Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka gitarowa - pytania

16 Mar 2008 15:18 2320 10
 • Poziom 2  
  Witam wszystkich bardzo serdecznie!
  Przeszukałem forum, lecz nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, mam nadzieje że mi pomożecie :)
  Chciałbym zbudować wzmacniacz lampowy o mocy 50W do gitary na dwóch EL34 wg poniższego schematu. Mam takie pytania w związku z końcówka mocy:
  Jakie powinno być napięcie zasilania takiej końcówki? Mam trafo sieciowe z radia Romans, ma napięcia wtórne: 2x ok ~280V, w połączeniu w szereg ok ~560V, ~4V i ok ~7V - wszystkie napięcia bez obciążenia. Czy takie wystarczy?
  Drugie pytanie dotyczy trafa głośnikowego. Z jakiegoś telewizora mam transformator TWOP 19/40/30/666, czy da sie go przewinąć tak aby stał sie w miarę dobrej jakości trafem głośnikowym dla tego układu?
  Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!

  Końcówka gitarowa - pytania
 • Admin Grupy Retro
  Cytat:
  Jakie powinno być napięcie zasilania takiej końcówki? Mam trafo sieciowe z radia Romans, ma napięcia wtórne: 2x ok ~280V, w połączeniu w szereg ok ~560V, ~4V i ok ~7V - wszystkie napięcia bez obciążenia. Czy takie wystarczy?

  Moim zdaniem, za mała wydajność prądowa. Poza tym, zasilacz w tym projekcie jest bardzo dziwny.

  Ps. Robiłeś wcześniej jakiś wzmacniacz akustyczny? Push-Pull na parze EL34 to nie jest dobry pomysł na start. Jeżeli chcesz grać w domu, wystarcza pięciowatowiec :)
 • Poziom 37  
  Co dziwnego jest w tym zasilaczu? Napięcie BIAS brane z połówki anodowego? Patent często stosowany i bardzo skuteczny, wraz z "siadaniem" napięcia anodowego podąża za nim BIAS co pozwala końcówce na niezmienny punkt pracy przy wysterowaniu. Żeby uzyskać 50W trzeba trafa sieciowego o mocy 120-150W z napięciem 2x300V po 200mA każde lub 1x300V (do układu z mostkiem prostowniczym) 400mA.
  Trafo głośnikowe musi mieć przekrój rdzenia ok. 15cm² a nawijanie to już nie byle jaka sztuka. Po pierwsze trzeba mieć dobry patent na układ sekcji a po drugie bardzo starannie to wykonać. Jedyne co mogę polecić to lektura tej strony: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/transfor.htm
  http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/zasilacz.htm
  Wiem coś o tym, że nie należy się spodziewać rewelacji jeśli nie zastosuje się dobrych transformatorów. Sam popełniłem kiedyś końcówkę 2xEL34, zastosowałem wystarczające trafo sieciowe a wyjściowe od Melomana 25. Uzyskałem ok. 40W mocy, jest niby głośno ale jakoś nijak w porównaniu z końcówkami na lepszym trafie a nawet półprzewodnikowymi. Jakoś mizernie i rachitycznie.
 • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
  Rdzeń z TWOP19-a ledwo wystarcza pod EL84 PP. Do 2xEL34 PP rdzeń powinien być od 100W trafa co najmniej. Zasilające też powinno mieć około 120-150W i dawać napięcie ok 300-330V. Na tych trafach to możesz sobie co najwyżej 18W wzmaka zbudować i to pod warunkiem, że zasilające wytrzyma.
 • Poziom 2  
  Jak na razie tam takiego małego brzdąca całkowicie własnej roboty na trafie TG2,5, ECL86 w końcówce, i kanale czystym fendera, teraz chciałbym spróbować coś większego zrobić :) Właśnie słyszałem, że transformator wyjściowy musi być bardzo dokładnie nawinięty, nigdy wcześniej tego nie robiłem, ale zawsze musi być ten pierwszy raz :)
  Co do TWOP'a to ma on wymiary: szerokość 75mm, wysokość 62mm, grubość 28mm, jak myślicie czy jest to materiał do przewijania?
  Dziękuje za wszystkie odpowiedzi! :)

  Dodano po 4 [minuty]:

  painlust napisał:
  pod warunkiem, że zasilające wytrzyma.

  Zasilające może być za słabe nawet na 18W?
 • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
 • Poziom 37  
  To jasne co do sieciówki, końcówka tego radia ma 1-2W a tak duże napięcie anodowe wynika z zastosowanego prostownika na lampie a na takim traci się dobre kilkadziesiąt woltów. Jeśli jak piszesz szerokość rdzenia TWOP wynosi 75mm to znaczy że to jest kształtka EI75 która ma kolumnę środkową o szerokości 25mm co pomnożone przez grubość rdzenia 28mm daje 7cm². Na takim rdzeniu można zrobić transformator do kilkuwatowej końcówki SE lub PP na 2xEL84, tak na oko jakieś 10-12W. Co trzeba do 50W na 2xEL34 napisaliśmy wyżej.
  Linki które podałem też wiele tłumaczą, wystarczy tylko opanować opór przed podanymi wyliczeniami i przeanalizować. Są gotowe obliczenia i układy sekcji do takiego wzmacniacza.
 • Poziom 2  
  No cóż, skoro nie wycisne z tych traf wymarzonych 50W to jak mógłbym zrobić te 18W o których mówił kolega Painlust? Może jakieś schematy?
 • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
 • Poziom 2  
  A ile dla gitarki mógłbym maksymalnie wydusić?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Pewnie zadaje banalne pytania,ale proszę zrozumcie, jestem jeszcze mało zaawansowany:)
 • Admin Grupy Retro
  Około 5W z końcówki mocy na pojedynczej EL84 lub ciut mniej z ECL86.