Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka gitarowa - pytania

16 Mar 2008 15:18 2248 10
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich bardzo serdecznie!
    Przeszukałem forum, lecz nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, mam nadzieje że mi pomożecie :)
    Chciałbym zbudować wzmacniacz lampowy o mocy 50W do gitary na dwóch EL34 wg poniższego schematu. Mam takie pytania w związku z końcówka mocy:
    Jakie powinno być napięcie zasilania takiej końcówki? Mam trafo sieciowe z radia Romans, ma napięcia wtórne: 2x ok ~280V, w połączeniu w szereg ok ~560V, ~4V i ok ~7V - wszystkie napięcia bez obciążenia. Czy takie wystarczy?
    Drugie pytanie dotyczy trafa głośnikowego. Z jakiegoś telewizora mam transformator TWOP 19/40/30/666, czy da sie go przewinąć tak aby stał sie w miarę dobrej jakości trafem głośnikowym dla tego układu?
    Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam!

Końcówka gitarowa - pytania
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Jakie powinno być napięcie zasilania takiej końcówki? Mam trafo sieciowe z radia Romans, ma napięcia wtórne: 2x ok ~280V, w połączeniu w szereg ok ~560V, ~4V i ok ~7V - wszystkie napięcia bez obciążenia. Czy takie wystarczy?

Moim zdaniem, za mała wydajność prądowa. Poza tym, zasilacz w tym projekcie jest bardzo dziwny.

Ps. Robiłeś wcześniej jakiś wzmacniacz akustyczny? Push-Pull na parze EL34 to nie jest dobry pomysł na start. Jeżeli chcesz grać w domu, wystarcza pięciowatowiec :)
  • Poziom 37  
    Co dziwnego jest w tym zasilaczu? Napięcie BIAS brane z połówki anodowego? Patent często stosowany i bardzo skuteczny, wraz z "siadaniem" napięcia anodowego podąża za nim BIAS co pozwala końcówce na niezmienny punkt pracy przy wysterowaniu. Żeby uzyskać 50W trzeba trafa sieciowego o mocy 120-150W z napięciem 2x300V po 200mA każde lub 1x300V (do układu z mostkiem prostowniczym) 400mA.
    Trafo głośnikowe musi mieć przekrój rdzenia ok. 15cm² a nawijanie to już nie byle jaka sztuka. Po pierwsze trzeba mieć dobry patent na układ sekcji a po drugie bardzo starannie to wykonać. Jedyne co mogę polecić to lektura tej strony: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/transfor.htm
    http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/zasilacz.htm
    Wiem coś o tym, że nie należy się spodziewać rewelacji jeśli nie zastosuje się dobrych transformatorów. Sam popełniłem kiedyś końcówkę 2xEL34, zastosowałem wystarczające trafo sieciowe a wyjściowe od Melomana 25. Uzyskałem ok. 40W mocy, jest niby głośno ale jakoś nijak w porównaniu z końcówkami na lepszym trafie a nawet półprzewodnikowymi. Jakoś mizernie i rachitycznie.
  • Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Rdzeń z TWOP19-a ledwo wystarcza pod EL84 PP. Do 2xEL34 PP rdzeń powinien być od 100W trafa co najmniej. Zasilające też powinno mieć około 120-150W i dawać napięcie ok 300-330V. Na tych trafach to możesz sobie co najwyżej 18W wzmaka zbudować i to pod warunkiem, że zasilające wytrzyma.
  • Poziom 2  
    Jak na razie tam takiego małego brzdąca całkowicie własnej roboty na trafie TG2,5, ECL86 w końcówce, i kanale czystym fendera, teraz chciałbym spróbować coś większego zrobić :) Właśnie słyszałem, że transformator wyjściowy musi być bardzo dokładnie nawinięty, nigdy wcześniej tego nie robiłem, ale zawsze musi być ten pierwszy raz :)
    Co do TWOP'a to ma on wymiary: szerokość 75mm, wysokość 62mm, grubość 28mm, jak myślicie czy jest to materiał do przewijania?
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi! :)

Dodano po 4 [minuty]:

painlust napisał:
    pod warunkiem, że zasilające wytrzyma.

Zasilające może być za słabe nawet na 18W?
  • Poziom 37  
    To jasne co do sieciówki, końcówka tego radia ma 1-2W a tak duże napięcie anodowe wynika z zastosowanego prostownika na lampie a na takim traci się dobre kilkadziesiąt woltów. Jeśli jak piszesz szerokość rdzenia TWOP wynosi 75mm to znaczy że to jest kształtka EI75 która ma kolumnę środkową o szerokości 25mm co pomnożone przez grubość rdzenia 28mm daje 7cm². Na takim rdzeniu można zrobić transformator do kilkuwatowej końcówki SE lub PP na 2xEL84, tak na oko jakieś 10-12W. Co trzeba do 50W na 2xEL34 napisaliśmy wyżej.
    Linki które podałem też wiele tłumaczą, wystarczy tylko opanować opór przed podanymi wyliczeniami i przeanalizować. Są gotowe obliczenia i układy sekcji do takiego wzmacniacza.
  • Poziom 2  
    No cóż, skoro nie wycisne z tych traf wymarzonych 50W to jak mógłbym zrobić te 18W o których mówił kolega Painlust? Może jakieś schematy?
  • Poziom 2  
    A ile dla gitarki mógłbym maksymalnie wydusić?

Dodano po 1 [minuty]:

Pewnie zadaje banalne pytania,ale proszę zrozumcie, jestem jeszcze mało zaawansowany:)
  • Admin Grupy Retro
    Około 5W z końcówki mocy na pojedynczej EL84 lub ciut mniej z ECL86.