Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Elemis 5550 TM- rozciągnięty obraz

17 Mar 2008 22:20 1785 11
  • Poziom 10  
    Obraz w tym tv rozciągnął sie w pionie i np. znaczek TYP był widoczny w połowie, po jakimś czasie było słychać cichy trzask i zrobił się czarny ekran. Po ponownym włączeniu tv obraz dalej rozciągnięty i mniej wyraźny i nie działa OSD tzn. funkcje działają ale np. gdy daje się głośniej albo wyszukuje programu pojawia się czarny obraz.
    Nie jestem bardzo zaawansowanym elektronikiem, ale proszę o jakieś wskazówki

Proszę użyć "zmień" i uzupełnić tytuł tematu zgodnie z wymogami p.11 regulaminu. [Mirek Z.]
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 17  
    napraw zasilacz bo pewno Ci się "rozjechał" i zamiast 120 ma około 150v
    jak tak dalej pójdzie to straty będą większe gdy coś padnie
    wymień na początek wszystkie elka w zasilaczu powinno pomóc
  • Poziom 10  
    Wymieniłem elektrolity w zasilaniu i w okolicach trafopowielacza i dalej bez większych zmian.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zakładam, że masz do dyspozycji miernik uniwersalny. Proponuję zastosować typową metodykę naprawy: "oględziny" (elementy przepalone, przegrzane, "rozlane" elektrolity, zimne luty). Niezbędny jest oczywiście pomiar napięć zasilających, szczególnie napięcia 118V. Ponieważ problem związany jest z odchylaniem pionowym sprawdź napięcie zasilania US301 (TDA3653) 26V, zwróć uwagę, że jest ono wytwarzane z trafa linii. Warto też zmierzyć napięcia na pozostałych "nóżkach" US301. Myślę, że wyniki tych pomiarów pozwolą zlokalizować przyczynę usterki.
  • Poziom 36  
    C 410 , 414 , 421 wymienione ?
    W pionie do podmiany C 308 , 311 , 315 .
    R 319 reguluje , szerokość obrazu dobra , no i napięcia prawidłowe ?
  • Poziom 10  
    Kondensatory wymienione. Szerokość obrazu dobra, tylko na wysokość sie obraz "nie mieści", no i jest czarny ekran przy np.zmianie głośności.
    Gdzie najlepiej zrobić pomiar nap. zasilania? Napięcia na US301:
    pin 1-1,2V; 3-1,24V; 5-13,14V; 6-24,6V; 7-1,0V; 8-17,25V; 9-24,6V;
  • Spec od TV
    Witaj!
    Jeżeli przy zmianie głośności robi się czarny ekran to do wymiany co ciekawe TDA3653B , miałem taki przypadek w TV Amber M462 produkcji byłego gdańskiego Unimoru , gdzie jest prawie taka sama aplikacja układów TDA8361 oraz TDA3653B. Jeszcze istnieje taka możliwość że TDA3653B został "nadgryziony" przez przebijający sporadycznie trafopowielacz.
  • Poziom 36  
    Sprawdź jeszcze przejście z 8 nogi TDA 3653 do procka , może być przerwa lub zimny lut , a potem może być scalak jak napisał Kol. pankracy 2.

Dodano po 3 [minuty]:

ALUŚ napisał:
    R 319 reguluje

Nie napisałeś czy reguluje ?
  • Poziom 10  
    R 319 reguluje, można by było ustawić odpowiednią wielkość, ale bede musiał go wymienić ponieważ występuje duży przeskok podczas regulacji. Przerwy lub zimnych lutów nie znalazłem. OSD wyświetla obecnie się prawidłowo.
  • Poziom 37  
    Proponuję jednak wymienić US507. Jakiś czas temu była plaga podróbek
    TDA3653B, wolałem wstawiać TDA3654 (odwrotny montaż!).
    Zalecam też wymianę R576 (220Ω) - lubił się przypalać.
  • Poziom 43  
    dybas napisał:
    ...
    TDA3653B, wolałem wstawiać TDA3654 (odwrotny montaż!).
    ...

Jaki odwrotny? Przecież kolejność ich pinów taka sama. Różnią się mechanicznie radiatorem. Potwierdzam, że zamiast TDA3653B można wstawić TDA3654 ale odwrotnie to już niekoniecznie.
  • Poziom 37  
    Przez "odwrotny montaż" rozumiem mocowanie układu z drugiej strony
    radiatora. W Elemisie (akurat to był 5511) druk w płycie jest przewidziany
    na taką konfigurację. Przepraszam za sformułowanie mogące zmylić.