Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydajna lampka dla roślinek

mi_ma 17 Mar 2008 20:30 26526 40
  • Wydajna lampka dla roślinek

Projekt przeznaczony jest dla osób interesujących się roślinami i pragnącymi zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju. Bardzo wydajna lampka zrobiona na diodach może jednak znaleźć zastosowanie gdzie indziej. Na stronie źródłowej oczywiście zestawione są schematy, wzory płytek PCB i lista potrzebnych elementów.

Strumień światła uzyskany jest z migających diod niebieskich i czerwonych. Płytka z diodami jest na tyle małą, ż e spokojnie zmieści się w jakąś małą obudowę. Lampka wymaga moc mniejszą niż 1.1W aby oświetlać przestrzeń ~15cm x15cm x15cm z maksymalną wartością strumienia świetlne go równą 111 lumenów. Roślinki wymagają przede wszystkim światłą czerwonego (680nm) do wzrostu małej dawki światła niebieskiego (440nm). Migając z częstotliwością 720Hz lub wyższą zapewnimy maksymalny wzrost przy minimalnym zużyciu energii.

Wydajna lampka dla roślinekWydajna lampka dla roślinek

Źródło http://screwdecaf.cx/sept.html

Fajne! Ranking DIY
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 17 Mar 2008 22:47
    paluszasty
    Poziom 23  

Jak dla mnie to zupełny przerost formy nad treścią, po co taki wielki uC do takiego prościutkiego układu, szkoda ze jakiegoś FPGA albo DSP tutaj nie użyto ?? Każda dioda sterowana z oddzielnego portu dla mnie to bez sensu. Tutaj wg mnie wystarczył by stary poczciwy i nieśmiertelny scalaczek NE555.

• #3 17 Mar 2008 23:09
    Ooz
    Poziom 12  

Trochę siedziałem w kwestii sztucznego doświetlania roślin i jakoś wątpię w skuteczność tego układu. Bardzo ciekawe.

• #4 17 Mar 2008 23:10
    GOLECKI
    Poziom 15  

Nie wydaje mi się aby diody zapewniły odpowiednie oświetlenie dla roślin. U mnie w akwarium diody nie sprawdziły się. Co do barwy zgadzam się ale do poprawnego wzrostu rośli potrzebuję conajmniej jednej świetlówki 750lm. Ze strony elektronicznej jest to marnotrastwo!

• #5 18 Mar 2008 02:55
    gnysiu
    Poziom 12  

No może diody w akwarium u Goleckiego nie sprawdziły się ale ciekawe, czy dawały odpowiednio mocny strumień światła... Poza tym na efekty trzeba poczekac dosyc długo - zależnie od gatunku rośliny. Całkowicie popieram projekt autora, tymbardziej, że właśnie robię oświetlenie na diodach do mojego akwaria (300l). Jakos nie boję się o barwę ani intensywnośc. 75 diod RGB 3W i 75 żółtych diod 1W - około 6750 lumenów po ustawieniu żadanej temperatury barwowej. Przy maksymalnym wysterowaniu diod - około 8200 lumenów.
    Przecież spektrum świetlówki (tak uznanej wśród akwarystów) i diody RGB o tej samej temp. jest niemal identyczne - i jedno i drugie nie jest spektrum ciągłym, obydwa są podzielone na wąskie pasma kolorów podstawowych.
    PS. Amerykańscy naukowcy z NASA, używając diod czerwonych i niebieskich hodują np. sałatę... hmmm, pewnie nie są amatorami.

• #6 18 Mar 2008 07:05
    kaerb
    Poziom 12  

Ja do moich cytrynek stosuje zwykłe żarówki, co prawda w sumie będzie z 50W ale rozkład widmowy jest podobny do światła słonecznego a wiadomo, że natura wie najlepiej :P przez zimę urosły jakieś 5cm, poprzedniej zimy bez sztucznego oświetlenia może jakiś centymetr :)

• #7 18 Mar 2008 13:20
    HeloMelo
    Użytkownik obserwowany

ja w swoim boxie mam 3 jarzeniowki i pomidory rosna jak zwariowane :D Ale moze kiedys sprawdze takie swiatelka na roslinkach bo juz nie 1 raz spotykam sie z takim oswietleniem :) i coraz bardzoej mnie kusi na jejgo wytestowanie :)

• #8 18 Mar 2008 14:57
    TheWiktus
    Poziom 18  

Aby roślinki lepiej rosły potrzebne ci jest całe widmo światła ,a nie jego poszczególne wycinki.

• #9 18 Mar 2008 18:02
    Michcio 88
    Poziom 16  

Moim zdaniem światło dużo daje roślinką mój stary lubi rośliny i kupił jakieś odpowiednie lampy. Ja sam próbowałem robić oświetlenie do akwarium niby glonobójcze ale nic to nie dawało nawet stało się rybko bójcze :-D ponieważ wpadł mi zasilacz sterujący diodami UV do akwarium no i rybki miały darmową pieszczotę. Na razie skupię się na lampie z innego tematu. Ale sądzę że jednak światło dużo daje i ten pomysł nie jest głupi ale trochę skomplikowany z tego co widzę.

Pozdrawiam Michał. :-)

• Metal Work Pneumatic
  • #10 18 Mar 2008 20:52
    Parasolnikov
    Poziom 10  

Pomysł bardzo dobry widzialem profesjonalne szklarnie zbudowane na diodach ciekawy jestem kosztow gdyz do oswietlenia 1m2 potrzeba kolo 40000 lumenow a to oznacza ogromna ilosc diud finansowo napewno oplaca sie bardziej lampe ale tutaj mozemy sobie bardzo dokladnie skomponowac widmo to duzy plus

• #11 19 Mar 2008 03:18
    Konwektor
    Poziom 11  

Do "roślinek" polecam lampy sodowe - dokładnie te same co na ulicach świecą na pomarańczowo. Mają widmo zbliżone do tych profesjonalnych, chwasty rosną jak na sterydach , minusem jest układ zapłonowy (fabryczny dość drogi), duża ilość wydalanego ciepła.

• #12 19 Mar 2008 11:54
    TheWiktus
    Poziom 18  

gutek77 napisał:
    A skąd to wiesz ?

Bo czytałem kiedyś pewny artykuł dotyczący właśnie jakiego światła potrzebują rośliny (co prawda w akwarium ,ale te widma są bardzo podobne) ,okazało się że roślinki bardzo dobrze czują się w świetle o barwie zbliżonej do lekkiego różu ,złożonego w różnym stopniu z różnych wycinków światła widzialnego.
    Dlatego właśnie diody się zbytnio nie nadają ponieważ ,poza emitowanym przez nie światłem ,potrzeba roślinkom (oczywiście w mniejszym stopniu) światła o innej długości fali.

• #13 19 Mar 2008 17:34
    Zenek997
    Poziom 12  

Ciekawe jak to się ma do kupnej lampy. Ile wyniesie koszt zbudowania takiego cacka ??

• #14 19 Mar 2008 20:08
    befunky
    Poziom 11  

Zenek997 napisał:
    Ciekawe jak to się ma do kupnej lampy. Ile wyniesie koszt zbudowania takiego cacka ??

Wypadałoby chociaż wejść na stronę autora.

Cytat:
    The cost is $60 per unit + $5 USPS shipping.

• #16 19 Mar 2008 23:34
    memphis_2007
    Poziom 11  

Witam serdecznie . Ja widziałem uprawy roślin które były "pędzone" światłem z diod . Istnieją fabryczne konstrukcje oparte na diodach ( dosyć drogie ) . Cały trick polega na wykluczeniu niepotrzebnego pasma . Wspomniane wyżej długości fal są pochłaniane przez chlorofil typu a i chlorofil typu b . Sam przeprowadzałem podobne próby z oświetleniem led , które zastosowałem do "pędzenia" nasion. Wyrastały piękne sadzonki . Zaletą takiej metody jest możliwość zastosowania w domu. Nie każdy zakłada szklarnię. Ogromną zaletą jest mała ilość wydzielanego ciepła , łatwość sterowania włączaniem i intensywnością. Kolega przesadził z mikroprocesorem :-). Ale w bardziej rozbudowanych projektach i procesor może być bardzo przydatny. Można regulować długość dnia . Symulować pory roku itp. Problemem są diody które w czasie pracy nie tracą właściwości emisyjnych na danej długości.

Pozdrawiam

• #17 20 Mar 2008 01:45
    TheWiktus
    Poziom 18  

paBls16 napisał:
    Poco są te gniazda od skretki

To zasilanie ,nie wiem co za idiota to wymyślił.

• #18 20 Mar 2008 09:29
    memphis_2007
    Poziom 11  

Podkleję się pod wątek ;-). Chętnie wymienię doświadczenia z osobami które praktykują , lub chcą spróbować tego rodzaju hodowlę .

Konstrukcja gniazd zasilających podyktowana jest zapewne dostępnością tych elementów przez autora . Dodatkowo przyszłościowo myśląc można dołożyć transmisję dwu-kierunkową. Można mieć wówczas kilka , kilkanaście modułów z interfejsem rs-485. Monitoring działania , transmisja temperatury i wilgotności do serwera. Celem późniejszej optymalizacji hodowli :-)

Pozdrawiam ;-)

• #19 20 Mar 2008 16:12
    mazerlok
    Poziom 14  

ja słyszałem że rośliny lubią światło z okolic barwy różowo pomarańczowej. ale nie wydaje mi się żeby światło powstałe z trzech kolorów postrzegane przez ludzi jako różowe miało tę samą długość fali co prawdziwie różowe światło zawarte chociażby w widmie słonecznym. więc nie wieżę żeby rośliny "widziały" to światło jako optymalne dla nich. raczej jako trzy światła o różnej natężeniu. w końcu chlorofil to nie ludzkie oko które można oszukać w tak prymitywny sposób.

• #20 20 Mar 2008 16:50
    memphis_2007
    Poziom 11  

Proponuje użyć google i zainteresować sie jaki zakres promieniowania jest pochłaniany przez chlorofil a ( faza I i faza II ) , oraz chlorofil typu b (faza II ) . Dla dociekliwych są jeszcze karoteny .

Pozdrawiam

• #21 20 Mar 2008 17:19
    TheWiktus
    Poziom 18  

No więc właśnie w związku z tym że roślinka posiada chlorofil a ,b oraz karoteny ,nie można jej karmić tylko dwiema długościami fal ,bo to za mało.
    Chlorofil a - pochłania głównie światło o długości fali ~430 nm oraz ~670 nm ,czyli takie jakie daje nam ta lampka
    Chlorofil b - pochłania światło o długości fali ~480 nm oraz w mniejszym stopniu ~650 nm.
    Karotenowce - pochłaniają światło o długości fali od 400 do 600 nm ,a najwięcej światła o długości fali ~500nm
    Wynika z tego że nawet gdy jeden chlorofil będzie miał wystarczające światło drugi niekoniecznie co znacznie spowolni proces fotosyntezy.
    Natury się oszukać nie da ,drugiego słońca nie zrobicie.

• #22 22 Mar 2008 17:55
    gnysiu
    Poziom 12  

Po pierwsze:
    Nieczęsto widać profesjonalne hodowle z diodami, bo to to bardzo drogie.
    Po drugie:
    Światło diod jest dobre dla roślin i jest to już UDOWODNIONE.
    Może ktoś z przeciwników światła diodowego przeanalizuje sobie widmo świetlówki i zobaczy wówczas, że i tam widmo nie jest ciągłe więc zejdźcie z tematu "Roślina potrzebuje widma ciągłego". Dziwne jeżeli nieciągłe spektrum jest nieodpowiednie dla roślin, bo 90 % oświetlenia do akwariów to właśnie świetlówki.
    Ktoś też napisał, że dobra jest pomarańczowa lampa sodowa - to mnie zbiło z nóg...
    Poza tym właśnie hodowałem żonie jakąś trawę na Wielkanoc. Ona trzymała swoją przy oknie, a ja "swoją porcję" na biurku oświetlałem diodami RGBY (R100%, G30%, B100%, Y30%). Zamieszczam zdjęcie trawy po 4 dniach hodowli.

Zamieściłem zdjęcia z lampą, żeby było widać kolor rośliny i bez lampy dla uwidocznienia koloru światła. Łączna moc diod przy tych proporcjach kolorów to około 5W.

Zmieniłem załącznik na bez punktowy, proszę o tym pamiętać:
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4474193#4474193
    Popraw pisownię.
    22:28 24.03.2008

[_P_]

Do pana [_P_] - Jeżeli wiem, że robię błędy, to staram się nie poprawiać innych... "Bezpunktowy", a nie "bez punktowy" powinno być. Więc popraw pisownię - jeżeli już przy trybie rozkazującym jesteśmy... a za zmianę załącznika na bezpunktowy dziękuję i nigdy tego panu nie zapomnę :)

• #23 22 Mar 2008 18:36
    memphis_2007
    Poziom 11  

Powtarzam niedowiarkom :-). Prowadziłem hodowlę w oparciu o diody led. Same zalety . Ściśle kontrolowane warunki ( ilość lumenów , czas , itp. ). Moje roślinki rosły ślicznie . Były to gatunki lubiące światło słoneczne. Wyrosły mocne , śliczne , zdrowe . Na zdjęciach kolegi widać śliczne mocne roślinki . To prawdopodobnie owies :-).

Pozdrawiam

Wesołych Świąt :-)

• #24 23 Mar 2008 23:14
    ciapciok
    Poziom 20  

:arrow: gnysiu możesz napisać coś więcej o Twojej hodowli ? Jak wygląda sterownik do tych diod, ile sztuk danego koloru zastosowałeś itp.

Pozdrawiam

• #25 24 Mar 2008 00:02
    mazerlok
    Poziom 14  

nikt nie utrzymuje że to musi być widmo ciągłe.
    byle by to było widmo w którym są częstotliwości odpowiednie dla roślin. a nie każde diody emitują te częstotliwości co wyrażnie widać na charakterystykach tych diod.
    dla tego diody emitujące takie światło są tak chorendalnie drogie.

Post raportowany.
    Proszę o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane, regulamin pkt. 15.
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    08:05 24.3.2008
    [_P_]

• #26 24 Mar 2008 00:22
    Parasolnikov
    Poziom 10  

trudno znalezc hodowle z takim rozwiazaniem bo to drogie ale napewno lepsze od hps a mowiac ze rosliny potrzebuja roznego widma to zaleta diod bo sa male i jest ich duzo z zalozenia wiec kazda dioda moze miec inna dlugosc fali i dzieki temu dokladnie komponujemy widmo to jest minus hps'a bo musimy dokupowac czasami kolejna lampe naprzyklad mh zeby uzupelnic pasmo niebieskie i wogle jest pradazerny i sa problemy z chlodzeniem a diody maja same zalety poza cena i tym ze musi ich byc duzo

• #27 24 Mar 2008 01:12
    gnysiu
    Poziom 12  

:arrow: ciapciok
    W sumie "hodowla" to zbyt wielkie słowo :) Właściwie to przy okazji powstało to coś. Matryca powstała jako próbna, a sterownik docelowo ma pracować w akwarium, tyle tylko że tam będzie regulowana w cyklu dobowym temperatura barwowa i intensywność światła (oczywiście będzie łącznie 75 diod RGB po 3W każda i 75 żółtych po 1W każda).
    Ale do rzeczy:
    Matryca to 36 diod RGB i 36 żółtych diod (Pirania). Każda po 20mA więc w sumie diody mają łączną moc około 8W. W tym zastosowaniu jak pisałem wystarczy stosunek kolorów RGBY odpowiednio 100/30/100/30% (5W). U mnie jako sterownik zastosowałem Atmege 168 ale to oczywiście bez sensu do takiego sterowania diodami. Myślę, że wystarczy jakikolwiek regulator ciągły, albo lepiej PWM na NE555. Schemat do 555 można znaleźć dosłownie wszędzie. Przyznam, że roślinki rosną jak głupie, a przy tym są zdrowiutkie i mają prawidłowy zielony kolor.
    Niedługo robię test w małym akwarium więc okaże się W PRAKTYCE, czy i w wodzie się sprawdzi mocno skrytykowany LED :)
    Pozdrawiam.

Dodano po 42 [minuty]:

Jeszcze jedno:
    Długości fal jakie podał TheWiktus prawdziwe aczkolwiek orientacyjne i 10%-owa odchyłka nie wywiera istotnego wpływu na przebieg procesów w roślince, czyli rośnie silna i zdrowa. Dodam, że pasmo 500 - 600nm w ogole roślinki nie interesuje (zielony i żółty) więc projekt autora jest chyba w porządku, co? Co do Karotenoidów, to pochłaniają długści fal 380 - 500nm.
    Diody jakie mam zamiar zastosować do projektu emitują fale o długościach:
    Czerwona: 615 - 625nm
    Żółta: 585 - 595nm
    Zielona: 520 - 530nm
    Niebieska: 460 - 470nm
    Jak widac bezproblemowo mieszczą się te długości fal w tolerancji narzucanej przez organelle.
    Chyba oznaczałoby to, że jednak oszukamy naturę... nie do końca ale jednak.

• #28 24 Mar 2008 22:20
    zdzich1308
    Poziom 10  

PS. Amerykańscy naukowcy z NASA, używając diod czerwonych i niebieskich hodują np. sałatę... hmmm, pewnie nie są amatorami.[/quote]

Czy mógłbyś podać stronę gdzie znalazłeś opis takiej hodowli ?
    Interesują mnie także nowości NASA w dziedzinie LED-ów do praktycznego zastosowania w dziedzinie fotosyntezy roślin.

• #30 25 Mar 2008 22:17
    zdzich1308
    Poziom 10  

Ja widziałem uprawy roślin które były "pędzone" światłem z diod . Istnieją fabryczne konstrukcje oparte na diodach ( dosyć drogie ) .Memphis_2007. Gdzie widziałeś takie uprawy ? Kto robi takie fabryczne konstrukcje diodowe w Polsce do doświetlania roślin ?

Szukaj w 5mln produktów