Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TIG DC sterowanie (zdalne sterowanie)

grzegorzT 15 Mar 2008 23:30 4748 6
  • #1 15 Mar 2008 23:30
    grzegorzT
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów

Pytanie jest następujące, do czego służą gniazda (patrz załącznik gn1 i gn2)
    jeżeli są to gniazda do zdalnego sterowania to jak je wykorzystać, co tam może być wpięte włączniki czy np potencjometr do regulacji prądu w trakcie spawania a może pedał zdalnego sterowania.

Piny 1 i 2 w gniazdku nr 2 włączają i wyłączają transformator, zmienia się to w zależności od położenia głównego włącznika na moje oko jest to chyba 2 takt i 4 takt

Gniazdo nr 1, po krótkim zwarciu pinów 1 z 2 lub 1 z 3 transformator zaczyna pracować głośniej a po kilku sekundach głośniejszej pracy zaczyna się stopniowo wyciszać

Opisane urządzenie to UNION CARBIDE Tigger hd 150: zasilanie 220v,płynna regulacja prądu,zajarzanie bezdotykowe .

Szersze informacje w załączniku są tam zdjęcia i szkic połączeń

dziękuje za wszystkie informacje
    pozdrawiam grzegorz

• #2 16 Mar 2008 13:03
    mucioo
    Poziom 18  

Po co zamieszczasz tak wielkie pliki, jeśli już to zrób to za pomocą "Dodaj zdjęcie". Dla przykładu - "przód":
    TIG DC sterowanie (zdalne sterowanie)

• #3 16 Mar 2008 19:27
    elektromechanik
    Poziom 27  

Gn. 1 - 100% regulacja prądu. Potrzebny pasujący wtyk i potencjometr o wartości takiej jak wewnętrzny.

Gn. 2 - wygląda mi na to samo + chyba dodatkowy przełącznik rodzaju pracy tak jak ręczny na przedniej ścianie.

• #4 16 Mar 2008 20:14
    grzegorzT
    Poziom 9  

Znalazłem w DTR KEMPPI oznaczenia symboli graficznych stosowanych w ich urządzeniach na przednich panelach obudowy i jest tam taki znaczek jak nad lewym gniazdem w moim ustojstwie _Π_Π_ oznacza on prąd pulsujący,czy to może być to samo? wszystkie TIG-i z pulsem mają przecież bardziej skomplikowane ustawienia(prąd czas bazy, wyplyw gazu...) a tu gniazdko z trzema przewodami.
    Czy potencjometr na zdalnym sterowaniu powinien być podłączony kablem ekranowanym podobno są jakieś zakłócenia?

• #5 16 Mar 2008 20:29
    elektromechanik
    Poziom 27  

grzegorzT napisał:
    Znalazłem w DTR KEMPPI oznaczenia symboli graficznych stosowanych w ich urządzeniach na przednich panelach obudowy i jest tam taki znaczek jak nad lewym gniazdem w moim ustojstwie _Π_Π_ oznacza on prąd pulsujący,czy to może być to samo? wszystkie TIG-i z pulsem mają przecież bardziej skomplikowane ustawienia(prąd czas bazy, wyplyw gazu...) a tu gniazdko z trzema przewodami.
    Czy potencjometr na zdalnym sterowaniu powinien być podłączony kablem ekranowanym podobno są jakieś zakłócenia?

Ten schemat (rysunek 1) to Twoje przypuszczenie czy schemat konkretnego połączenia ? Z niego jasno wynika że jest o gniazdo zdalnej regulacji prądu.Prześledź połączenia potencjometru z gniazdem.

• #6 16 Mar 2008 20:40
    grzegorzT
    Poziom 9  

ten rysunek to moje arcydzieło jest to dokładne odwzorowanie połączeń w spawarce tam gdzie przewody łączyły sie w wiązkę i leciały do płytek wkleiłem wycinki zdjęć

myślałem że gn 1 to z lewej służy może do końcowego wypełniania kraterów
    bo kiedy sie je na chwile zewrze trafo głośno zaczyna pracować po kilku sekundach stopniowo sie wycisza wydaje mi się może to być stopniowy wzrost i spadek prądu ,zmierzę napięcie na wyjściu to sie może okaże

• #7 16 Mar 2008 21:30
    elektromechanik
    Poziom 27  

grzegorzT napisał:
    ten rysunek to moje arcydzieło jest to dokładne odwzorowanie połączeń w spawarce tam gdzie przewody łączyły sie w wiązkę i leciały do płytek wkleiłem wycinki zdjęć

myślałem że gn 1 to z lewej służy może do końcowego wypełniania kraterów
    bo kiedy sie je na chwile zewrze trafo głośno zaczyna pracować po kilku sekundach stopniowo sie wycisza wydaje mi się może to być stopniowy wzrost i spadek prądu ,zmierzę napięcie na wyjściu to sie może okaże

Jeśli zwierasz 1i2 lu 2i3 to ustawiasz minimalny lub maksymalny prąd.

Natomiast gdy zwierasz 1i3 to diabli wiedza co się wtedy dzieje (robisz zwarcie napięcia sterującego) i możesz zrobić BUM. Oczywiście jest tak jeśli schemat jest zgodny z faktycznym połączeniem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME