Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie zaniku faz w centralce alarmowej ropam.

18 Mar 2008 11:11 4049 10
  • Poziom 10  
    Witam,
    chcę żeby moja centralka alarmowa (ropam) reagowała na zanik którejkolwiek z 3 faz. Znalazłem do tego czujniki zaniku faz ale do nich wchodzi i wychodzi nap. 230V a ja potrzebuje sygnał z informacją do podłączenia do centralki (niskonapieciowy). Czy są jakieś czujniki zaniku faz do których wchodzi kabel zasilający 3 fazowy i daje informacje zwrotną do centrali.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 41  
    A nie można po prostu do tych faz podłączyć zwykłych przekaźników z cewką na 230V, ich styki robocze podłączyć jako styki NC pojedynczo (jeśli ma być wykrywany zanik jednej fazy) lub szeregowo (jeśli ma być sygnalizowany zanik którejkolwiek z faz)?
    Bez żadnych zewnętrznych czujników zaniku.

M.
  • Poziom 10  
    byłoby ok, ale czy można podłączyć tam pod zaciski kabel 230V żeby na wyjściu mieć napięcie do centralki (chyba 12V)? mógłbyś podrzucić symbol takiego przekaźnika?

Dodano po 17 [minuty]:

a co powiesz o czujniku zaniku fazy np. W-300s1?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Innym dość popularnym rozwiązaniem jest połączenie 3 jednakowych dużych rezystorów w gwiazdę i zasilenie końcówek z faz L1, L2, L3. Srodkowy punkt do N przez mały rezystor. Jeżeli są wszystkie fazy to w punkcie wspólnym jest napięcie 0V (praktycznie blisko 0V), jeżeli któraś faza znika to pojawia sie napięcie i można, a nawet trzeba to wykorzystać - ot choćby zasilanie diody transoptora, a sygnał po stronie wtórnej to już zależy od potrzeb i fantazji konstruktora. Wszystko tanie i bezpieczne pod warunkiem, że ma sie trochę doświadczenia z siecią energetyczną, i wiadomo jak policzyć dzielnik napięcia trójfazowy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    no a ja po raz kolejny zapytam, czy taki czujnik W-300s1 do badania zaniku faz wraz z przekaźnikiem nie wystarczy? Jeżeli zniknie jakaś faza to stycznik zmieni stan co mogę podać na we centralki.. tak to przynajmniej widzę. No i odpadnie mi kombinowanie z tworzeniem własnych układów
  • Poziom 10  
    jeżeli do W-300s1 podepnę pod 4,5,6,7 N,L1,L2,L3 a pod 1,2 podepnę się do centrali jako połączenie NC to do czego mi jeszcze przekaźnik?
  • Poziom 41  
    Kombinujecie..., a mi chodziło tylko o takie coś:
    Badanie zaniku faz w centralce alarmowej ropam.
    Jeśli potrzeba wykazania, której fazy nie ma - podpinasz wyjścia Zx do wejść Ix. Jeśli wystarczy fakt zaniku którejkolwiek fazy - wyjścia Z1-Z3 w szereg.
    :arrow: marcint2525 - pisałem o przekaźnikach, nie o przekaźniku - czytaj uważniej

M.
  • Poziom 10  
    dzięki za odpowiedzi, myślę że taki czujnik to nie jest aż tak duży koszt więc pewnie zrobię to na tym czujniku
    dzięki, pozdrawiam