Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na TDA2005. Głośniki lekko buczą i nie grają.

16 Mar 2008 22:03 3292 21
  • Poziom 15  
    Podłączyłem wszystko tak jak na schemacie, ale po włączeniu zasilania głośniki lekko buczą i nie grają. Co może być tego przyczyną?

• Poziom 27  
    Witam. Czy TDA się grzeje? Jak buczy.

Dodano po 2 [minuty]:

Bez podłaczonego żródła. (sorry że post za postem)
  • Poziom 30  
    W dokumentacji masz zaznaczone, ze na plytce jest blad. Wiesz o tym ? Budowalem to, lecz 1 kanal gral ale buczal, a 2 kanal prawie caly czas buczal. Bylo o tym juz na forum, mozliwe ze po prostu sa felerne uklady TDA.
  • Poziom 15  
    A mi buczy taj jakby nie miał sygnału z odtwarzcza. Radiator i TDA grezeją się ale powoli jak podłączone, a bez to sie nie grzeje.
    Wiem zamieniłem GND z R.
    A masz może linka bo nie mogę znależć do tego tematu?
  • Poziom 30  
    Poszukaj na google sa rozne tematy o TDA. Co sie dzieje jak zewszesz sygnal wejsciowy do masy ? Zmierz pobor pradu przez uklad. Stawiam na felarna kosc TDA. Do wymiany !
  • Poziom 15  
    Nawet nie sprawdziłem ale już wylutowałem TDA i kupiłem 2. Jak znajdę troszkę czasu to wlutuje go i odpisze. Wiadomo praca:( i nie ma czasu
  • Poziom 15  
    Tak to był TDA. Dzięki:) Po wymianie gra ale buczy lekko. Co może mi to buczenie zniwelować? tzn. za głośno buczy jak na "dopuszczalne" buczenie
  • Poziom 27  
    Witam. Jakie masz zródło zasilania ? Aku, czy zasilacz?
  • Poziom 30  
    Z czego to zasilasz? Pewnie z zasilacza. Daj kondensator 4700uf i do tego ze 2x 100nf oraz najlepiej rownolegle do kazdej diody prostowniczej po jednym takiem 100nf :)
    Pewnie jak zasilisz to z akumulatora buczenie minie - sprawdz.
  • Poziom 15  
    Mam z zasilacza. A co muszę zrobić żeby na zasilaczu nie buczało?
  • Poziom 27  
    Jeszcze małe pytanie, jakie zasilanie -max 18V, min ok. 12V.
  • Poziom 15  
    jest oryginalny zasilacz grundic 14.4V i 700mAh
  • Poziom 30  
    rema napisał:
    Jeszcze małe pytanie, jakie zasilanie -max 18V, min ok. 12V.

Min 8V - max 18V. Przeciez pisze w nocie katalogowej :P

Jak pisalem wyzej mosisz miec mocniejszy zasilacz do tego jak chcesz wykorzystac pelna moc oraz koniecznie dodaj kondenstaory rownolegle do diod w mostku.
  • Poziom 27  
    OK. 'dowodca armii' to było do pewności na jakies straty. ha ha.
  • Poziom 15  
    A mogę prosic o małą podpowiedź jak podłączyć ten kondensator 4700uf?
  • Poziom 31  
    Za mostkiem prostowniczym, równolegle do szyn zasilających + i -, pamiętając o odpowiedniej polaryzacji.
  • Poziom 15  
    Wiem że porywam się z motyką na słońce ale musze sie jakoś nauczyć. Które to jest mostek prostowniczy? Czyli to ma być na wyjściu zasilacza?
  • Poziom 31  
    To Ty nie wiesz jak wygląda mostek a sam wzmacniacz złożyłeś? hmm poczytaj może lepiej troszkę na temat podstaw, oznaczeń i wyglądu elementów elektronicznych jest gdzieś temat na elektrodzie.
  • Poziom 15  
    No jakoś to tak wyszło... To nie trudność czytać schemat i wlutowywać w oznaczone miejsca (bo to kit jest) gorzej samemu coś zrobić. Napewno skorzystam z Twojej rady:)
  • Poziom 15  
    Skorzystałem ze strony http://www.thnd.private.pl/index.php?go=page98 i już wiem które to co ale jak to zrobić na oryginalnym zasilaczu? Na wyjściu nie ma masy... Chyba że żle zrozumiałem

A już wiem sorki za zaśmiecanie:)

Dodano po 5 [godziny] 12 [minuty]:

Już zrobiłem i wszystko ładnie gra. Dzieki wszystkim:)
    Mam tylko jeszcze jedne małe pytanko czy to naturalne że radiator po pół h był tylko lekko ciepły(prawie nie wyczuwalnie) tak samo TDA?
  • Poziom 31  
    Raczej nienormalne, powinien się grzać mocniej :) Chyba, że duży radiator albo cicho grało :P