Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten generator nadaje się do lampy plazmowej?

tomek122 18 Mar 2008 18:52 1032 8
  • #1 18 Mar 2008 18:52
    tomek122
    Poziom 21  

Witam.

Ponieważ mój temat został skasowany, to piszę w tym dziale (a i tak nie jestem pewien czy w dobrym). Jeśli jednak jest to zły dział, to proszę o przeniesienie.

Mam pytanie w związku z generatorem WN z tej strony:

http://www.portalnaukowy.edu.pl/generator_hv_300_1.htm

Zacząłem budować sobie ten generator, ale teraz mam problem. Szukałem trochę po forum ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Moje pytanie jest takie: Czy ten generator (300W) nadaje się do lampy plazmowej?
    W tekście jest napisane że ma mniejsze napięcie niż ten do 70W.
    Dlatego też proszę o odpowiedź na powyższe pytanie.

0 8
  • #2 18 Mar 2008 21:07
    fuutro
    Poziom 43  

Powinien się nadawać.

0
  • #3 18 Mar 2008 22:14
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  

Tylko ten ma o wiele większy "pałer" :) i wyładowania mogą mieć charakter płomieni a nie iskierek, może to przepalać szkło także lepiej zrób coś normalnego nawet z ne555

0
  • #4 18 Mar 2008 22:35
    tomek122
    Poziom 21  

Wiem że mogę zrobić układ na NE555 do lampy plazmowej. Ja zacząłem robić (teraz to błąd) ten właśnie układ co podałem wcześniej i dopiero później zacząłem się zastanawiać, czy przez to że ma taką moc, czy nadaje się do lampy plazmowej. Także projekt jest już realizowany, lecz pytanie jest aktualne.

Jeszcze jedno, czy jak zastosuje trochę słabsze tranzystory, to czy jego moc spadnie i czy wtedy będzie się nadawał do "plazmy"?

0
  • #5 18 Mar 2008 22:47
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Raczej trzeba obniżyć prąd w obwodzie pierwotnym, np. przez modulację szerokości impulsów albo zastosowanie rezystorów ograniczających prąd do transformatora (rezystory o odpowiedniej mocy).

Słabsze elementy po prosty się uszkodzą.

0
  • #6 18 Mar 2008 23:19
    tomek122
    Poziom 21  

To w takim razie(o ile dobrze mi się zdaje) powinienem wstawić rezystor albo przed albo za dławikiem. Czy tak?

Drugie moje pytanie to, jeśli nie mogę tego generatora użyć do lampy plazmowej, to do czego innego? Bo przecież to jest trochę nudne "bawić" się tylko "iskierką" po między elektrodami.

0
  • #7 19 Mar 2008 08:19
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Rozwiązanie z rezystorami ograniczającymi prąd jest nieekonomiczne ze względu na duże straty mocy. Należy w takim przypadku zasilić generator z zasilacza prądu stałego o napięciu 10-14V.

:arrow:tomek122

Generator ten można użyć do tzw. drabiny Jacoba.

0
  • #8 19 Mar 2008 11:52
    tomek122
    Poziom 21  

:arrow: żarówka rtęciowa

Dzięki za odpowiedź. Co do drabiny jacoba to wiedziałem, tyle że jej się nie "dotyka" tak jak lampy plazmowej, a która to jednak ładniej wygląda.
    No trudno jednak. Projekt mam zaczęty więc i tak go skończę.

Co do tego generatora to mam jeszcze jedno małe pytanie. Czy mogę go użyć do zasilania Tesli? Widziałem że Tesle zasilają z cewek zapłonowych i transformatorów do neonów, ale takim generatorem WN to nie wiem.

0
  • #9 19 Mar 2008 16:20
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Myślę, że tego typu generator wysokiego napięcia nada się do transformatora Tesli. Lepszym rozwiązaniem jest transformator SSTC na BU326.

0