Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zabudować kominek z płaszczem?

Darek Dykowski 16 Mar 2008 21:32 22976 3
    Darek Dykowski
    Level 13  
    Witam,
    Na początku - jeśli pytanie nie jest adekwatne do forum - poproszę o jego usunięcie.

Mam pytanie techniczne, otóż mam częściowo zabudowany kominek CTM'a z płaszczem wodnym, ale przed ostatecznym zamknięciem chciałbym spytać, czy koniecznym jest obkładanie ścianek od wewnątrz wełną z ekranem aluminiowym?
    Pytam, gdyż cały kominek jest taką wełną zabezpieczony (zdjęcie bez_zabud.JPG) jedyną częścią bez izolacji jest rura łącząca kominek z kominem.
    Pytanie dotyczy ścianek zaznaczonych strzałkami na fotografii (scianki.JPG).

Czy mógłby ktoś doradzić mi jeszcze czy jest potrzebne jeszcze coś dodatkowego w tej zabudowie? Myślę o czymś takim jak komora dekompresyjna (czytałem, że coś takowego się stosuje, ale nie wiem czy w moim przypadku trzeba).
    Ostatnie pytanie dotyczy umiejscowienia kratek - na jakiej odległości od sufitu powinny się znajdować?

Z góry dzięki za podpowiedzi.
  • Helpful post
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Komora dekompresyjna, to taki twór, który nie pozwoli na rozsadzenie Twojej obudowy po nagrzaniu, więc musi być wykonana. Widzę kilka błędów: woda w naczyniu będzie szybko się nagrzewała i parowała, jaki masz dostęp do obsługi tego naczynia i czemu zastosowałeś wężyk elastyczny do uzupełniania wody w naczyniu? Z jakiej stali jest zrobiony czopuch kominka? Czyżby z kwasowej ? Pokaż fotki rozprowadzenia ciepła z kominka do podłogówki - czy jest jakiś wymiennik, pompa, regulator itp ???
  • Helpful post
    Zutket
    Level 35  
    Witam.
    A co z doprowadzeniem z zewnątrz powietrza do paleniska (nie widać na zdjęciach) i z dostępem do sterowania zasuwą dopływu powietrza? Dobrze jest na tym etapie o tym pomyśleć.
    Powodzenia.
    Darek Dykowski
    Level 13  
    Witam i serdeczne dzięki za odpowiedzi - już śpieszę z moimi odpowiedziami:

mirrzo wrote:
    woda w naczyniu będzie szybko się nagrzewała i parowała jaki masz dostęp do obsługi tego naczynia i czemu zastosowałeś wężyk elastyczny do uzupełniania wody w naczyniu?

Naczynko tak mi zainstalował hydraulik, tak samo jak i wężyk, dlaczego elastyczny jest zły? chodzi o jego wytrzymałość przy wyższych temperaturach?
    Jeśli chodzi o dostęp do naczynka - będzie marnie...

mirrzo wrote:
    Z jakiej stali jest zrobiony czopuch kominka? Czyżby z kwasowej ? Pokaż fotki rozprowadzenia ciepła z kominka do podłogówki - czy jest jakiś wymiennik, pompa, regulator itp

Czopuch - chyba nie jest z kwasówki, ale sprawdzę to na fakturach.
    Jeśli chodzi o rozprowadzenie ciepła z kominka to jest zastosowany wymiennik 30 płytowy i naprawdę mocno rozbudowany "system" pomp, zaworów itp.
    Samo sterowanie - zastosowany sterownik Legranda, który steruje też dopływem powietrza do kominka (utrzymując nastawioną temperaturę na piecu). Zrobię fotki - będzie widać.
    Samo sterowanie jest jeszcze w fazie modyfikacji - chcę połączyć tę centralkę z sterownikami pokojowymi, cała zabawa polega na tym, że w jednym domku są 2 kotły gazowe (2 gospodarstwa domowe), a ogrzewanie kominkowe jest sprzężone z nimi, ale te opowieści są chyba już na inny temat.
    mirrzo wrote:
    Komora dekompresyjna, to taki twór, który nie pozwoli na rozsadzenie Twojej obudowy po nagrzaniu, więc musi być wykonana.

mirrzo - czy jesteś w stanie podpowiedzieć mi jak mogę taką komorę zbudować?
    Zutket wrote:
    Witam.
    A co z doprowadzeniem z zewnątrz powietrza do paleniska (nie widać na zdjęciach) i z dostępem do sterowania zasuwą dopływu powietrza? Dobrze jest na tym etapie o tym pomyśleć.
    Powodzenia.

Tak - to już drobione - PCV'ka 110mm - słabo, ale widać ją na pierwszym zdjęciu na dole po lewej stronie zabudowy.
    Zasuwa zamówiona - też będzie zamontowana, ale dzięki za uwagi.

Jeśli będziecie mieli jakieś uwagi - chętnie poczytam :-)
    Serdeczne dzięki!