Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wielozadaniowy piec gazowy do 90m2 ?

far77 01 Wrz 2008 22:09 140095 98
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Nie jest to miejsce do prowadzenia tego typu polemiki. Jestem kolego serwisantem fabrycznym i znam te przepisy jak mało kto w tym gronie; nie ujmując Tobie.
    Dlatego wykładaj za i przeciw do konkretnych propozycji.
    Ja uważam, że na zadane pytanie odpowiadam dla far77: kondens 2 funkcyjny jest idealnym rozwiązaniem
    Pozdrawiam
    nom
    Poziom 23  
    mirrzo napisał:
    Jestem kolego serwisantem fabrycznym i znam te przepisy jak mało kto w tym gronie; nie ujmując Tobie.

A ja jestem użytkownikiem kotła gazowego i mam na ten temat swoje przemyślenia. Zresztą autor i tak sam podejmie decyzję. :-)
    A to, że ktoś jest serwisantem fabrycznym nie implikuje jeszcze tego, że zna przepisy i ma pojęcie na temat zużycia gazu przez każdy kocioł w określonym budynku.
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Ze zna przepisy - to TAK, że zużycie gazu (tabelaryczne) dla konkretnego urządzenia - też TAK, że inne wartości - również TAK, natomiast dla konkretnego budynku niekoniecznie do końca konkretnie to TAK, ale na pewno więcej , niż ktoś, kto siedzi i spisuje licznik codziennie, i liczy, liczy, liczy, oblicza zużycie dzienne, tygodniowe, miesięczne itd, narzeka na duże spalanie, a przeglądów okresowych niestety nie dokonuje, bo mu szkoda kasy na wizytę serwisanta, ale narzeka, że z roku na rok spala więcej i więcej
    Pozdrawiam, do miłego.
    topiq77
    Poziom 10  
    Może ja się podłączę do pytania o piec gazowy. Potrzebuję pieca gazowego na propan jako dodatkowego np. na wyjazdy lub sezon letni żeby nie rozpalać kotła na paliwo stałe tylko po to by się wykąpać. Domek jednorodzinny parterowy ok. 100 m2 (bez kotłowni i spiżarki 90m2), bez podpiwniczenia, 2 łazienki z czego ostatnia 17 m od miejsca na piec, na stałe mieszkają 2 osoby, 8 grzejników. Co byście panowie polecili? Bo czytam i czytam te fora i mam mętlik w głowie. Na jednym narzekają na Junkersy, na innym chwalą. Ceny Junkersów jak na zwykłe kotły nie są najmniejsze. Tu dodać trzeba jeszcze cenę zasobnika i zestawu na propan (mała wioska ziemnego gazu tam jeszcze z 50 lat nie będzie). Wiadomo najbardziej biorę pod uwagę cenę, wyposażenie dodatkowe i serwis, ale najważniejszym kryterium jest bezawaryjność i sprawność. Pozdrawiam i dziękuję z góry za każdą poradę:)
    mlero
    Poziom 10  
    Które kotły dwufunkcyjne kondensacyjne są lepsze- Junkers czy Immergas?
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Każdy z serwisantów i każdy z użytkowników będzie zachwalał tę markę ,którą serwisuje lub posiada.Wyboru dokonaj na podstawie ceny,dostępności do serwisu itp.Osobiście z tych dwóch producentów,wybrał bym Junkersa.Ale to też z sympatii .Ich wyroby to ta sama klasa.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    kamasa
    Poziom 1  
    Proszę o porade :-) mam dom 100m2. jak go remontowałem nie było szansy na gaz. Gdy zrobiłem ogrzewanie elektryczne nagle "znalazł" sie gaz w ulicy. Problem mój polega na tym , ze teraz mogę piec umiescic w gospodarczym oddalonym od domu 14 m rury w ziemi sa preizolowane. jaki piec wybrac?

Dodano po 13 [minuty]:

zawisza 39,może Tobie uda mi się pomóc. jesli trzeba wyjasnień, jestem gotów :-)
    ol3yk
    Poziom 1  
    Witam.Mam pytanie, czy do mieszkania 50 m2 opłaca się montować kocioł kondensacyjny ?
    nom
    Poziom 23  
    ol3yk napisał:
    Witam.Mam pytanie, czy do mieszkania 50 m2 opłaca się montować kocioł kondensacyjny ?

To zależy od różnicy w zakupie między kondensatem a zwykłym. Jeżeli różnica w cenie zwróci się po ok. 2 latach to się opłaca. :-)
    hannar
    Poziom 10  
    Ja w domku 120m2 wybudowanym w 2002 roku używam Immergasa Zeusa Viktrisa. (kondensacyjny dwufunkcjny z zasobnikiem 54 l). I jestem z niego zadowolony. W tym roku wymieniłem jedynie uszczelkę pomiędzy czopuchem a komora spalania (przy okazji wymieniłem tez czopuch na nowszy typ-zabezpieczający przed ewentualnym zalaniem kondensatem z komina). Kolega który w tym samym czasie budował podobny dom (kubatura i materiał) kupił zachwalanego markowego Buderusa (zapłacił o 50 % więcej). Fakt moj wiszący jego stojący (z zasobnikiem) z zeliwnym "niebieskim" kotłem. I co - za sezon płaci średnio 1/3 więcej niż ja a za serwis (musiał wzywać gościa z Poznania) płacił przeciętnie 50% więcej. Teraz Immergas daje gwarancję większą (bo się nic nie psuje). Ja mialem stand 1 rok plus po przeglądzie firmowym drugi. Ogólnie jestem zadowolony pracuje cichutko i ma bardzo duży zakres modulacji mocy (rzadko spotykany w innych piecach). Ponieważ planuję w najbliższym czasie rozbudowę ma już spoko zapas mocy bo aktualnie pracuje z minimalną mocą (ogrzewanie). Spokojnie zabezpieczy dom do 250-300m2. Jedyny mankament to jesli chce się zrezygnować z dodatkowego zasobnika konieczne jest umieszczenie go w pobliżu łazienek najlepiej max do5-6m od pieca.

Dodano po 15 [minuty]:

Dodając do wypowiedzi chcałbym dodać że warunkiem przwidłowego działania pieca kondensacyjnego jest utrzymywanie temp na piecu max 55 stopni (do tej temperatury ze spalin odzyskujemy kondensując dodatkową energię). Dlatego niezbędne jest już na etapie projektu tak zaplanować grzejniki aby były tzw "przewymiarowane". Np do pokoju (10m2) zaplanował mi projektant grzejnik V22 60x60 ja dałem grzejnik v22 120x60. W ten sposób piec nie przekracza temp 50 stopni a jest w mieszkaniach wystarczająco ciepło. Przy zakupie grzejników wykorzystałem niemiecki "patent" firmy galant który pozwala kupić (a wręcz zachęcał) grzejniki jak największe ponieważ w danej serii były w tej samej cenie np grzejnik o wymiarach v22 60x60 kosztował tyle samo co grzenik v22 140x60 i tyle samo v22 200x60.
    BaGRoS
    Poziom 12  
    Witam!
    Podepnę się i zapytam jaki piecyk polecacie do układu jaki jest na obrazku. Zbiornik 500L lub 750L.

Jaki wielozadaniowy piec gazowy do 90m2 ?
    dankul
    Poziom 2  
    Odwieczny dylemat jaki piec gazowy wybrać?
    Chciałbym zmienić dotychczasowy piec Demrad BK C 224 http://www.idmar.pl/download/kat_dwufunkcyjne.pdf
    (kupiony w Castoramie na inny mocniejszy również z Castoramy gdyż mam jeszcze możliwość zwrotu i ewentualnej dopłaty do innego modelu niestety jedynie w tym sklepie i z asortymentu Castoramy mogę wybrać coś „lepszego”).
    Mieszkanie szczytowe adaptacja strychu 100m2
    4 pokoje
    Kuchnia
    2 Łazienki (w jednej wanna w drugiej prysznic)
    Ilość osób 5
    11 grzejników (podaje według kolejności rozmieszczenia względem pieca od najbliższych do najdalej położonych)
    W łazienkach po 1 grzejniku model Domi oraz Costa-500/ 802 (1wsza łazienka 3,5m2 2ga 2,4m2)
    W kuchni 2 grzejniki Viessmann 22 550x600 (kuchnia 8,5m2 otwarta na przedpokój)
    W 2 małych pokojach po 1 grzejniku Viessmann 22 550x1000 po 11,2m2
    Duży 28m2 pokój 3 grzejniki (nie znane) a’la Viessmann wymiary 600x800 (zdjęcia Załącze w linku) http://www.tkk.pl/~pinki/grzalki
    Duży 18m2 pokój 1 grzejnik jak wyżej wymiary 600x1200
    Przedpokój 16,5m2 1 grzejnik jak wyżej wymiary 400x900
    Sterownik umieszczony na przedpokoju Vaillant VRT 240

Z racji elewacji zabytkowej ocieplenie musiało iść od wewnątrz, styropian 10 cm pod sufitem wełna 15 cm, ścianki działowe regispy + wełna 7 cm.
    Od pieca do najdalszego kranu około 10 m rurami (kuchnia)
    Dotychczasowy piec spełniał dwie funkcje ogrzewanie wody oraz centralne ogrzewanie.
    W załącznikach dodaje fotografie z piecem, sterownikiem i instalacją.
    Myślę że dotychczasowy piec nie był wystarczająco sprawny aby zapewnić ciepłą wodę (podczas korzystania w tym samym czasie z dwóch łazienek np. podczas prysznicu w tym samym czasie w dwóch łazienkach - woda nie była ciepła) bądź w przypadku korzystania z łazienki i jednoczesnego mycia naczyń. Kolejnym mankamentem było ogrzewanie, grzejniki bliżej pieca nagrzewały się szybko, natomiast ostatnie grzejniki nie zdążyły nabrać temperatury a piec już się wyłączał (sterownik w przedpokoju) więc nie było równomiernego ogrzewania wszystkich pomieszczeń i zimą wyczuwalna była różnica średnio 3-4 oC.
    Z racji braku miejsca odpada opcja osobnego zasobnika, jaki piec wybrać, ewentualnie co dorzucić do instalacji aby puszczane w komin pieniążki ze spalanego gazu, chociaż przekładały się na cieplny komfort ogrzewania jak i ciepłej wody.
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Nie znam ofert Castoramy, ale domyślam się, że tam panuje taniość. Demrad jest również mi nieznany. Nie widzę instalacji, więc też niewiele można podpowiedzieć. Jednak małe światełko.
    Moc kotła to z reguły 21-24 kW i to jest moc wystarczająca do podgrzania wody o ok 35-40 stopni, przy przepływie ok 11 l/min. Więcej się nie wyciśnie, żeby nie wiem co. Żaden kocioł 2 funkcyjny nie wyprodukuje więcej wody, więc musisz się nauczyć z tym żyć. Możesz też wymienić kocioł na np. Cerapur ACU Junkersa. Ma on wbudowany zasobnik 42 litrowy, więc wody raczej do obrzydzenia.
    Jeżeli grzejniki nie dogrzewają, zamontuj, o ile ich nie ma, zawory termostatyczne na każdym grzejniku. Pozostaw jeden bez, żeby zabezpieczyć kocioł. I niech to będzie ostatni grzejnik. Temperaturę termostatów ustaw tak, żeby na sterowniku była osiągnięta, jako ostania, czyli żeby grzał tylko ostatni grzejnik. Wtedy robisz małą korektę w dół i OK.
    To tak najkrócej.
    mlero
    Poziom 10  
    Poczytałem fora, popytałem fachowców i kupiłem kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny:
    Junkers Cerapur Smart ZWB 28-3C ze sterownikiem pogodowym FW100
    POLECAM szczerze! Działa cichutko, ciepła woda stabilna i wydajna-
    Jestem zadowolony na maxa !! Ceny w necie jak na kondensata są szokująco niskie (porównując do ceny katalogowej).
    mlero
    Poziom 10  
    Jak to jest z tą temperaturą w kondensatach??
    "Kondensacja następuje jak temp na piecu jest max 55st C"
    ale wyjściowa czy powrotu ??
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    mlero napisał:
    kupiłem kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny:
    Junkers Cerapur Smart ZWB 28-3C ze sterownikiem pogodowym FW100
    POLECAM szczerze! Działa cichutko, ciepła woda stabilna i wydajna-
    Jestem zadowolony na maxa !! Ceny w necie jak na kondensata są szokująco niskie (porównując do ceny katalogowej).

mlero napisał:
    Jak to jest z tą temperaturą w kondensatach??
    "Kondensacja następuje jak temp na piecu jest max 55st C"
    ale wyjściowa czy powrotu ??

Skoro kupiłeś, to powinien go uruchomić serwisant Junkersa.
    On Ci wszystko wyjaśni i ustawi. Junkers to SUPER SERWIS :D
    chali
    Poziom 1  
    Witam,

Mam Junkersa Cerapur Smart ZWB 22-3C ze sterownikiem pogodowym FW100 + zasobnik i mam problem ze stabilnoscia cieplej wody.
    Np. ustawiam temp. 40C od 18.00 do 23.00 po 15min. jest nawet 46C, ale juz 20.00 31C w zaleznosci ile bylo zuzyte wody. Regulator nie podnosi temp. do 40C nawet jak wciskam przycisk cwu na żądanie. Jak wlacze cyrkulacje i spuszcze troche wody to czasami zaskoczy ale nie ma reguly, cyrkulacja tez tego nie wymusza. Zeby wzbudzic regulator przestawilem na chwile parametry cwu na 42C i zaskoczył.
    Serwisant Junkers trzeba miec duzo cxasu i cerpliwosci aby sie do niego dodzwonic.
    Nie znalazlem w parametrach cwu co ustawic aby bylo stabilnie.
    Pozdrawiam, moze ktos cos podpowie.
    norbi12
    Poziom 9  
    Witam.
    Posiadam kocioł 2 funkcyjny Vaillant VCW 180 XEU który jest już dość stary i potrzebuje gruntownego remontu. I zastanawiam się czy remontować go czy może kupić jakiś nowy. Dodam że mam mieszkanie o pow. 45 m. ocieplone. Zastanawiałem się nad kotłem z zasobnikiem wody gdyż mój piec oddalony jest o ok. 6 m od łazienki i zanim poleci ciepła woda to sporo jej poleci w kanał . Proszę o poradę czy taki piec sprawdzi się w moim przypadku i jaki wybrać ( do 3 tyś.)
    Pozdrawiam
    serwo66
    Poziom 25  
    Za te pieniądze nie kupisz kotła z zasobnikiem, tylko przepływowy.

Dodano po 1 [minuty]:

Najpierw sprawdz jakiej marki serwisy sa w twoim mieście a potem wybieraj.
    jarlew1
    Poziom 9  
    zeus victrix 20 to bardzo dobry wybór, Koszt za dwa miesiące przy temperaturze 20 stopni to około 800 zł z podgrzaniem wody urzytkowej. Ja jestem bardzo zadowolony.
    DARIUS67
    Specjalista - systemy grzewcze
    Ale tu gorąco na forum. Przedstawicieli handlowych brak przy kompach to by się ofert namnożyło. Ale do roboty.
    Każdy kocioł jest dobry który grzeje, a jeżeli nie wymaga serwisu to już jest idealny.

I po bajce. Kocioł kondens do pow. 50 metrów też się nadaje, ale radzę poszukać na forum podobnego tematu i znaleźć kocioł o bardzo niskiej mocy min.

DE DIETRICH - czy Francja do Korei się przeprowadziła czy odwrotnie. De Dietrich to potężny producent od zawsze francuski. Bardzo dobre kotły - polecam, a z tymi 30 nastawami to ktoś solidnie namieszał. Serwisant który tylko cwu włączył to jakieś jaja.
    Kotły z fabryki wyjeżdżają po kontroli spalania na GZ50 (wystarczy włączyć kocioł i działa na CO). Wszystkie funkcje są sprawdzone więc serwisant domontował czujnik CWU skontrolował analize spalin i odjechał. Klient załączył CO wielkie cuda, a po sezonie wyłączył, brawo że do tego serwisu nie wzywał. Co do nastaw pewnych parametrów na sterowaniu to każdy klient ma inny dom i inne wymagania. Gdyby serwisant przy uruchomieniu był użytkownikiem to nastawił by go do swoich potrzeb, ale gdyby serwisant miał za klienta decydować i za klienta ustawić parametry to musiał by tam czasami miesiąc być przy uruchomieniu, aby dostroić kocioł do potrzeb domu klienta.

Ja się osobiście podczas uruchomienia dużo nagadam i przy kliencie wstępne nastawy wykonam, ale bardzo często po roku te nastawy są takie jak je ustawiłem a klienci zamiast krzywą grzewcza ustawić grzejniki zakręcają.

Jakikolwiek kocioł będzie dom ogrzewał klient musi sam skorygować nastawy zgodnie z instrukcją.

Wyższość kotłów kondens, nad atmo i turbo jest taka że sprawność kotłów określana jest dla pracy kotła przy mocy max. W kotłąch atmo i turbo gdy kocioł pracuje na mocy min. to ma niższą sprawność, a w kotłach kondens w zależności od producenta wręcz odwrotnie. Spowodowane jest to przy niższej mocy pracy kotła wyższą kondensacją czyli większym odzyskiem od skraplającej się wody ze spalin.
    Więc wyliczenia po jakim czasie zwróci się różnica w zakupie pomiędzy kotłem turbo a kondens nie ma sensu. Szybciej wróżka prawdę Ci powie.

Gdy jest krótki odcinek poboru wody- to kocioł 2-funkcyjny, gdy większa wanna to zasobnik, gdy wielka wanna to wielki zasobnik - radzę o zdanie zapytać się instalatorów co doradzą.

Komin przez ścianę - kto ogranicza moc? Znając przepisy nic nie stoi na przeszkodzie aby ponad 21 kW za ścianę wyrzucić - zgodnie z przepisami, zachowując określone warunki dla określonych obiektów.

Na temat kotłów wiele można ponarzekać, szkoda że u nas nie ma testów przeprowadzanych jak na zachodzie. Produkt, czytelność obsługi, sprzedaż, dostęp do autoryzowanego instalatora, dostęp do serwisu i części zamiennych.

Ja jako serwisant proponuje kotły Vaillant.
    rstlen29
    Poziom 15  
    Witam

Zapoznałem sie ze wcześniejszymi wypowiedziami.
    Wiem jak bardzo ważna sprawą jest dostępność serwisu i to z krwi i kości a nie tylko z wizytówki gdyż piec kupujemy tylko raz na jakiś czas żeby dobrze funkcjonował.
    A ja chce sie zapytać jak jest z ekonomia pracy pieca zwrócić uwagę na jego sprawności energetyczna i ilością spalanego gazu. Czytałem opisy jest często wyrażona w procentach w zakresie 90-92% lub za pomocą (**) (***)
    Jeśli piec jest tańszy w zakupie to oznacza ze został wyprodukowany z podzespołów które w mniejszym stopniu pozwalają oddać energie do instalacji CO i CUW a gaz jest coraz droższy i raczej już nie stanieje.
    Które piece maja specjalne rozwiązania jeśli chodzi o wymiennik ciepła i są np z miedzi uwzględniając jego budowę pieca - otwarta komorze spalania.
    Jak wygląda sprawa gwarancji okresu dwu i trzy letnich u pszczególnych producentów.
    Proszę o informacje na PW. Pozdrawiam
    norbert-l
    Poziom 13  
    Na 100 m kondens to bzdura różnica w kosztach zakupu nigdy się nie zwróci . Do tego koszty przeglądów są dwukrotnie wyższe ewentualne części też .Zwykły atmosferyk i można się pokusić o regulację pogodową i temat załatwiony .
    wawrzeczko_t
    norbert-l napisał:
    (...) Do tego koszty przeglądów są dwukrotnie wyższe ewentualne części też.

Chyba w Lublinie. Współczuję.
    norbert-l
    Poziom 13  
    Jeżeli chodzi o koszt przeglądu to nie po to zainwestowałem parę tysięcy w analizator spalin w którym też trzeba zmieniać celki [a nie jest to tanie] żeby robić przegląd za tą samą kasę co za kocioł konwencjonalny ,. A jeżeli są serwisanci którzy robią przeglądy bez niego to nie wiem czy mają czy mają świadomość że bez ustalenia składu mieszanki można uszkodzić palnik a jeżeli tak się nie stanie to i tak kocioł kondens... pozostaje tylko takim z nazwy bo nie kondensuje. A jeżeli chodzi o cenę tych kotłów to zgadzam się nie są na chwilę obecną aż tak drogie ale nie oszukujmy się razem z ich ceną idzie ich jakość. Taniej od termetu można kupić buderusa 3500 zł .I co z tego że klient ma kondensata jak po 3-4 latach ma zjedzony wymiennik przez skropliny o ile wcześniej nie wybuchnie. To lepiej kupić za tą kasę dobrej klasy atmosferyka który będzie pracował kilkanaście lat a klient-serwisant będą się spotykać przy okazji przeglądów .

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

P.S. Nie sztuka wziąć analizator z firmy w której się pracuje - bo wtedy jest za darmo . I ewentualnie zakosić części . Nie powiem tak sobie można dorobić . Tacy serwisanci psują rynek i są to na ogól początkujący , pracujący na zasadzie uda się albo nie uda . Ale sorrrrrry odbiegłem od tematu . Pozdrawiam .
    wawrzeczko_t
    Odbiegłeś - i to znacznie. Jeśli powyższy tekst był skierowany do mnie - to wypraszam sobie. Wypraszam sobie w zakresie zarówno oceny mojej (naszej - bo pracuję w firmie wykonawczo-serwisowej) polityki prowadzenia firmy oraz tym bardziej wypraszam sobie w zakresie posądzania firmy w której pracuję o totalny bałagan i nieład pozwalający na jak to określiłeś - zakoszenie części. To chyba Ty taką praktykę wyniosłeś z historii swojej pracy zawodowej. Pozdrawiam.
    norbert-l
    Poziom 13  
    Proszę nie bierz tego do siebie . Ale takie są realia . Firmy produkujące kotły aby zwiększyć sprzedaż rozwijają też serwis i przez to trafiają tam ludzie przypadkowi . Ne raz spotkałem się z kartą gwarancyjną wypełnioną przez kierownika budowy jak oni to robią nie wiem . Co najciekawsze producenci akceptują takie uruchomienia .Pozdrawiam .