Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator AVR BASCOM plus płytka testowa ! NOWY projekt.

zimny102 15 Mar 2008 22:21 10980 12
  • Witam,

Mam przyjemność przedstawić wszystkim mój nowy projekt, jaki mogę pokazać Wam na elektrodzie. Mowa jest tu konkretnie o Programatorze BASCOM AVR dla Atmegi8 i dla Attiny2313, czyli są to dwa najbardziej popularne mikrokontrolery firmy ATMEL, z którymi chyba już każdy sie spotkał kto ma styczność z Bascomem.

Łączność z komputerem jest za pośrednictwem kabla LPT.
    Projekt wykonałem wraz z własną płytką drukowaną.
    A prezentuje się tak:

I TAK :-D

Jak widać w płytce testowej umieściłem siedmio segmentowy wyświetlacz LED oraz linijkę z diod LED, będzie jeszcze wmontowany zegar lub termometr, w wolnym miejscu, (zalezy od programu, ale to w swoim czasie, gdyż narazie mam go jeszcze osobno zrobiony).

Czyli mogę szybko zaprogramować sobie Atmege8 i natychmiast sprawdzić. Dodatkowo programator ten ma funkcję informująca o błędnym podłączeniu. Zapytasz kiedy o tym będę wiedział?! A no gdyż zapali się biała żaróweczka która informuje że obwód prawidłowy prądu został zakłócony i układ nie bedzie działał prporawnie tak jak na tym zdjęciu poniżej:

Dodatkowo programator ma wbudowany zasilacz stabilizowany 5V, oraz mostek, czyli możemy bezpośrednio podać napięcie przemienne z trafo, lub na pewno nie musimy sie martwić jaki biegun wpiąć z zasilacza aby nie uszkodzić układu.
    Jeśli jest ktoś zainteresowany zrobieniem takiego układu na własne potrzeby to służę pomocą .... zimny(malpa)onet.eu

Pozdrawiam, :-)
    :)
    ___
    PS: w załączniku jest foto płytki drukowanej od strony ścieżek, oczywiście gotowej do lutowania...

Poprawiłem 3 załącznik.
    8:47 18.3.2008
    [_P_]

Fajne!
  • #2 16 Mar 2008 00:56
    Duch__
    Poziom 31  

Moje zdanie na ten temat.

Mogłeś to upchać na znacznie mniejszej płytce... Płytka nie jest ukończona - brakuje złącz przy wyświetlaczach LED - no i czemu one są tak rozrzucone?? Lepiej by było jakby znajdowały się koło siebie... Po co dajesz złącze LPT?? Nie lepiej było zastosować ISP?? Na takiej wielkości płytce mogłeś spokojnie dodać jeszcze IR (nadajnik i odbiornik), złącze RS232, złącze pamięci i zegarka osobno oraz LCD. Aha i po co zamieszczasz zdjęcia płytek niby to "gotowej do lutowania" skoro i tak na nic się to nie przyda nikomu??? W załącznikach się daje wzory PCB i schematy!!!

Ja swoją płytkę tak zrobiłem (z małym błędem - pomyliłem się przy złączu LCD i musiałem je zamontować od strony ścieżek)

Obsługa Attiny2313, Atmega8 i Atmega16. Zasilanie z ISP lub z zasilacza.

Resztę potrzebnych komponentów wpinam na płytce stykowej

• #3 16 Mar 2008 12:51
    vertim
    Poziom 23  

Użytkownik duch ma racje nieco za duża konstrukcja

• #4 16 Mar 2008 13:56
    maly_elektronik
    Poziom 23  

Ale może dla zainteresowanych twoim projektem umiśc pliki eagl'a albo czego tam używasz :idea:

Dodano po 1 [minuty]:

a i jeszcze prośba do ciebie Duch__ mógłbyś dać linka do twojej konstrukcji bo z chęciom bym złożył taki emulatorek do avr :D

• #5 16 Mar 2008 14:16
    netMaster
    Poziom 12  

Ładnie wykonane i opisane projekt mi sie bardzo podoba.
    Ja planuje zrobic programator do winpic800 progarmujacy chyba wszytkie pice, eepromy i 8 bitowe atmegi - GTP USB plus
    przepraszam ze sie wbilem w wątek ale rozmawiamy o programatorach,
    ma ktos moze jakies informacje o tym GTP, slabo znam angielski i to moja bolaczka :/

• #6 16 Mar 2008 14:55
    zimny102
    Poziom 11  

Płytka jest duża bo lubię jak mam miejsce.
    A RC5 bez problemu jeszcze mogę zamontować do układu.
    Zegar jest zrobiony ale na osobnej płytce. Poskładanie tej to kwestia tylko czasu.
    Zdjęcia Płytki umieściłem w załączniku bo oczekiwałem komentarzu do wyglądu płytki.

Dzięki za Wasze opinie.
    Pozdrawiam, :-D

• #7 16 Mar 2008 15:03
    lukas2305
    Poziom 12  

przydałby by się jakiś obrazek na początku pierwszego postu...za chwile odezwą się szanowni moderatorzy:)...co do projektu: płytka rzeczywiście trochę za duża ale to kwestia gustu, bardzo przydatne urządzenie dla każdego elektronika...pan Domagała na pewno bardzo pomagał:)pozdro

• #8 16 Mar 2008 15:08
    don diego
    Poziom 32  

zimny102 napisał:

Zdjęcia Płytki umieściłem w załączniku bo oczekiwałem komentarzu do wyglądu płytki.

Dzięki za Wasze opinie.
    Pozdrawiam, :-D

To dlaczego ustawiłeś prowizję? Zmniejsz zdjęcia, bo strona się rozjechała.

• #9 16 Mar 2008 21:37
    szeryfff
    Poziom 24  

Ja juz jakis czas temu zlozylem sobie taka plytke, i jestem bardzo zadowolony :)

Oczywiscie wyswietlacz jest juz zamontowany, ale nie robilem zdjecia.
    Schemat i wzor plytki jest w necie :)
    Pozdrawiam!

• #10 17 Mar 2008 16:31
    zimny102
    Poziom 11  

Lukas2305 >>> Skąd znasz Pana Domagałę :P ...
    Płytka wykonana w pełni samodzielnie aczkolwiek jednakże przed pracami zasięgłem porady uff wymienionej postaci :).
    To przecież nie jest zabronione ....

PS: Chętnie zobaczę twój projekt....

:-D Pozdrawiam,

• #11 18 Mar 2008 14:45
    Joziek
    Poziom 10  

Elo:)
    Płytka zimego102 jest może nie co za prosta ale swoja najważniejsza funkcje pełni czyli programowanie i sprawdzenie małych układow i życze miłej pracy za jej pomoca.:D
    Druk ci bardzo fajnie wyszedł ale musisz jeszcze potrenowac nad tym lakierem co pokryłes płytke od strony druku.:D:!:
    Wedlug mnie do samego zaprogramowania układow avt nie potrzeba zlocza ISP. Prostym w budowie i obsludze jest złącze LPT, moze troche przestarzale juz ale dobre sprawuje swoja role. Sam z niego korzystam i nie narzekam.
    No wiadomo ze ci pomógł Pan Domagała;p Bez niego byś napewno nic nie zrobił hehe. Ciekawe skąd Lukas2305 zanasz Pana Domagałe;p hehe????:?::D

• #12 20 Mar 2008 21:43
    paBlas16
    Poziom 10  

Od czego zacząć programowanie ? Czego trzeba się najpierw nauczyć?

• #13 20 Mar 2008 22:11
    don diego
    Poziom 32  

paBlas16 napisał:
    Od czego zacząć programowanie ? Czego trzeba się najpierw nauczyć?

Najpierw trzeba przeczytać wyróżnione tematy w dziale mikrokontrolery.