Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przesunięcie o 90 stopni

psiemek 16 Mar 2008 00:01 3679 12
    psiemek
    Level 21  
    Witam,
    Mam mały problem czy w pakiecie DSP do Quartusa jest jakiś komponent do przesunięcia sygnału analogowego podanego na przetwornik A/C o 90 stopni ?? Nie wiem czy jest sens kupować ten pakiet do tego problemu. A może zna ktoś jakiś sposób na rozwiązanie problemu. Komponent musi działać od prawie 0 Hz do powiedzmy 100Hz
    elektryk
    Level 42  
    Nie do końca rozumiem problem, wydaje mi się że przesunięcie sygnału to zwykłe przesunięcie próbek. Nie rozumiem o chodzi z tym zakresem częstotliwości, bo jeśli chcesz mieć przesunięcie o 90* sygnału względem siebie to albo masz gwarancje że sygnał składa sie z jednej częstotliwości albo musisz określić co rozumiesz przez pojęcie przesunięcia o 90* sygnału składającego się z wielu sygnałów sinusoidalnych.
    [g.d.]
    Level 18  
    Coś mi świta że całkowanie powoduje przesunięcie o 90', może potrzebujesz poprostu filtr dolnoprzepustowy, niekoniecznie cyfrowy. Może napisz coś więcej, czy potrzebujesz praktyczne rozwiązanie czy akademickie. Może J.Akiś ekspert podpowie więcej w kwestii Quartus-a.
    dex
    Level 27  
    dobrze kolega prawi tylko że jeszcze dochodzi 'minus' ale to chyba nie problem.

∫sin(x)=-cos(x)+C , także sin(x)'=cos(x) jeśli mowa o sygnale składającym się z jednej częstotliwości. Niektóre filtry mają ciekawe charakterystyki , może taki wykorzystać- filtr Hilberta (-90stopni)m filtr rózniczkujący(90stopni).

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic281768.html
    [g.d.]
    Level 18  
    dex wrote:
    dobrze kolega prawi tylko że jeszcze dochodzi 'minus' ale to chyba nie problem.
    ∫sin(x)=-cos(x)+C , także sin(x)'=cos(x)

Nie żebym się czepiał ale -cos(x)=sin(x-pi/2), więc chyba jest O.K.

dex wrote:
    jeśli mowa o sygnale składającym się z jednej częstotliwości.

Nigdzie w tych wzorach nie widzę zależności od częstotliwości, więc przyznam że nie rozumiem dlaczego miałoby tak być akurat tylko dla jednej częstotliwości. Jeśli tak, to pytanie dla jakiej? :D
    dex
    Level 27  
    Nie wchodzę w zaczepki.. To co napisałem to proste wzory ze szkoły średniej które można znaleźć w każdych tablicach. Wynika z nich że można przesunąć fazę w 'lewo lub w prawo' całkując czy to rózniczkując. Każdy przekształci sobie to co mu pasuje.

Co do częstotliwości to się zastanów jak przy złozonym pasmowym,sygnale, będziesz analizował przesunięcie fazy.
    sosen21
    Level 12  
    Moim zdaniem układy całkujące i różniczkujące się nie nadadzą ze względu na swoją charakterystykę amplitudową. Ja bym się zainteresował transformatą i filtrem Hilberta. Filtr Hilberta posiada teoretycznie "płaską" charakterystykę amplitudową. Nie wiem niestety jak się go realizuje w praktyce - można policzyć splot. Charakterystyka fazowa może być płaska jednak tylko w pewnym zakresie.

Jeśli używasz Matlaba to taki cyfrowy filtr możesz sobie zaprojektować w fdatool i wygenerować kod VHDL za pomocą HDL Coder. Może jest prostszy sposób ale ja znam taki.
    psiemek
    Level 21  
    Hmm przeglądałem właśnie teorię o filtrze Hilberta i właśnie chodziło mi o coś takiego. Problem jest w tym że znalazłem gdzieś na jakiejś stronie że jest to filtr teoretycznie niesyntetyzowalny. Ciekawe co to znaczy :) Czy wie ktoś czy znajdę go w jakimś pakiecie (np. DSP do Quartusa) ? Ewentualnie czy to dobra droga opisana przez "Sosen21". Nigdy nie robiłem tego w ten sposób choć wydaje się ciekawy.

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi.
  • Helpful post
    sosen21
    Level 12  
    Idealnego filtru Hilberta nie zrealizujesz w praktyce. Da się jedynie zrobić taki filtr dla pewnego zakresu częstotliwości i odpowiedniego rzędu aby charakterystyka amplitudowa była w miarę płaska w zadanym zakresie. Bo po co Ci filtr idealny jeśli masz jakieś swoje, zadane próbkowanie, które jest sporo niższe od nieskończoności;) Wszystko możesz dobrać w Matlabie. Jeśli jednak jest prostszy sposób (gotowy komponent) to oczywiście warto spróbować. Pozdrawiam.
  • Helpful post
    elektryk
    Level 42  
    [g.d.] wrote:
    Nigdzie w tych wzorach nie widzę zależności od częstotliwości, więc przyznam że nie rozumiem dlaczego miałoby tak być akurat tylko dla jednej częstotliwości. Jeśli tak, to pytanie dla jakiej? :D
    A widzisz więcej niż jedną? We wzorach podane jest sin(x) i tyle, a nie ma sin(w1*t)+sin(w2*t) etc.
    Zgodnie z transformatą Fouriera każdy sygnał niesinusoidalny można rozbić na harmoniczne, jeśli teraz każdą harmoniczną przesunąć o 90* i zrobić odwrotną transformatę to masz sygnał taki o jaki pytasz. Problem jest tylko jak to zrobić matematycznie na jakimś układzie cyfrowym, bo transformata FFT czy DFT to nie problem, przesunięcie o 90* też da się zrobić, ale wynikiem tego będzie charakterystyka przypominająca "grzebień". Te częstotliwości które będą dokładnie w prążka widma będą dokładnie przesunięte, inne mogą nie być dokładnie, albo w ogóle wycięte.
    psiemek wrote:
    Właśnie o to mi chodzi. Mi potrzeba filtr Hilberta działający w zakresie powiedzmy 1Hz - 1kHz. Wie może ktoś czy jest on w jakimś pakiecie do jakiejś rodziny FPGA ?
    Ale filtr Hilberta to model abstrakcyjny, tam gdzie się go używa do modulacji stosuje się kompletne modulatory analogowe. A co do problemu, to musisz jeszcze określić o jaką "dokładność" przesunięcia chodzi. Wszystko ogranicza się do pasma w jakim ma układ działać, jeśli będzie bardzo wąskie to wystarczy próbkować sygnał (o częstotliwości Y Hz) z częstotliwością X Hz, a następnie opóźnić sygnał o X/(4*Y) próbek. Tyle że to będzie działać wyłącznie dla częstotliwość Y (oraz bliskich). Najlepiej to sobie przesymulować, np w Matlab.
  • Helpful post
    sosen21
    Level 12  
    W Matlabie można zaprojektować odpowiedni filtr (HDL Coder napisze go za nas w VHDLu lub Verilogu). Im wyższy rząd filtru tym bardziej płaska charakterystyka amplitudowa. Oczywiście można poddać taki filtr symulacji. Nie wiem jak obliczeniowo poradzi sobie FPGA z filtrem Hilberta wyższego rzędu (nie znam się) ale można spróbować. W załączniku kilka przykładowych charakterystyk amplitudowych (w funkcji unormowanej częstotliwości) dla filtrów rzędu 20, 50 i 100. Jak widać filtr rzędu 100 daje już całkiem przyzwoite rezultaty. Gdybym miał czas to sam bym się pobawił - to dla mnie ciekawy temat (FPGA+DSP).
    psiemek
    Level 21  
    Dzięki za informacje. Tyle że nadal nikt mi nie odpowiedział czy w którymś pakiecie jest ten filtr Hilberta. Jeżeli ma ktoś pakiet DSP do Quartusa to proszę o info czy tam jest taki klocek. Pomysł z Matlabem jest fajny ale na razie szukam prostszej metody o ile jest takowa.

Pozdrawiam
    Przemek