Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar impedancji pętli zwarcia.

Robert Kaminski 18 Mar 2008 17:18 16233 7
 • #1 18 Mar 2008 17:18
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  Witam.

  Chciałbym wykonać miernik do pomiaru tego parametru. Zależy mi na pracy z możliwie dużymi prądami powyżej 10A.
  Metoda pomiarowa wzorowana na metodzie technicznej.Czyli przepuszczenie przez niewielką a znaną rezystancję lub impedancję prądu w krótkim czasie(choć akurat ten parametr nie ma większego znaczenia).
  Pomiar obejmował by określenie różnicy napięcia przy braku obciążenia i pod obciążeniem.To gdy podzieli się przez płynący prąd da sumę rezystancji obciążenia i obwodu.
  Można to wykonać woltomierzem tyle ,że potrzebny jest taki co miał by funkcję zapamiętywania wyniku po załączeniu obciążenia. Takich jest dużo tyle ,że posiadają do tego przycisk. To odpada bo potrzebny jest taki co mierzy po podaniu sygnału. Sterowanie µC też jest w moim przypadku nie realne choć ten sposób był by bez wątpienia najlepszy.

 • Megger
 • #2 18 Mar 2008 18:11
  hur
  Poziom 14  

  Nie całkiem rozszyfrowałem o co w zasadzie ci chodzi ??
  Posiadając Voltomierz ( najlepiej tzw *lupę napięciową *) w zakresie np 190-240 V i tak jak mówisz opór o znanej rezystancji moc ok 2kW ,włączasz voltomierz ,czytasz wskazanie ,włączasz opór ,czytasz wskazanie ........i po ptokach . :D
  Reszta to tylko parę elementarnych działań matematycznych i .....gdzie ten problem ??? :idea:

 • Megger
 • #3 18 Mar 2008 20:44
  bogdand
  Poziom 17  

  Man nadzieje kolego Robercie że nie masz ochoty badać tą samoróbką pętli zwarcia i na ich podstawie spożądzać protokołów a tym samym dopuszczać do eksploatacji badany obiekt czy urządzenie. Przyżąd taki powinien posiadać pełnoprawną legalizację ,a niewiem czy takową otrzymasz na taki sprzęt wykonany we własnym zakresie.

 • #4 18 Mar 2008 21:21
  hur
  Poziom 14  

  Nie byłbym tego taki pewien kolego .
  Otóż przynajmniej ja mogę zaryzykować i zrobić z tobą "zakład" że dokonam taki pomiar ,umieszczę w protokóle i go ..obronię choćby przed.... Najwyższą Bardzo Ważną Komisyją , jako w pełni równoprawny innym i prawidłowo wykonany .
  Wierz mi ,wiem co mówię .:D

 • Megger
 • #5 18 Mar 2008 21:49
  bonanza
  Spec od Falowników

  Oczywiście, zgadzam się - jeśli jest wiarygodnie zmierzone napięcie i prąd, to wychodzimy od źródeł i również wyliczona impedancja jest wiarygodna. Metod pomiaru jest wiele, a za wynik nie odpowiada mrugający przyrządzik z ważnym atestem, ale CZŁOWIEK posiadający małą książeczkę (świadectwo kwalifikacji) i podpisujący protokół. Dopóki rzeczywiście obwód spełnia wymagania, to nawet, jak okaże się, że ten człowiek mierzył metodą pi razy oko, wszystko jest w porządku.

 • #6 18 Mar 2008 22:20
  hur
  Poziom 14  

  Mówiliśmy tylko o Voltoierzu i znanym oporze ,pomiar prądu wtedy już jest znany więc obywa się bez jego pomiaru .:D
  Skoda żeś się ze mną zgodził bo miałem ochotę komuś dzisiaj ...przy***ć .:D
  Przy okazji dodam tylko jaka jest wyższość właśnie takiego pomiaru nad pomiarem jednym z tych badziewiastych przyrządów kupowanych za ciężkie pieniądze .
  Otóż pomiar impedancji pętli zwarcia tą metodą (voltomierz= mały opór dużej mocy ) odbywa się przy prądze które jest najbardziej przybliżone do prądu eksploatycyjnego danego obwodu .
  A to daje nam również możliwość automatycznego sprawdzenia stanu połączeń ,ścików ,zacisków itp . po prostu mówiąc wprost słabe punkty instalacji wyskoczą nam automatycznie .
  A tego nie użyczysz robiąc pomiar super badziewiem jakie teraz się produkuje .
  powodzenia :!:

 • #7 19 Mar 2008 10:23
  janhen
  Poziom 21  

  Witam
  Do pomiaru bardzo małych impedancji metodą techniczną pomiar spadku napięcia woltomierzem to za mało.Trzeba też zmierzyć wartość prądu sztucznego zwarcia płynącego w obwodzie pomiarowym i wykonać stosowne obliczenia.Wartość tego prądu winna mieć co najmniej 100A.Pomiary bardzo małych impedancji pętli zwarcia metodą techniczną wykonuje się już rzadko z uwagi na to że są czasochłonne i pracochłonne.Są już przyrządy pomiarowe specjalnie przeznaczone do tego celu.
  Np.miernik MZC310S mierzący wartości pętli zwarcia rzędu miliomów prądami powyżej 100 i 200A.Pozdrawiam

 • #8 19 Mar 2008 12:58
  Robert Kaminski
  Poziom 25  

  Rzeczywiście istnieją przyrządy które mierzą pętle prądem poniżej 20mA.Tak aby nie zadziałało RCD.Takie są nie przydatne,zależy mi na prądach tak jak proponowaliście.
  W starych przyrządach jest kondensator ,który ładuje się do napięcia bez obciążenia. Później poprzez przełączniki,ładuje się napięciem pod obciążeniem. Miernik -woltomierz mierzy właśnie tą powstającą różnicę napięć na tym kondensatorze.
  Miernik oczywiście wyskalowany jest nie w woltach ale w omach.
  Myślę , że nowoczesne mierniki działają na podobnej zasadzie.
  Metoda techniczna po mimo ,że stara i pracochłonna to w dalszym ciągu należy do najbardziej wiarygodnych pod warunkiem ,że prądy i napięcia zbliżone są do znamionowych.
  Aby ją przeprowadzić potrzebny jest woltomierz,amperomierz (cęgowy,oczywiście z homologacją ),rezystancja lub i reaktancja ,stycznik lub triak.
  Najłatwiej było by podłączyć te przyrządy i sterowanie obciążeniem przez RS232. Zapewne istnieją proste programiki mnożące,dzielące,sumujące itd otrzymane wyniki pomiarów. Tak aby na monitorze notebooka ukazał się szybko wynik.
  Niestety nie mam z wykorzystaniu RS232 większych doświadczeń.
  Jak to zrobić ???
  Myślałem też o wykorzystaniu starego ,poczciwego ICL7135.Ma on funkcję hold załączaną bardzo prosto.
  Może dysponuje ktoś aplikacją z USKA, tego układu ?
  Co do legalizacji ,to każdy miernik i przyrząd nawet własnej roboty jest dopuszczony do badania i uzyskania homologacji. Pod warunkiem ,że jest dokładny i stabilny.
  Poważnym błędem jest natomiast sugerowanie się cyferkami na wyświetlaczu, nawet najdroższego miernika bez oględzin,doświadczenia i wiedzy potrzebnej aby muc prawidłowo interpretować.Nie chcę tego wątku kontynuować,ponieważ tylko mierniki nowe z ważną legalizacją zdejmują to jarzmo.:cry:
  Liczę natomiast na pomoc kolegów w rozwiązaniu problemu pomiarowego.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME