Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator ISP pod USB - system nie wykrywa Atmega8.

16 Mar 2008 14:12 2619 12
  • Poziom 10  
    Witam,
    Posiadam programator ISP pod USB (konkretnie ten:
    http://link_skasowałem

i mikroprocek AtMega8-16PU.

Probuje go zaczac programowac ale poki co nawet mi go nie wykrywa.
    Podlaczylem go nstepujaco:

i z command line wpisując taki ciąg:
    avrdude -p m8 -c usbasp
    nie wykrywa mi go.

Co robie zle? Z gory dziekuje za odp.

Proszę nie umieszczać linków do aukcji internetowych - Regulamin. Link skasowałem. [c_p]
  • Poziom 15  
    Nie wiem czy rysunek jest kompletny, ale brakuje mi podłączenia masy programatora z masą programowanego układu, oraz VCC programator <-> układ. Reasumując, wszystkie piny z programatora muszą być podpięte odpowiednio do przeznaczenia... :D

Marek
  • Poziom 10  
    Dzieki za odp.
    Cyzli jezeli dobrze rozumiem tak to powinno być:

tak?
  • Poziom 10  
    Podlaczam uklad wg. tego schematu (z rezystorem i bez) i dalej ten sam blad.
  • Poziom 12  
    Jeśli chodzi o programator USBASP to:
    1. Posiada zworkę pozwalającą na wybór źródła zasilania programowanego układu z portu USB komputera lub z zasilacza zewnętrznego. Nie wolno dopuścić do jednoczesnego zasilania z dwóch miejsc , bo to grozi uszkodzeniem programatora i portu USB ! Na to trzeba uważać !
    (sam programator jest zasilany z portu USB)
    2. Posiada drugą zworkę pozwalającą programować z obniżona prędkością.
    3. Programator USBASP nie będzie działał bez zainstalowanego sterownika w systemie Windows.

Pod tym adresem powinieneś znaleźć potrzebne informacje , sterowniki oraz nakładkę na program AVRDUDE :
    http://mikrosterowniki.pl/avr_prog_II.html
  • Poziom 10  
    1. Tak, mam ustawioną tę zworkę aby zasilanie było z zasilacza zewnętrznego (zworka wyjęta).
    2. Próbowałem na obydwu częstotliwościach, raz na normalnej, raz na obniżonej
    3. Sterownik mam zainstalowany, do tego wiem ze dziala bo mam zestaw uruchomieniowy z AtMegą16 i wszystko działa OK.

Co moge jeszcze robić zle, moze cos trzeba jeszcze ustawic?
    Pozdr.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Czyli jeśli dobrze rozumiem , na tej samej wersji AVRDUDE z tymi samymi parametrami , programator potrafi zaprogramować Atmegę16 , a Atmegę8 juz nie.
    Co oznacza stwierdzenie "nie wykrywa mi go"? - jaki komunikat pojawia się przy próbie programowania?

Jeśli to jest nowy układ Atmega , to nic nie trzeba ustawiać powinien dać się zaprogramować bez problemu.

A próbowałeś wgrać do atmegi8 jakiś przykładowy program? i jak wygladądała linia instrukcji dla AVRDUDE?.

Jest jeszcze inna możliwość , Atmega8. jest uszkodzona.
  • Poziom 10  
    Tak, dokładnie to ten zestaw uruchomieniowy z AtMegą16 moj programator programuje i jest wszystko OK:
    http://mikrosterowniki.pl/avr_brd_I.html

Ja natomiast probuje samą AtMege zrobić by zmontować projekt od zera.
    AtMega8 jest prosto ze sklepu.
    Oto komunikat który mi wyśweitla:
    avrdude: error: programm enable: target doesn't answer. 1
    evrdude: initialization failed, rc=-1
    Double check connections and try again, or use -F to override this check.

avrdude done. Thank you.

Wywołuje ją komendą:
    avrdude -p m8 -c usbasp

Jeszcze dodatkowe info:
    w tym moim programatorze gdy podlaczam Atmege wraz z zasialniem (jak na tym schemaciku co wczesniej umieszczalem) to zaśweica się dioda ze zasilanie jest dostępne, takze wszystko generalnie jest z zewnątrz dobrze podłaczone...
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    To jeszcze jedna możliwość (bez sprawdzania sygnatury):
    Code:
    avrdude -p m8 -c usbasp  -F

Dodatkowo sprawdziłbym jeszcze raz wszystkie połączenia.

Inne wyjaśnienie - uszkodzona Atmega8.
  • Poziom 10  
    oooo, Dzieki wielkie :) Teraz zadziałało ale przy właaczeniu zworki spowalniajacej programowanie :) Dzieki wielkie- mam nadzieje teraz juz z gorki bedzie :)
    Pozdr.