Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz DIORA WS354 - pali się tranzystor w końcówce

08 Sty 2004 22:46 5833 11
  • Poziom 10  
    Witam

Panowie mam problem. Reanimuję wzmacniacz w którym była spalona końcówka mocy (podobno). Wymieniłem wszystkie tranzystory w końcówce i po włączeniu zasilania tylko błysnęło. tzn. przepaliły się momentalnie bezpieczniki B701 i B702 (3,15A) i tranzystor T509 (BD 396 - u mnie już BD 912) odleciał w kosmos - dostał przebicia między emiterem a kolektorem. Nie wiem czego może to być przyczyną.

POMÓŻCIE?!? :(
  • Poziom 27  
    sprawdż wszystkie połączenia ścieżek, może masz zwarcie na którymś tranzystorze do radiatora, sprawdż wcześniejsze tranzystory.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    niedawno miałem przypadek gdzie był zwarty kolektor do masy bezpieczniki leciały ale tranzystor ocalał, więc ja szukałbym gdzieś głębiej sterowanie końcówką mocy, wzm. różnicowy oraz poprawność lutów
    Pozdrówka
  • Poziom 15  
    Jeżeli chcesz uchronić się od kosztownych niespodzianek - nie montuj od razu tranzystorów mocy (BDP??). Wzmacniacz musi "chodzić" na samych BD139/140 - będzie "słabszy" - w razie niepowodzenia spalą sie co najwyżej 2 rezystorki.

jak już ruszy pamiętaj aby przed montażem tranzytorów mocy "zjechać" prądem spoczynkowym na min. - prąd ustawisz później (nie pamiętam jaki powinien być ale ok. 20mA - tj. równoważne spadkowi napięcia po ok. 10mV na rezystorach wyjściowych 0,47/5W)
  • Poziom 12  
    Popatrz na tranzystory czy przypadkiem N-P-N nie są w miejscach P-N-P.
  • Poziom 10  
    Dzięki panowie za cenne podpowiedzi. Wzmacniacz udało się uruchomić. Okazało się że była przerwana ścieżka do bazy tranzystora T505 (BD 140) sterującego tranzystorem T509(BDP 396) - ten który się palił. Odkryłem to dopiero po dokładny sprawdzeniu połączęń i wyczyszczeniu ścieżek przy tranzystorach z kalafonii, pasty lutowniczej i Bóg wie czego jeszcze.

Teraz wzmacniacz chodzi, ale chyba coś jest jeszcze nie tak. Nie da się całkiem przyciszyć głośności, mimo że potencjometr jest zjechany do zera. Jeszcze coś. W kolumnach słychać delikatne buczenie.

Nie wiem dlaczego. Czy to może taka uroda tego wzmacniacza.
  • Poziom 10  
    ja tez sie mecze z tym wzmacniaczem ws 354A (nawet nie wiem czym sie rozni A i bez A. bije mi bezpieczniki na wyciaganej plytce, wymienilem T508 i T510,nie wiem czy nie pomylilem miejscami tranzystorow BD911 z BD912 nie mam schematu i nie wiem jak to sprawdzic. napisz co jeszcze sprawdzales , znalazlem przepalony bd140 i dwa rezystory 100 omowe,
    sa jeszcze 3 takie same rezystory 1W tylko nie wiem czy 4,7 oma czy 0,47oma bo sa przypalone a jak sprawdzam to kazdy pokazuje co innego,
    powiedz mi jescze gdzie i jak reguluje sie ten prad.
    dzieki czesc. \
  • Poziom 20  
    witam
    radze robić to mnie więcej tak:
    wymienić tranzystory mocy - komplet, sterujące - komlet, tranzystor do regulacji prądu spoczynkowego, spalone gołym okiem rezystory. pamiętajcie o izolacji do radiatora. tranzystory sparować. zasilanie przerwac podłączyć rezystory 15 ohm 5 w, w plusie i minusie, odpalamy. jak sie dymią te rezystory to wyłączamy i sprawdzamy co jest żle. jak sie nie dymi ale grzeje to probujemy ustawić prąd spoczynkowy. ja to robie mierząc napięcie na tych rezystorach (bez obciążenia !!!) i przeliczając z prawa ohma. jak sie nie da ustawć to sprawdzamy co jest żle. pewnie sciezka albo rezystor. czasami wadliwy nowy tranzystor. jak jest ok i mamy ustawiony prąd to SPRAWDZAMY napięcie stałe na wyjściu!!!. jak jestkilkanaście mV (czasami kilkadziesiąt) to wpinamy głośnik i proba akustyczna. gra ok - składamy. zamiast rezystorów bezpieczniki. jeśli jest duże stałe napięcie przy dobrym prądzie spoczynkowym to szukamy usterki przy tranzystorze sterującym - to taki za wzmacniaczem rożnicowym (2 lub 4 tranzystorki na samymy wejsciu to właśnie tzw. wzm rożnicowy) Jak jest małe stałe - to sprawdzamy ten stopień rożnicowy na wejsciu, parujemy go, sprawdzamy elektrolity. Jesli gra, ale przy większej mocy zaczyna popierdywać to jest przypalony badź wadliwy ktoryś z tranzystorów mocy.