Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jaki przewód do kolumn aktywnych

donlucka2 17 Mar 2008 20:49 13574 24
NDN
  • #1
    donlucka2
    Level 12  
    Witam !!

    Jestem nowym użytkownikiem Mackie SRM450 :P kolumny swietne .. mam tylko mały problem :/ mianowicie chodzi mi o to że do połączenia z mikserem użyłem kabla głośnikowego (mono) ok 15metrów i slyszę coś na wzór zwarcia :P tzn :) czy to wina tego że kabel ten sygnał liniowy tłumi (stawia za duży opór) ?? Kabel głośnikowy raczej powinno się używać przy końcach mocy :P tak mi się wydaje ;)

    I teraz kolejne pytanie .. jak podłącze mikrofonowym(stereo) wszystko jest ok :).. Czy lepiej podłączyć mikrofonowym czy instrumentalnym (ok 20metrów ... jaki kabel polecacie nie za drogi .. jak można proszę o link

    i jakie wtyki .. potrzeba Canon-Jack .. stereo czy mono ??

    Pozdro !!
  • NDN
  • #2
    Anonymous
    Anonymous  
  • NDN
  • #3
    Farad1985
    Level 21  
    Zdecydowanie mikrofonowym symetrycznym, poszukaj coś z Proela. Dobre kabelki:) Głośnikowy wogóle nie wchodzi w grę!!!
  • #4
    donlucka2
    Level 12  
    rozumiem że 20metrów to nie problem ??
  • #5
    Farad1985
    Level 21  
    Nie, to zaden problem i dlatego symetrycznym, żeby wyeliminować zakłocenia sygnału.
  • #6
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Nie ma znaczenia czy jack czy XLR, zakładając że zachowana jest symetria, tzn w twoim słownictwie kabel stereo.
    Kable xlr o tyle lepsze że łatwo je można łączyć ze sobą bez dodatkowych przejściówek, jakie musiał byś zastosować przy jackach, i nawet najtańsze wtyki są dużo trwalsze od jacków.
    Długość kabla nie gra tu znaczącej roli. Ja często stosuję połączenia 40-50mb co nie jest wcale jakąś dużą liczbą.

    Kabel mikrofonowy 2 żyły w ekranie. Można kupić dedykowane kable pod kolumny aktywne, które mają żyły sygnałowe (2x + ekran) i napięciowe do zasilania kolumny (3x) ale cena zaczyna się od ok 8zł/mb.

    Na kablach raczej nie warto oszczędzać. bo po jednym nadepnięciu potrafią przestać grać (np omnitronic). Jak koledzy wcześniej doradzili Proel, prospecta, klotz, sommer to wysoka półka, klotza można dostać już od 4zł/m, prospectę np 60B za 3,2zł/mb. A z tanich kabli kiedyś kupiłem Alpharda 1,7zł/m przy zakupie 200m. Kabel nie tragedia, ale nie rewelacja. Generalnie musisz się liczyć z koniecznością wymiany tanich kabli po jakimś roku grania z tego część kabli będzie ci padać na imprezach.
  • #7
    Farad1985
    Level 21  
    Z przwodem, w którym idzie równolegle z sygnalem zasilanie to bym był ostrożny, ponieważ mogą pjawić się zakłocenia sygnału, jeżeli takie coś jest marnej jakosci i ma slaby ekan.
  • #8
    DjMapet
    Level 43  
    A na przyszłość zanim się zabierzesz do podłączania nowego lub nieznanego sprzętu, radzę przeczytać instrukcję obsługi lub zapytać fachowca.
    Oprócz zasilania, przewodami nieekranowanymi łączy się wzmacniacz z kolumnami. Wszystkich innych połączeń pomiędzy współpracującymi między sobą urządzeniami dokonuje się tylko i wyłącznie przewodami ekranowanymi symetrycznymi, rzadziej niesymetrycznymi.

    Pozdrawiam.
  • #9
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Po to jest połączenie symetryczne żeby nie było zakłóceń, nawet powiem więcej ekran spełnia tutaj funkcję ochrony dodatkowej, i nie jest niezbędny.
    drugą sprawą że na przewodzie zasilającym w jednej żyle płynie prąd dokładnie taki sam jak w drugiej, tylko w przeciwnym kierunku. Czyli żadne zakłucenia magnetyczne nie powinny wystąpić. A jeżeli płynie przez trzeci przewód, ochronny, to znaczy że paczka jest do remontu.

    Zresztą zauważ że kable do sieci komputerowych nie mają ekranu a można zapewnić bezproblemową transmisję na kilkaset metrów.

    Połączenie takie będzie bezproblemowe, a oszczędza czasu i plątaniny kabli. Sam wykonałem takie kable z taniego alpharda, i kabla prądowego z tesco, zgrzane rurką termokurczliwą co pół metra, po kilkanaście metrów jeden. Zero problemów.
  • #11
    Farad1985
    Level 21  
    Kolego adambym zauważ że w komputerach sygnał to 01010100001010010010 więc specjalnie zakłocenia nie mają tu nic do gadania.... Co do tej teori że prąd płynie w przeciwnym kierunku to bym się nie zgodził.... to chyba jakaś bajka jest... nigdy nie daje sie równolegle przewodu sieciowego z sygnałowym...
  • #12
    Babcia1981
    Level 16  
    adambyw wrote:
    ...
    drugą sprawą że na przewodzie zasilającym w jednej żyle płynie prąd dokładnie taki sam jak w drugiej, tylko w przeciwnym kierunku...



    Pewnie dlatego firma Proel zaznacza na swoich kablach kierunek przepływu prądu. Jeśli podłączysz odwrotnie możesz uszkodzić sprzęt... :D

    Brednie kolego piszesz...
    Przewrotnie napiszę, że w kablu symetrycznym występują takie sane zakłócenia jak w niesymetrycznym...
  • #13
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Zapraszam do szkoły. To podstawy elektryki panowie! Jeżeli jedną żyłą prąd płynie do odbiornika, to drugą musi on wrócić. To prawo kirchoffa czyli podstawy elektrotechniki, a nie mój wymysł. Polecam zakup dobrej książki, przyda się wam.
    Inaczej działanie zabezpieczenia różnicowoprądowego nie miałoby sensu.

    Oczywiście w kablu symetrycznym i niesymetrycznym występują takie same zakłócenia, tylko poprzez symetrię, i zastosowanie wzmocnienia różnicowego eliminuje się je. A to że w skrętce idzie sygnał logiczny to wiem, ale błędy w transmisji pojawiają się ze względu na zakłócenia. Przecież to taki sam prąd jak w akustyce czy w sieci zasilającej. Działają te same zasady fizyki i elektryki.

    Co więcej, kilka popularnych firm produkuje multicore które mają np 12 par mikrofonowych, 2 pary głośnikowe i jedną zasilającą. Takie systemy jak najbardziej się stosuje. Pooglądajcie sobie profesjonalne aplikacje, zanim zaczniecie się wypowiadać. Np sommer cable:
    http://www.sommercable.com/2__produkte/2__080_multicore/235_1_powermixer/powermixer_e_2007.jpg
  • #14
    Babcia1981
    Level 16  
    adambyw wrote:
    Zapraszam do szkoły. To podstawy elektryki panowie! Jeżeli jedną żyłą prąd płynie do odbiornika, to drugą musi on wrócić...





    Oczywiście, ale tak ładnie jest w w przypadku prądu stałego.Za bardzo uogólniasz.
    Ustalmy - dyskusja dotyczy przewodów sygnałowych, w których mamy do czynienia z prądem przemiennym. Nie ma więc sensu określanie kierunku przepływu prądu ponieważ nieustannie ulega on zmianie.
    Na upartego można ten kierunek określić, ale tylko w chwili, której czas trwania dąży do 0.

    Mieszasz wszystko ze wszystkim. Co ma sieć energetyczna do kabla mikrofonoewgo?
    Czemu nie buduje się przewodów wieloparowych na skętkach komputerowych skoro to taki sam sygnał jak w akustyce (czy aby na pewno) tylko tradycyjnie - dwie żyly w ekranie?

    całe życie myślałem, że zabezpieczenie różnicowe mierzy poziom prądu na przewodzie neutralnym a nie kierunek jego przepływu...

    Możesz mi to wyjaśnić, skoro już udowadniasz mi, że jestem laikiem :?:
  • #15
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    co do połaczeń symetrycznych to ADAMBYW ma racje, tak działa połaczenie symetryczne. Ale róznica jest taka ze połączenie symetryczne jest bardziej odporne na zakłucenia, gdyż obok siebie znajduja sie 2 przewody o przeciwnych kierunkach przepływu prądu i znoszą nawzajem zakłucenia elektromagnetyczne które mogły by w nie wniknąć z zewnątrz, natomiast ekran - oczywiscie ekranuje przed zakłuceniami elektromagnetyczyni, jak i robi za mase sygnału (w symetrycznym połączeniu jednym przewodem płynie napięcie dodatnie drugim ujemne). Natomist w połączeniu niesymetrycznym jednym przewodem płynie napięcie dodatnie (żyła gorąca), a ekranem płynie ujemne i masa. przez to połączenie niesymetryczne jest bardziej narazone na zakłucenia elektromagnetyczne.

    Dodano po 28 [sekundy]:

    miało sie tą elektre z Gierczakową :)

    Moderated By Artur k.:

    Kolego, już nie raz upominałem kolegę na temat pisowni.
    Na forum jest przycisk "Pisownia", dzięki niemu można uniknąć popełniania tak rażących błędów ortograficznych jak te które zaznaczyłem.
    Niniejszym nakładam blokadę pisania do dnia 22.03 (włącznie), za notoryczne łamanie zasad pisowni.

  • #16
    arti140
    Level 17  
    heheh...nie, ze sie czepiam czy cos ale jesli mowa o pytach itd na skretce no to sa takie....urzadzenie sie Aviom nazywa :) bardzo ciekawe lecz dosc drogie rozwiazanie no i troche nie praktyczne. Skretka dosc delikatna jest i jesli zle zabezpieczymy ja to moze nie byc za ciekawie :)
  • #17
    Babcia1981
    Level 16  
    Tak, są multikory na skrętce. Warto tez zauważyć, ze są cyfrowe, a więc sygnał na początku przechodzi przez przetwornik A/D i dalej leci jak w zwykłej sieci komputerowej.
  • #18
    arti140
    Level 17  
    dokładnie tak jak piszesz :) Zapewne dużym plusem jest możliwość wysyłki sygnału na 150 metrów oraz możliwość transferu tym kabelkiem 64 sygnałow audio jeśli mnie pamięć nie myli
  • #19
    ciasteczkowypotwor
    Level 41  
    sa cyfrowe pyty, zwykła skretka robione, sa cyfrowe pyty robione światłowodem....
  • #20
    miszkoo
    Level 28  
    A panowie słyszeli na tych podstawach o klatce Faradaya.
    A co to kable komputerowe to nie są ekranowane może a FTP a tysiące innych kabli służących do przesyłu sygnału cyfrowego a do DMX jak jest też są dwie żyły i ekran a cały system jest cyfrowy.

    A o tym że wokół każdego przewodnika w którym płynie prąd występuje pole magnetyczne a że namiecie na końcach przewodnika poruszającego sie w polu magnetycznym indukuje sie napięcie elektryczne a jak prąd jest przemienny (taki mamy w gniazdku) to wytwarza zmienne pole magnetyczne wiec przewodnik ułożony obok niego nie musi sie poruszać aby indukowało sie w nim napięcie elektryczne.

    Pozdrawiam profesora który uczy mnie podstaw elektroniki.

    Koledzy cieniutko z podstawami elektroniki.
  • #21
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Quote:
    całe życie myślałem, że zabezpieczenie różnicowe mierzy poziom prądu na przewodzie neutralnym a nie kierunek jego przepływu...


    Zabezpieczenie różnicowo prądowe mierzy prąd w żyłach ciepłej i zimnej, i jeżeli prąd biegnie w nich taki sam ale z przeciwnym zwrocie to wszystko jest ok, Natomiast jeżeli prąd popłynie gdzie indziej, np żyłą neutralną lub przez twój palec do ziemi, to w tedy już różnica prądów nie wynosi zero i zabezpieczenie odłącza obwód. Zrealizowane jest to poprzez cewkę nawiniętą na przewód zimny i gorący, w której indukuje się prąd jeżeli wystąpi różnica prądu pomiędzy dwoma przewodami. Przewód neutralny ma tutaj mniejsze znaczenie, i nie prowadzi się żadnego pomiaru na nim.

    Prawo kirchoffa, i ohma działa tak samo dla prądu zmiennego jak i dla stałego. Tylko obliczenia prowadzi się albo dla wartości chwilowych, skutecznych, maksymalnych, średnich.... A że kierunek płynięcia prądu w sieci zmienia się z częstotliwością 50Hz uznałem za oczywistą oczywistość. Kierunek prądu można określić chwilowo. Do tego służy np oscyloskop.

    Nie ma problemu w puszczeniu sygnału po skrętce, i będzie to chodzić, jednak ekran stosuje się jako dodatkowe zabezpieczenie. Niejednokrotnie ekran jest podłączony tylko do jednej z wtyczek, lub odłącza się go przełącznikiem lift ground. W połączeniu symetrycznym ekran to tylko dodatek. Przydatny ale nie niezbędny.
    A jak już koledzy pisali kable mikrofonowe i multicore to też skrętki, tylko o innym parametrach niż kable dmx czy cat5.

    Z resztą to są szczegóły, nie ma się o co spierać. A jak uważasz że piszę banialuki to to udowodnij.
  • #22
    arti140
    Level 17  
    dokladnie adam (chodzi mi o osttania czesc wypowiedzi). Skoro ktos wymyslil takie urzadzenie przystosowane do pracy na estradzie to ktos pomyslal o tym , ze skretka bedzie szla wraz z szeregiem innych kabli kabelkow :) Takze nie ma problemu z tym mieszko
  • #23
    miszkoo
    Level 28  
    @adambyw kolego jeżeli ekran nie jest potrzebny do zrób sobie pytę z UTP na przykład o długości 30m zobaczysz ja fajnie sie będzie grało o i jeszcze weź sobie do tego jakiś regulator do świateł i kable od niego puść koło pyty uwierz mi ekran jest niezbędny.

    A co do liczenia prądów napięć impedancji i innych czarów to mogę sie wypowiedzieć bo po świętach odpowiadam z tego tematu.

    A co do systemów cyfrowych uwierzcie jeżeli napięcie za indukowane będzie większe od tego które oznacza 1 to i nawet system cyfrowy zeświruje tylko w jego przypadku nie będzie brumienia tylko jakieś dziwne dźwięki bądź cisza.

    A dlaczego w DMX choć jest cyfrowym sygnałem stosuje sie ekran i to dość konkretny dlatego że DMX często leci bok przewodu elektrycznego i na dużych odległościach wiec indukowało by się duże napięcie i świrowało by. Poza tym między gorący i zimny w DMX lutuje sie często rezystor bodaj że 1k ohm albo 150 k ohm (nie pamiętam już) i robi sie to chyba dla zniwelowania napięć indukowanych mimo ekranu.

    Ekran w akustyce to podstawa a w szczególności w systemach analogowych.
  • #25
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Kabel UTP nie jest dedykowany do przesyłania dźwięku, aczkolwiek czasem zdarzyło mi się ich używać, do przesyłania dźwięku do budek tłumaczy symultanicznych, tam i z powrotem. Głównie ze względu na cenę, nie było większych problemów. Odległości ok 50m. Nikogo też nie zachęcam do jego używania. Rzeczą oczywistą dla mnie jest że ekran jest potrzebny, tylko pisałem o sytuacjach gdzie niekoniecznie jest on niezbędny. Przy połączeniu niesymetryczny praktycznie nie uzyska się dobrego efektu bez ekranu. Ale przy zachowaniu symetrii w niektórych przypadkach odłącza się go.

    Stosowanie rezystora na linii dmx to nic innego jak terminator znany ze starych sieci na koncentryku: http://pl.wikipedia.org/wiki/Terminator_%28BNC%29

    Skończmy ten temat bo za duży offtopic