Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięć -0.8V do 0.8V w ADC Atmegi32

18 Mar 2008 12:47 3802 15
  • Poziom 15  
    Witam.

Potrzebuję rozciągnąć zakres napięcia -0.8V do +0.8V na napięcia z zakresu 0V do 5V tak by zmierzyć je w ADC atmegi.

Domyślam się że trzeba użyć wzmacniacza operacyjnego.
    Proszę o jakiś schemat.

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Potrzebujesz wzmocnienie 5/1.6 = 3.125 i przesunięcie o 2.5 V. Odsyłam do literatury na temat konfiguracji wzmacniaczy operacyjnych. Na początek spróbuj np. z LM358 i konfiguracją nieodwracającą.
  • Poziom 17  
    Wzmacniacz sumujący sygnał mierzony z połową napięcia odniesienia.

W wikipedi są bardzo dobre schematy.
  • Poziom 15  
    Dzięki za sugestie.

Wymyśliłem taki oto układ:

Z symulacji w PSPICE wynika, że działa tak jak trzeba. Pytanie czy w rzeczywistości będzie działać?

Piszcie czy nie widzicie rażących błędów. Jaki układ scalony do zasilania symetrycznego?

Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Jaką obciążalność prądową ma źródło napięcia -0.8V do 0.8V. Co to jest za źródło napięcia? jakiś czujnik? Ja bym wszystkie rezystory zwiększył tak z 10 razy na początek.
  • Poziom 15  
    Napięcie pochodzi z przekątnej mostka w którym to pracuje termistor NTC 10k. Poniżej zaktualizowany schemat:

Pytanie odnośnie zasilania:
    Czy przetwornik ADC będzie poprawnie mierzył napięcie jeśli połączę GND układu zasilania wzmacniaczy operacyjnych z GND ATMEGI?

Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    @Jarkon2

Tak by było ok, tylko muszę uzyskać rozdzielczość min 0,05*C, więc napięcie które będę mierzył w ADC musi prawie całkowicie wypełniać zakres od 0 do 5V.
  • Poziom 28  
    pmmisiek napisał:
    Poniżej zaktualizowany schemat:

Jak chcesz to zrobić profesjonalnie to zastosuj wzmacniacz pomiarowy lub te 3 wzmacniacze które wykorzystujesz zestaw w konfigrację wzmacniacza pomiarowego.
  • Poziom 15  
    Trochę zmodernizowałem układ: zamiast mostka zastosowałem dzielnik napięcia jak radził kol. Jarkon2.

3 wzmacniacze zastąpiłem jednym, obeszło się bez zasilania symetrycznego.

Napięcie na wyjściu wzmacniacza w zależności od rezystancji NTC na poniższej charakterystyce:

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Witam
    Popieram przedmówców że LM do tych zastosowań jest za cienki, za duże dryfty, za duży offset.
    Jeśli chcesz być minimalistą to zmodyfikuj rezystory w mostku tak by wyjście z mostka było dodatnie i wejdź na Atmegę32 z różnicowym pomiarem ADC, obejdzie się bez wzmacniacza.
    Jakie temperatury chcesz mierzyć ?, może jakiś ambitniejszy czujnik ?.
    Piotr
  • Spec od GSM
    Jarkon2 napisał:
    LM324 raczej Ci nie pójdzie bez ujemnego zas.

Każdy wzmacniacz operacyjny mozna zasilić bez ujemnego napięcia. A tu bez najmniejszych problemów może działać.
  • Poziom 33  
    Witam
    Chciałem przeciąć dywagację na temat zasilania wzmacniacza z jednego źródła, generalnie wszystkie nowe wzmacniacze pójdą w ten sposób,ale:
    - po pierwsze nie wszystkie lubią niskie napięcie zasilania
    - nie wszystkie lubią kiedy wejścia są na poziomie masy, tu nie ma problemu bo po pierwsze wejścia z mostka są koło połowy zasilania a po drugie LM324 znosi sytuację gdy wejścia są na poziomie masy przy zasilaniu z jednego źródla
    - LM324 jest za bardzo pływający do układów pomiarowych
    - problemem jest zakres napięcia wyjściowego, zwykle 0 to nie jest zero a maksymalne wyjściowe napięcie wzmacniacza jest dużo niższe od napięcia zasilania
    1) Generalnie do układu jak na schematach potrzebujemy wzmaciacza R2R lub zasilanego z dwu źródeł.
    2) Należy pamietać że R2R też nie jest idealny, kilkanaście-kilkadziesiąt mV od masy jest zakresem straconym dla precyzyjnych pomiarów
    3) Nie przetwarzamy w ADC zakresu 0-5V tylko lepiej coś koło 2,5V pracując na w sumie niezłym napięciu referencyjnym wewnętrznym, będzie stabilniejsze niż 5V zasilania, lub dodajemy stabilne żródło zewnętrze
    4) mostek też wygodnie byłoby zasilić ze stabilnego napiecia referencyjnego
    Piotr
  • Poziom 25  
    Bardzo cenne uwagi. Teraz już pmmisiek nie powinien mieć żadnego problemu ze zbudowaniem i uruchomieniem swojego układu.
    Od siebie dodam tylko, że jeśli napięcie zasialnia mostka jest jednocześnie napięciem referencyjnym przetwornika ADC, to jego stabilność nie ma większego znaczenia, więc ja bym został przy 5V dla wygody.
    I oczywiście INA122 - stosowałem wiele razy i zapewniam, że jest świetny, żadnych problemów, jak chyba ze wszystkimi układami BB, obecnie TI.