Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena samoróbka CB-rezonans-swr -pytania

aro333 16 Mar 2008 18:11 3623 8
  • #1 16 Mar 2008 18:11
    aro333
    Poziom 15  

Przeczytałem parę wątków dotyczących anten i ich strojenia.Przeczytałem też parę wątków na temat anten samoróbek. Jakoś tak naszło mnie w celach szkoleniowych, zrobić sobie coś na wzór anteny samochodowej. Nie powiem nawet mi to wyszło.Dociąłem bat z drutu chromonikielinowego tak aby był najdłuższy możliwy na moim balkonie, potem metodą prób i błędów dobrałem cewkę. Przyczepiłem to do bariery balkonowej i jakoś to śmiga.Wcześniej używałem magnesówki Hustlera, wiadomo jak to jest z tymi magnesówkami. Ta samoróbka więcej słyszy to pewne. I teraz mam czysto teoretyczny pytania. Sprawdzałem tylko SWR tej anteny, udało mi się zejść do 1,1--1,3 na całej podstawowej 40. Powiedzmy że dopasowane jest wszystko rezystancyjnie. Ale czy antena jest w rezonansie? Załóżmy, że zrobię TDO i uda mi się znależć dip tej anteny, co będzie jak wyjdzie że jej rezonans jest w innym miejscu?Powiedzmy, że wtedy albo ją skrócę albo wydłużę lub zmodyfikuję cewkę. Znajdę rezonans tam gdzie mi zależy. Ale wtedy antena może być nie spasowana i swr poleci na łeb na szyję. To są czysto teoretyczne rozważania. Z postu o strojeniu anten jakoś nie doszedłem do wniosku co wtedy.Przy takiej samoróbce przecież nie wiem czy sama antena ma te 50 om. W moim wypadku jakoś to się cewką spasowało,tylko pewnie rezystancyjnie. A co z rezonansem? Pomijam tutaj docinanie kabla, zakładam że jest on linią przesyłową i nim się nie stroi. Chyba że przy takiej samoróbce akurat ten szczegół jest ważny.

0 8
  • Katalog Megger
  • #2 17 Mar 2008 07:37
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rezonans to oczywiście jest sam czysty rezonans.Należy go zmierzyć dowolnym miernikiem (GDO, MFJ).

Jeżeli mamy już rezonans to przystępujemy do dopasowania (transformacji) takiej anteny do naszych potrzeb (np. 50Ω).

Dopasowanie do 50Ω to nic innego jak transformowanie impedancji promiennika w dół lub w górę. Uzyskuje się to przez dzielniki pojemnościowe, indukcyjne (odczep na zwojach) lub poprzez wstawianie filtru typu Π (pi).

Wydaje mi się , że jeżeli masz równy WFS od 26,9 do 27,4 MHz na niskim poziomie to sama antena (oczywiście skracana) NIE jest właśnie w rezonansie a co za tym idzie , wprowadza dalsze tłumienie a jej sprawność jest bardzo niska.

Przepraszam, ale jakoś tak sobie napisałem z nudów (niczego konkretnego nie podpowiadając).

Pozdrawiam.

0
  • Katalog Megger
  • #3 17 Mar 2008 15:53
    aro333
    Poziom 15  

Dzięki za zainteresowanie. Muszę jednak zrobić proste GDO i popróbować co wyjdzie. Zapytam tylko skąd to podejrzenie że przy braku dużej rozbieżności na swr, antena nie jest w rezonansie?

0
  • #4 17 Mar 2008 17:48
    SP5ANJ

aro333 napisał:
    Dzięki za zainteresowanie. Muszę jednak zrobić proste GDO i popróbować co wyjdzie. Zapytam tylko skąd to podejrzenie że przy braku dużej rozbieżności na swr, antena nie jest w rezonansie?

Odpowiedź jest prosta.

Każdy element rezonansowy ma swój rezonans własny , który objawia sie ty, że w jego rezonansie (np. promiennik anteny) wypromieniowuje prawie całą dostarczoną energię w.cz. [troche "masło maślane] ale tak to własnie sie odbywa.

Natomiast stały np. WFS w funkcji dużej (jak dla CB kanał 1 do 40) zmiany częstotliwości, świadczy o tym ,iż brak jest rezonansu takiego promiennika i również brak jest samego rezonansu linii przesyłowej (która również posiada taki rezonans w funkcji jej długości).
    Stały WFS w linii mozna uzyskać przez - podanie nośnej np. z nadajnika a na końcu tej linii zasilającej (koncentryka) zamiast anteny wpiąć np. sztuczne obciążenie 50Ω.

Może piszę troszkę "zawile" , ale ktoś kto wie jak to czytać to napewno zrozumie.

Pozdrawiam.

0
  • #5 17 Mar 2008 20:09
    nexia
    Poziom 18  

Raz czytam na forum że długość kabla nie ma znaczenia, innym razem że trzeba go dopasować.Jedni stroją kabel tnąc krotnościami.To jak to w końcu jest z tym kablem?Ostatnio czytałem że w mobilu do anteny można dać tyle kabla ile potrzeba nie przejmując się długością.

0
  • #6 17 Mar 2008 20:18
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Zainteresowanych strojeniem anten i sprawami kabli odsyłam do "podwieszonego" tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic820008.html
    Jest o tym sporo innych tematów. Wystarczy poszukać.

Jeżeli dyskusja zejdzie na temat cięcia kabla lub nie cięcia, temat zamknę.
    Wystarczy już sprzeczek na ten temat. Na razie tylko ostrzegam...
    :)

0
  • #7 20 Mar 2008 18:07
    aro333
    Poziom 15  

Ok ja o kablu nic nie będę pisał , bo po co.Może jeszcze do kolegi Radiosystem jak można. Powiedzmy , że znajdę ten rezonans tam gdzie trzeba (regulując promiennikiem). Czy zastosowanie matchera, aby dopasować cały układ do radia, będzie wprowadzać tłumienie sygnału? Oczywiście chodzi mi o znaczny udział tego tłumienia, bo minimalne na pewno będzie.

0
  • Pomocny post
    #8 20 Mar 2008 21:01
    SP5ANJ

Jeżeli będziesz pewien , że rezonans promiennika jest tam gdzie jego oczekujesz, to dopasowanie go do impedancji kabla (przeważnie 50Ω) możesz wykonać przez układ LC np. taki jaki jest w układzie tzw. matchera.

Straty jakie spowodowane będą tym układem LC są praktycznie do pominięcia dla systemu anteny skracanej na CB.

Pozdrawiam
    PS. (aby nie denerwować moderatora). Z kablami koncentrycznymi jest tak. I. ½λ kabla = przenosi impedancję z wejścia do wyjścia. II. ¼λ = transformuje impedancję wejścia na inna na wyjściu. III. w przypadku jeżeli impedancja wejścia jest równa impedancji wyjścia i również równa impedancji kabla (np.50Ω) to długość kabla koncentrycznego nie ma żadnego znaczenia dla strojenia tych elementów (nie licząc strat linii przesyłowej). PROSTE.

0
  • #9 20 Mar 2008 21:39
    aro333
    Poziom 15  

Dziękuję za pomoc. Na razie nie zamykam tego tematu, a nóż będę potrzebował jeszcze pomocy teoretycznej przy dalszej zabawie z samoróbką.

0