? Tylko i wyłącznie z tego obwodu gdzie zabezpieczyłeś układ.

  Umieszczając ten schemat zabezpieczenia na forum, nie przewidziałem tego że wszyscy którzy zechcą z niego skorzystać, będą przed każdym włączeniem go do gniazda sprawdzali polaryzację, i ewentualnie przekładali przewody we wtyczce lub pod gniazdem aby zagwarantować że ten jeden bezpiecznik znajdzie się na fazie.
  DmasterR napisał:
  A po drugie każde urządzenie elektr. jest zasilane przez transformator co stanowi zwykłą cewkę.

  Nie każde urządzenie elektryczne jest zasilane przez transformator (oczywiście mam na myśli urządzenia znajdujące się za listwą zabezpieczającą, bo o to tu chodzi, a nie np. transformator w podstacji energetycznej). Ponadto transformator też może dostać przebicia od uzwojenia pierwotnego do rdzenia lub przekładki ochronnej (jeśli jest nawijany warstwowo uzwojenie wtórne na uzwojeniu pierwotnym). A w wielu urządzeniach z transformatorem, rdzeń (przekładka ochronna po miedzy uzwojeniami) jest połączony z przewodem ochronnym. Takie zwarcia się zdarzają (i nie chroni od tego karkas bo on też potrafi się przepalić, i uzwojenie dotknie do rdzenia).
  W wielu urządzeniach są zasilacze impulsowe, a tam jest wiele elementów po stronie pierwotnej które mogą dostać przebicia i spowodować zwarcie do przewodu ochronnego.
  Pozdrawiam.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #33
  DmasterR
  Poziom 17  
  To nie ma sensu. Kolego czy przedstawiany układ ma chronic przed porażeniem czy przed przepięciami?? Chyba to drugie jest omawiane w tym temacie. Zadaj sobie pytanie: Jak wygląda prąd zwarciowy? Oczywiste ze jego składowa jest przemienna, dlatego bezpiecznik i tak wybije skoro prąd przepływa w obu kierunkach. Wniosek: Nie ma potrzeby stosowania bezpiecznika po obu stronach.

  Druga sprawa. Po przekroczeniu napięcia warystor nie przepuszcza wyższego napięcia od znamionowego i wytrąca tą część wyższego napięcia przeobrażając na energię (prąd). Dlatego i tak prąd popłynie na obu przewodach. Dziwne ze w każdym urzadzeniu nie ma 2 bezpieczników. Jest tylko jeden a warystor też. Tutaj trzeba brać pod uwagę typ wtyczki. Np. jeśli wtyczkę z kompa podłaczyy do niazda obojętnie jak to co wtedy? Nie myśleli o tym producenci urzadzen elektronicznych? To nie ma sensu dawac na oba przewody bezpieczników. Do ochrony przed dotykiem pośrednim stosujemy różnicówki. A kolega przysuwa przypadek jakby chciał zabezpieczać przed porażeniem a nie przed przepięciami

  Wiele elementów jest po stronie pierwotnej? Hehe chyba kondensator i rezystor a treszta to trafo. Rzadko i to bardzo rzadko sie zdarza zeby trafo miał zwarcie 1 na 100000 . W takich urządzniach trafo rzadko pada
 • #34
  romoo
  Użytkownik obserwowany
  Naprawiałem wiele Traków i tam nie ma co zrobic przepięcia.
  Jedynym mankamentem sa moce tam zainstalowane , skoro trafo zasilający nie podoła i pół wsi na nim wisi to nic nie zdziałasz takimi filterkami.
  Jedyną szansą siania harmonicznymi jest falownik posówu ale moce ok 1kW nic nie robia złego.
 • #35
  ma3-4ysz
  Poziom 24  
  Zamierzam zastosować ten układ "na kablu" dwufunkcyjnego pieca gazowego w kotłowni (co oraz cwu), którego ostatnio nie zdążyłem wyłączyć na czas jak burza przyszła. Skutkiem czego wysypał się bezpiecznik, było trochę rozkręcania, żeby się do niego dobrać.
  Sam zastanawiałem się jak wykonać taki układ, studiowałem wejścia różnych urządzeń, w tym UPS APC, zasilaczy ... i na końcu znalazłem ten temat. Wszystko się zgadza.
  Daję dwa bezpieczniki - układ zasila stale to samo urządzeni no i jest PE. Przed dławikami (z punktu widzenia czoła fali przepięcia) dam równolegle p dwa warystory w kombinacji L-N, L-PE, N-PE.

  Taki układ trzeba rozważyć pod względem normalnego stanu pracy - ma nie zakłucać działania zabezpieczeń przed porażeniem i ma wyeliminować przepięcie, które do urządzenia może z sieci przyjść nie tylko z fazy. Zależy to od wielu przypadków, zbiegów okoliczności itp itd. To, że inni (nie wszyscy) nie stosują rozbudowanych układów (np w UPSie APC jest bezpiecznik tylko w fazie i warystor pomiędzy L-N) nie znaczy, że nie można ich zastosować w granicach zdrowego rozsądku.
  Do mnie to rozwiązanie bardziej pasuje (z dwoma bezpiecznikami) niż nie pasuje.

  I takie pytanie : w listwie hand made z początku tematu warystory mają jakby wydzielone komory. Dlaczego? Przecież całość jest w obudowie i nawet jak warystor weźmie na klatę za dużo energii i wybuchnie to i tak szczerupy się nie rozprysną. Czy to taka poliwęglanowa komora gaszeniowa w razie czego?
 • #36
  romoo
  Użytkownik obserwowany
  Łuk sie przeniesie na sąsiednie elementy i dalej popłynie przepięcie.

  Wogóle dla przepięc nie wystarcza elektryczne parametry ale także falowe czyli odpowiednio rozmieszczone w przestrzeni.
 • #38
  Kaczor_84
  Poziom 31  
  Gwoli stwierdzeń kolegi DmasterR, że linii N się nie przerywa; owszem nie wolno jej przerywać w przypadku instalacji stałej, tj. domowej, zwłaszcza jeśli jest w układzie TN-C, czyli dwuprzewodowa z zerowaniem - wtedy po przerwaniu PEN, na obudowie urządzenia klasy I pojawia się napięcie sieci.

  Dlaczego dwa bezpieczniki? Otóż, w instalacjach domowych bardzo często stosuje się gniazda podwójne, przy czym odsetek gniazd z zachowaniem fazy jest znikomy. Jak wiadomo jest standard podłączeń wtyk i gniazd - polaryzacja. W przypadku typowego gniazda podwójnego jedno z gniazd będzie podłączone "nieprawidłowo", t.j. będzie miało zamienione linie L i N. Jeżeli do takiego gniazda podłączymy listwę z tylko jednym bezpiecznikiem, to istnieje 50% prawdopodobieństwo, że przy przeciążeniu to linia N zostanie przerwana. Właśnie tu pojawia się sens stosowania dwóch bezpieczników. I to właśnie dlatego do wyłączania przedłużaczy, czy też listew stosuje się wyłączniki dwupolowe.

  Przykładowa listwa zasilająca fabrycznie z dwoma bezpiecznikami i wyłącznikiem dwupolowym

  Skoki napięcia przyczyną spalenia TV plazmowego
 • #39
  Krzyś33
  Poziom 24  
  Witam. Kol. Dmaster napisał:
  DmasterR napisał:
  A źródło prądu zwarciowego skąd pochodzi? Z powietrza?
  Oczywiste ze z fazy. Jeśli płynie z fazy prąd o dużej wartości to natychmiast przepali się bezpiecznik w fazie.

  Nie wolno zabezpieczać przewodu zerowego "N" ! :idea:
  Więc proszę:http://www.bezpieczniki.com/strony/wyklady/5/problemy.htm . Pozdrawiam.
 • #40
  _PREDATOR_

  VIP Zasłużony dla elektroda
  Wykopaliska zamykam zalecając zapoznanie się z regulaminem forum.