Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Szyfrowanie - CFB, OFB...

malolat505 18 Mar 2008 09:32 2095 6
  • Szyfrowanie - CFB, OFB...

Poziom 9  

Witam
    mam taki mały problem, mianowicie dostałem kilka programów do napisania w jakimkolwiek języku i prosiłbym o pomoc(jakieś wskazówki) oto te programy:
    1.Dla trybu CFB szyfru blokowego przyjąć:
    -klucz startowy IV=10110111; jednakowy dla układu nadaczego i odbiorczego;
    -jako układ szyfrowania i deszyfrowania przyjąć układ sumowania modulo 2 informacji podawanych z rejestru IV i kluczem K=01110101;
    -dowolna informacja wejściowa wpisywana z klawiatury
    -pokazać dla każdego weściowego ciągu ośmiu bitowego zawartość IV,0 oraz iągów P,C.
    -następnie należy wprowaadzić jeden bit błędny w tekście jawnym i kolejno w kryptogramie sprawdzić prawdziwość własności podanych dla CFB
    2.Dla trybu OFB szyfru blokowego przyjąć wszystkie wartości z zadania 1.Dokonać szyfrowania i deszyfrowania oraz sprawdzić własność że błędy nie powielają się zarówno wprowadzone informacji jawnej jak kryptogramie.
    3.Obliczyć entropie ciągu binarne o długści 100+nr.Przyjąć bity w ciągu są nie skorelowane oraz zera i jedynki pojawiają się z tym samym prawdopodobieństwem w każdej pozycji ciągu równym 0,5.
    4.Zaszyfrować i odszyfrować watość wpisaną z klawiatury wykorzystyjąc szyfr DES Przyjąć informacje i klucz równy 64 bitów Do zmiany znaów na bity wykorzystać kod ASCII.

w tych zadaniach prosiłbym o pomoc.
    z góry dziękuje za każdąudzieloną wskazówkę bądź też rozwiązanie
    pozdrawiam

Moderowany przez jankolo:

Przenioslem z Komputery Software

0 6
    Poziom 42  

A z którym masz dokładnie problem? Bo implementacja jest prosta. Masz napisać program co odbiera znaki z klawiatury, szyfruje je w trybie CFB i odsyła. Jak działa CFB znajdziesz nawet w wikipedi, Twój algorytm szyfrujący jest 16 bitowy, w każdym kroku robisz xor wejścia z (IV,K). Zapewne zmiana jednego bitu w strumieniu danych spowoduje uszkodzenie "bieżącego" i "następnego" bajtu.

0
    Poziom 9  

mianowicie jak zrobić tak żeby:"dwie piersze litery z imienia i nazwiska zmienić na ośmiobitowe ciągi popzez wykorzstanie kodu ASCII

0
    Poziom 42  

malolat505 napisał:
    mianowicie jak zrobić tak żeby:"dwie piersze litery z imienia i nazwiska zmienić na ośmiobitowe ciągi popzez wykorzstanie kodu ASCII
    Przecież to akurat jest banalne, bierzesz 4 litery, zmieniasz na kod binarny i łączysz w ciąg.

0
    Poziom 9  

może ujme sprawe tak. Przydałby mi sie gotowiec, caly program chociaż pierwszy.

0
    Poziom 9  

kompletna znieczulica :-(

0
    Poziom 9  

dobra napisałem sam, do zamknięcia

0