Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy - pomiary tłumienia dla częstotliwości powyższych granicz

15 Mar 2008 20:15 7615 11
  • Poziom 11  
    Witam,

Piszę właśnie sprawozdanie o filtrach pasywnych. Zbudowałem filtr dolnoprzepustowy RC na częstotliwość graniczną f=3 Khz. Podłączyłem oscyloskop i wyrysowałem 3 wykresy w odpowiedzi na falę prostokątną z generatora:

1.) dla f=10*3 kHz

Filtr dolnoprzepustowy - pomiary tłumienia dla częstotliwości powyższych granicz

2.) dla f=3 kHz

3.) dla f=0.1*3 kHz

-Moje wnioski są takie, że im częstotliwość prądu na wejściu jest wyższa od częstotliwości granicznej, tym bardziej efektywnie filtr taką falę wygładza (tłumi), natomiast im jest mniejsza od częstotliwości granicznej, tym filtr bardziej pzostawia ją niezmienioną. Czy te wnioski są poprawne?
    -Chciałem jeszcze opisać w ktorych momentach na wykresie można zaobserwować ładowanie i rozładowywanie kondensatora. W książce znalazłem taki opis:

Cytat:
    Na wykressie możemy zaobserwować, że w dodatnim półokresie napięcia zasilającego kondensator ładuje się w określonym przedziale czasowym. Gdy wartość chwilowa napięcia przemiennego na uzwojeniu wtórnym transformatora będzie mniejsza niż napięcie stałe na kondensatorze, wtedy dioda przestaje przewodzić i prąd ładowania nie płynie. W ujemnym półokresie kondensator rozładowuje się i dostarcza energię do obciążenia. Następnie cykl powtarza się.

Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem wyrażenie "dodatni półokres" i czy wogóle opisane powyżej zjawisko widać na moich wykresach. Jeśli tak, to w których miejscach?

Byłbym wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 10  
    Dawno się tego uczyłem ale chyba Twoje wnioski są poprawne.

Na jednym z wykresów które zamieściłeś zaznaczyłem kolorem czerwonym ładowanie kondensatora a kolorem zielonym rozładowanie.
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź.

Jesteś pewny, że dobrze zaznaczyłeś? Bo nie bardzo rozumiem jak kondensator ładuje się na Twoim wykresie od 0 do ok. -8 V?

Niczego nie podważam, tylko po prostu nie bardzo to rozumiem.

Możesz wyjaśnić?
  • Poziom 17  
    Witam,

Tak, Twoje wnioski są prawidłowe.
    Dokładniej częstotliwość graniczna to częstotliwość przy której sygnał maleje o 3dB - powyżej tej częstotliwość (dla filtru dolnoprzepustowego) tłumienie rośnie > 3dB.

Na rysunku na:
    czerwono - ładowanie kondensatora
    niebiesko - rozładowywanie kondensatora

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    w półokresach ujemnych (zaznaczonych minusem) kondensator ładuje się w kierunku wstecznym (ujemna polaryzacja)
  • Poziom 17  
    W ujemnym półokresie kondensator rozładowuje sie do 0V, a następnie ładuje do napięcia -8V (po prostu następuje zmiana kierunku przepływu prądu - kondensator ładuje się w "drugą stronę" - to tak jakbyś zamienił "+" z "-").

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Teraz rozumiem. Serdeczne dzięki wszystkim.

Czy jeśli więc sformułuję swój wniosek co do ładowania/rozładowywania kondensatora w taki sposób, to bedzie dobrze:

Cytat:

Kondensator ładuje się w przedzialach czasowych zaznaczonych na rysunku kolorem czerwonym. Gdy wartość chwilowa napięcia przemiennego na uzwojeniu wtórnym transofrmatora będzie mniejsza niż napięcie stałe na kondensatorze, wtedy rezystor przestaje przewodzić i prąd ładowania nie płynie. W przedziałach czasowych zaznaczonych na wykresie na zielono kondensator rozładowuje się i dostarcza energię do obciążenia.

Czy tak będzie dobrze?
  • Poziom 10  
    zamieść schemat tego układu bo nie rozumiem o czym piszesz
  • Poziom 11  
    Przepraszam. Oto schemat z programu Multisim:

W sumie starałem się przerobić opis z książki, więc pewnie coś pomieszałem.
  • Poziom 10  
    poza pierwszym zdaniem opis jest do bani. Po pierwsze w tym układzie niema żadnego transformatora. Po drugie możesz porównywać jedynie napięcia na weściu(kolor czerwony na Twoich wykresach) i wyjściu(kolor niebieski na Twoich wykresach) filtra.
  • Poziom 11  
    Tak mi coś właśnie intuicja podpowiadała że piszę bzdury :-). No, ale cóż - człowiek uczy się przez całe życie. Uznajmy, że mojego pytani nie było :D