Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silniki krokowe nie dzałaja

djice 16 Mar 2008 02:56 5927 85
  • #1 16 Mar 2008 02:56
    djice
    Poziom 15  

witam jakiś czas temu znalazłem na ebau 2 uszkodzone lasery.myślałem ze sobie poradze z naprawa ale niestety nie...
    wiec proszę o pomoc...
    jeden jest zielony drugi czerwony i oba maja ta sama usterkę silniki po załączenu zasilania nie pracują, dziwne jest ze zielony działał mi przez 2 dni a potem przestał.
    wiec jestem pewien ze silniki sa ok ale co dalej teraz???

0 29
  • #3 16 Mar 2008 12:30
    djice
    Poziom 15  

dzięki za podpowieć

0
  • #4 16 Mar 2008 12:54
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Wygląda to trochę tak jakby laser był "utopiony", ta jedna płytka takie robi wrażenie.
    Sprawdź ULN-y (scalaki 2803A) to one pośrednio sterują pracą silników.
    Jak rozumiem niezbędne napięcia (na procesorze, układach) są ok.
    Jeżeli te kostki są sprawne, to istnieje prawdopodobieństwo że uszkodzone są porty procesora, lub cały procesor (oby tak nie było), sprawdź też te r-paki (podciągające).

0
  • #5 18 Mar 2008 01:39
    djice
    Poziom 15  

sprawdzilem napięcia i wszędzie sa.na wyjściach ULN 2803 wszedzie jest stale napiecie 11.40v czy tak ma być a po procesorze na UNL jest 0.40v.
    https://obrazki.elektroda.pl/85_1205666482.jpg
    czy dysponuje ktoś jakimś schematem tych laserów???

a jest jeszcze led na plytce która nie dzala plus idzie do scalaka ale nazwa jest zamazana i nie wiem jaki to jest zaczyna sie LN 32 i nie wiem co dalej.
    Przez jakiś czas jak silniki dzilaly to dioda sie palila...

0
  • #6 18 Mar 2008 20:03
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Poziom napięć na ULN-ach badasz względem plusa zasilania i masz ok 11V czyli wejście ULN jest "wysterowane". Czy wał silnika (silników) obraca się "luźno" czy stawia opór? i czy ULN się grzeje? Jeżeli stawia opór to procesor coś szwankuje. Nie może być tak że na wszystkich wyjściach ULN (względem plusa zasilania) jest stan niski, to może uszkodzić silniki (może już tak się stało).
    Jest tam (podejrzewam) stabilizator, który zasila procesor. Sprawdź poziom napięcia na stabilizatorze i na procesorze (jakie napięcie zasila procesor).
    O którego LED-a dokładnie Ci chodzi? (zaznacz na zdjęciu, mile widziana też strona druku).
    Pytasz o schemat tych laserów ale nie wiadomo co to za model (racja schemat trochę by pomógł ale procesor steruje wszystkim).
    Opisz dokładnie jakie były objawy (jak długo ten laser pracował zanim padł), bo drugi jak rozumiem nie działał wogóle (tylko zaznacz który).
    Napisz czy np lasery są sprawne, obwody zasilania, czy jest tam port RS itp.
    Proponuje zająć się "naprawą" (o ile będzie to możliwe) jednego z nich a potem ewentualnie drugim.

0
  • #7 19 Mar 2008 02:18
    djice
    Poziom 15  

ok zacznijmy od tego co działał mi w pierwszym dniu
    działał około godziny potem go wyłączyłem i włączyłem kolejnego dnia na godzinę wyłaczyłem i kolejny raz juz nie działał.wiec silniki sa ok soczewka teraz czasy czas działa ale to ma osobne zasilanie i inna płytkę do soczewki...
    silniki nie stawiają opory ale napewno sa sprawne po sprawdzałem je...
    na płytce mam jeszcze 2 scalaki IC3 obok niego znajduje sie dioda i z niego jest zasilana,drugi scalak to jest IC4 i nie potrafię odczytać co to sa za scalaki bo prawie nic na nich nie widać

0
  • #8 19 Mar 2008 07:43
    Maciek4141
    Poziom 22  

Szkoda że te skanery wyglądają jakby ktoś je wodą zalał. Powiększyłem ten IC3 i da się z niego na pewno odczytać numery. Czy ta wata (czy cokolwiek to jest) od strony elementów była od początku?

Pozdrawiam

0
  • #9 19 Mar 2008 09:20
    djice
    Poziom 15  

to nie wata tylko gąbka osłaniajaca przed zwarciem

0
  • #10 19 Mar 2008 09:54
    Leoo
    Poziom 16  

Wszędzie jest korozja, nawet w podstawce procesora. jeśli posiadasz izopropanol (IPA) to wymontuj pcb i wykąp ją, pomagając szczotką. Podstawkę najlepiej wymień na nową. Profilaktycznie wymień kwarc.

0
  • #11 19 Mar 2008 09:56
    Maciek4141
    Poziom 22  

Ja na twoim miejscu zacząłbym od wyczyszczenia tych elementów, ponieważ w środku jest pełno brudu. Kiedyś naprawiałem koledze wzmacniacz i nie działa tylko z powodu syfu, który się w środku osadził. Te rezystory wyglądają jak pordzewiałe, a szczególnie ten R6. Jakie masz napięcie na procesorze i jakie na wyjściu ze stabilizatora??

Ja bym jeszcze wywalił tę gąbkę i zmienił ją na nowo, widać na niej korozje. Patrzyłeś.s może jak luty pod nią wyglądają??

edit:
    ktoś mnie uprzedził

0
  • #12 19 Mar 2008 11:51
    Adrian2007
    Poziom 9  

Witam !!! Moglbys podac typ, marke itp. tych silników krokowych ?

0
  • #13 19 Mar 2008 12:24
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Adrian2007 te silniki mają za mały krok 1,8 a do twojego popla potrzeba 15 stopni na krok. W takim układzie jest zastosowany specjalny sterownik (czy jak to tam nazwać) który obraca te silniki o kilka kroków a nie tak jak w przypadku popelscan.

0
  • #14 19 Mar 2008 17:24
    djice
    Poziom 15  

znalazłem usterke scalak IC3(74HC02N) jest pekniety.niestety nie mieli go w sklepie i czekan na zamówienie...
    ale na wszelki wypadek wymienie tez inne podzespoły

a z tymi silnikami to nie stety nie wiem jakie to sa bo nic na nich nie ma zadnego opisu

0
  • #15 19 Mar 2008 17:42
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Jeśli masz taką możliwość (póki korozja nie zeżarła całych elementów i można sczytać wartości) to powymieniaj (koszt rezystora to groszowe sprawy podobnie inne). Czyli usterką jest pęknięty układ - tylko co było tego przyczyną? Jeżeli było to uszkodzenie mechaniczne to sprawa jasna ale jeśli miało to związek z elektroniką to sytuacja może się powtórzyć.
    Posprawdzaj wszystkie luty bo korozja może "utrudniać" przewodzenie i (tak jak wspomnieli inni koledzy) wyczyść to wszystko na tyle ile to będzie możliwe szczególnie w okolicy procesora tylko nie uszkodź pinów procesora (serce tego efektu).

0
  • #16 19 Mar 2008 18:17
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Krzysieksiek ja mam do ciebie pytanie a mianowicie do popelscan. Ty znasz się na tych wszystkich układach i mikroklockach a był być w stanie napisać jakiś program który obracał by silnik krokowy 1,8stopnia o kilka kroków żeby można było go zastosować do popelscan. Bo te silniki 15stopni to nie potrafią idealnie wyświetlać coś ale odwrotnie było by z silnikami 1,8 stopnia jeżeli by taki układ zbudować.

0
  • #17 19 Mar 2008 19:39
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Bardziej pomocny mogę być w szukaniu i usuwaniu usterek sprzętowych (o pewnym obszarze działania). Coś małego zaprojektuję (tak na własne potrzeby).
    Nie bawiłem się nigdy popelem, więc nie wiem jak to jest od strony programowej (na PC).
    Programowaniem obecnie się nie zajmuję (ostatnio w szkole, czyli jakiś czas temu), i głownie wszystko było w Bascomie. W EDW był prowadzony (parę lat temu) kurs programowania w Bascomie potem była Mikroprocesorowa ośla łączka (AVR).
    Nie dysponuje tak znaczną ilością czasu (mam nieukończony własny projekt) który staram się etapami posuwać do przodu.
    Podejrzewam że znajdą się inni koledzy (bardziej "oblatani") którzy z chęcią pomogą. Z programowaniem to jest tak że trzeba w tym siedzieć, bo po jakimś czasie zapomina się sporo rzeczy (pamięć niećwiczona ulotna jest).

0
  • #18 19 Mar 2008 20:22
    Maciek4141
    Poziom 22  

Jeżeli chodzi o taki program, to nie ma problemu. O ile pamiętam w kursie bascom college w części 4 było o silnikach krokowych. Wystarczy mała przeróbka programu i wszystko powinno działać.
    Poczytaj ten kurs, a na pewno sam napiszesz.

Pozdrawiam

0
  • #19 19 Mar 2008 21:22
    dezmontnikus
    Poziom 21  

Maciek4141 tylko wiesz programowanie to tak nie do końca koniec bo trzeba zbudować układ który będzie zasilał mikroklocka i wzmacniacze do silników krokowych. Do popelscan'a mamy DAC0832 taki przetwornik 8bit cyfrowo-analogowy i ten układ zmienia napięcie od -5 do +5 ale można dobrze zmienić to ale do napięcie się waha. I teraz trzeba zbudować układ który będzie wiedział jak obrócić silnikiem i w jakim kierunku żeby wyświetlało wszystko ładnie... Taki układ był by przełomem w "technologi Popelscan" :D

0
  • #20 19 Mar 2008 21:25
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

tak korozja to wg mnie efekt dymu. Na odległośc to można sobie gdybać, nie pozostaje nic innego niż kolejnymi etapami uruchamiać układ- czy procek wstaje, jakie funkcje pełnią jego peryferia i czy działają jak trzeba

Ruszyć silnikiem krokowym to malutki problem... nawet w bascomie :)

0
  • #21 19 Mar 2008 21:32
    dezmontnikus
    Poziom 21  

No ok ale jeszcze tego nikt nie zrobił...:) kto chce być pierwszy... :D

0
  • #22 19 Mar 2008 21:45
    bolek

jak nie, już dawno coś takiego widziałem, nawet z jedna osoba forum popla się w to teraz bawi

0
  • #23 19 Mar 2008 22:05
    Krzysieksiek
    Poziom 20  

Bolek ma rację ruszyć silnik to nie jest problem.
    Proponuję zaczekać na informację od założyciela tematu, co udało mu się ustalić, ewentualnie uruchomić (a podstawa doprowadzić płytkę i całe wnętrze do ładu).

0
  • #24 19 Mar 2008 22:14
    bolek

dezmontnikus napisał:
    Maciek4141 tylko wiesz programowanie to tak nie do końca koniec bo trzeba zbudować układ który będzie zasilał mikroklocka i wzmacniacze do silników krokowych. Do popelscan'a mamy DAC0832 taki przetwornik 8bit cyfrowo-analogowy i ten układ zmienia napięcie od -5 do +5 ale można dobrze zmienić to ale do napięcie się waha. I teraz trzeba zbudować układ który będzie wiedział jak obrócić silnikiem i w jakim kierunku żeby wyświetlało wszystko ładnie... Taki układ był by przełomem w "technologi Popelscan" :D

tego postu nie zauważyłem. Pomijam fakt ze wypowiedz jest zamotana jak cholera, ale chyba domyślam się o co chodzi.Robiłem coś takiego że zamiast DACów wpiętą miałem 51ke. Ta sterowała układami A3972- sterownik silnika z µkrokiem.

Efekt do dupy- no bo inaczej sie ego nazwać nie da. Czas poświęcony na eksperymenty z góry skazane na niepowiedzenie moglibyście przeznaczyć na trzepanie kasy po to aby potem kupić galva. Uczepiliście się tych silników że szkoda gadać. Robi się to nudzące, tylko silnik, silnik i silnik
    I bez tłumaczenia że was nie stać! bo tak oklepane jak te durnowate silniki ;)

0
  • #25 20 Mar 2008 09:51
    Maciek4141
    Poziom 22  

Wiele razy był poruszany temat że silniki krokowe sie nie zabradzo nadają do tego. Ostatecznie osoby na forum polecają takie które maja 15 stopni na krok. A na tych 1,8 będzie marny efekt. Lepiej zainwestować w galva.

Pozdrawiam

ps. niech autor tematu napisze czy naprawił usterkę i czy była to tylko wina pękniętego UC3.

0
  • #26 20 Mar 2008 10:00
    djice
    Poziom 15  

scalak bede miał po swietch wiec jak zrobie to napisze

0
  • #27 20 Mar 2008 15:07
    mijacz
    Poziom 10  

Niechcesz czasem sprzedac tego czerwonego lasera?

0
  • #28 20 Mar 2008 15:29
    dezmontnikus
    Poziom 21  

No to czemu w projektorach są zastosowane silniki krokowe... Przecież musi być jakieś rozwiązanie sterownika do krokowych na popelscan'ie. Nawet autor tego tematu ma krokowe... :D

0
  • #29 20 Mar 2008 16:04
    Maciek4141
    Poziom 22  

Zobacz jak odbywa się to sterowanie. Mikroprocesor "zczytuje" sygnał z mikrofonu, przerabia go na prostokątny i steruje silniki generując różne obrazy. Są to silnik unipolarne, a więc 2 kable idą do zasilania a 4 idą przez ULN2803 pod piny procka. Sądzę ze ten efekt nie będzie wyświetlał obrazów, takich jak można wygenerować w popelscanie. Będą tu chyba ruch generując wiązkę w 2 płaszczyznach która na pewno zarąbiście będzie wyglądać w dymie.

Silniki krokowe nie nadają się do popelscana, są owszem spotykane w efektach takich jak ten.

Pozdrawiam maciek4141

0
  • #30 21 Mar 2008 00:58
    djice
    Poziom 15  

dobra mysl jutro zajme sie czerwonym i napisze co jest...

0