Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zwiększyć zasięg aparatury?

16 Mar 2008 22:59 2477 7
  • Poziom 13  
    Witam. mam taki problem wyciągnąłem aparaturę ze zdalnie sterowanego autka, problem tkwi w tym ze jej zasięg jest za mały(ok. 3m) a z tego co mi sie wydaje można by chyba wyciągnąć więcej. antena odbiornika to prosty drut o średnicy 0,6mm i długości ok. 5,9cm , w nadajniku zaś oryginalna antena to był dosyć pogięty drut średnicy 0,6mm i długosci ok. 40 cm , zmieniłem ją na teleskopową ale nie dało to żadnych efektów.
    aparatura pracuje na częstotliwości 27,125 MHz (wnioskuje to z napisu na kwarcu) nadajnik w trybie nadawania pobiera ok. 12mA, odbiornik w spoczynku ok. 12mA, a gdy odbiera to 15mA. Obydwa zasilane 9V.
    jeśli ktoś wie jak zwiększyć zasięg bardzo bym był wdzięczny jakby napisał.
    Pozdrawiam!

zamieściłem fotki:
  • Poziom 34  
    Witam
    1. Zmień baterie na nowe.
    2. Zobaczy czy przewód od anteny w odbiorniku nie jest w środku przerwany.
    3. Posprawdzaj czy nie pękła ścieżka na płytce.

Pozdrawiam

PS. wyciągłem -> ortografia...:D
  • Poziom 13  
    1. jutro zrobię test na nowej baterii
    2. połączenie jest ok, antena jest przykręcona bezpośrednio do płytki
    3. ścieżki są ok

ps. a jaki zasięg powinna mieć taka aparatura? (tak mniej więcej)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    sklepa napisał:
    ... a jaki zasięg powinna mieć taka aparatura? (tak mniej więcej)

Przed wszystkim musisz zwiększyć długość samej anteny a potem zestroić ponownie odbiornik.

Czuję , że odbiornik jest typu superreakcyjnego , więc zasięg takiego łącza jest mały. Moc pobierana przez nadajnik to około 90mW a więc też mało.

Uważam jednak , że przy dłuższych antenach i poprawnym zestrojeniu odbiornika i nadajnika, powinieneś uzyskać zasięg łącza około 20 metrów.

Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Takie miałem to na 60m śmigało, przeważnie probl. jest z winy anteny od strony nadajnika albo odbiornika, coś gdzieś oberwane nie tam gdzie powinno,lub ścieżka przy zacisku antenowym.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    kotoniunia
    Przeciez kolega napisał
    sklepa napisał:
    1. jutro zrobię test na nowej baterii
    2. połączenie jest ok, antena jest przykręcona bezpośrednio do płytki
    3. ścieżki są ok...

Czytać ze zrozumieniem.

Kolega szuka porady a nie ... ect.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Zrobiłem test na nowiuśkiej baterii, zasięg wyniósł ok. 4m to wciąż trochę za mało.
    postaram sie później przerysować schemat układu wraz z oznaczeniami elementów, i może ewentualnie coś wtedy by sie dało zmienić.
  • Poziom 31  
    Witam ! Tak po mojemu to to się mogło rozstroić . Należy za pomocą sondy w.cz. zestroić wszystkie obwody . To się robi mniej więcej tak : Podłącza sie prawidłową antenę do niej sondę wcz. i przy pomocy śrubokrętu dostraja cały układ . Jeżeli są tam cewki typu " nawijka z kijka " czyli powietrzne bez rdzenia - zapałką rozciąga się lub zbliża zwoje aby uzyskać maksimum sygnału na antenie . Porosćizna ... Pozdrawiam !