Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaźnik bistabilny i zabezpieczenie przeciwnapieciowe

KowalD 18 Mar 2008 18:59 3706 25
  • #1 18 Mar 2008 18:59
    KowalD
    Poziom 17  

ja mam dwa takie problemy... mam nadzieje,ze dobry dzial...

1) potrzebuje stosowac przekazniki bistabilne (aby nie bylo koniecznosci ciaglego przeplywu pradu przez cewke)... i sie zastanawiam, czy jest jakis sposob (pomysl) aby do wlaczania i wylaczania takiego klucza wykorzystac tylko jedna nozke procesora??

2) wejscie wzmacniacza operacyjnego (zasilanego symetrycznie 5V) chce chronic przed podlaczeniem na jego wejscie zbyt wysokich napiec (ok 50V)... i slyszalem,ze sa specjalne uklady scalone (np. zbudowane na diodach schottky'ego)... czy zna ktos moze konkretny taki uklad?? podlaczenie przez diody do -5V i +5V mnie nie zadowala ;)...

0 25
  • Pomocny post
    #2 19 Mar 2008 08:55
    al777
    Poziom 26  

Ad 1) - zastanów się : masz 3 stany
    - włączamy przekaźnik w położenie 1
    - nic nie robimy (prąd przez cewkę nie przepływa)
    - włączamy przekaźnik w położenie 2 ("wyłączenie")
    i chcesz to zakodować na 1 linii dwustanowej - niemożliwe. Ewentualnie można by wykorzystać tzw. linię 3-stanową (jeśli procesor ma takie) ale komplikacja układu będzie spora i według mnie gra niewarta świeczki.

Ad 2) - wspomniane układy właśnie działają w ten sposób, mają szeregowy rezystor i dwie diody Shottky'ego, które są po prostu szybsze od zwykłych (i mają mniejsze napięcie progowe). Poza tym można tak zaprojektować układ, że napięcie wejściowe nigdy nie dojdzie do końcówki scalaka bezpośrednio - i taka konstrukcja będzie de facto "nie do ubicia". Podaj schemat który masz obecnie, to spróbuję coś podpowiedzieć w wolnej chwili.

0
  • #3 19 Mar 2008 12:14
    KowalD
    Poziom 17  

to ja taki schemat troche ideowy (w sensie, ze uproszczony bardzo ;)) wstawiam... idea dobrze odwzorowana... dzielniki napiecia wejsciowego 1:1 i 1:10 (bedzie tam jeszce kompensacja kondensatorami)... te wlaczniki, to beda przekazniki oczywiscie :D... i wiadomo, ze jesli chce podlaczyc do wzmacniacza operacyjnego napiecie o amplitudzie 20V to zrobie to przez dzielnik 1:10... ale co jesli zapomne przestawic tego dzielnika... mam po wzmacniaczu... i sie zastanawiam jak go zabezpieczyc... rozumiem,ze dwie diody i rezystor przed nimi wystarcza... ale potrzebuje jakiegos bardziej eleganckiego rozwiazania... nawet taki uklad scalony z diodami w srodku mnie zadowoli... tylko nie moge znalezc :D... jakis pomysl gdzie szukac chociaz ;)...

0
  • #4 19 Mar 2008 12:44
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Można sterować przekaźnikiem bistabilnym z jednego wyjścia uP. Trzeba zastosować kondensatory elektrolityczne i w ten sposób ograniczyć przepływ prądu w czasie. Może wieczorem narysuję schemat.
    Wzmacniacz operacyjny można zabezpieczyć za pomocą diod Schottky, wejście wzmacniacza podłącz do zasilania +5V i -5V przez diody w odwrotnym kierunku, tak aby nie zwarły zasilania. Gdy napięcie wejściowe wzrośnie powyżej +5,2V lub spadnie poniżej -5,2V, zaczną przewodzić diody i wzmacniacz będzie bezpieczny.

0
  • #5 19 Mar 2008 14:54
    al777
    Poziom 26  

Dar.El napisał:
    Witam
    Można sterować przekaźnikiem bistabilnym z jednego wyjścia uP. Trzeba zastosować kondensatory elektrolityczne i w ten sposób ograniczyć przepływ prądu w czasie.

To mi nie przyszło do głowy. Faktycznie można.

:arrow:KowalD
    Fabryczne zabezpieczenia obwodów wejściowych przez zbyt dużym napięciem (np. w oscyloskopach) wyglądają mniej więcej tak jak poniżej (wybaczcie mi pospieszny rysunek w Paincie) :
    Rezystor szeregowy jest z zakresu 1-10 kΩ (w zależności od układu; musi on być dużo mniejszy od impedancji wejściowej wzmacniacza, a zarazem na tyle duży, żeby prąd płynący przez niego przy max. napięciu nie zniszczył diod).

0
  • #6 19 Mar 2008 15:21
    KowalD
    Poziom 17  

[quote="al777"]

Dar.El napisał:

:arrow:KowalD
    Fabryczne zabezpieczenia obwodów wejściowych przez zbyt dużym napięciem (np. w oscyloskopach) wyglądają mniej więcej tak jak poniżej (wybaczcie mi pospieszny rysunek w Paincie) :
    Rezystor szeregowy jest z zakresu 1-10 kΩ (w zależności od układu; musi on być dużo mniejszy od impedancji wejściowej wzmacniacza, a zarazem na tyle duży, żeby prąd płynący przez niego przy max. napięciu nie zniszczył diod).

ale czy znajde cos takiego w ukladzie scalonym?? no bo ja sie przyznam juz szczerze... tez bym to tak zalatwil :)... tylko, ze promotor mi sie uparl :D, zeby znalezc uklad scalony zamiast wstawic te dwie diody i rezystor... i wlasnie nie moge znalezc takiego ukladu...

a tej opcji z przekaznikami i elektrolitami to jestem bardzo ciekaw :)...

0
  • #7 20 Mar 2008 07:21
    al777
    Poziom 26  

W postaci układu scalonego nie spotkałem ani nie słyszałem o takich konstrukcjach - widocznie ich produkcja jest nieopłacalna (taniej złożyć samemu z elementów dyskretnych).
    Znane mi są natomiast przypadki, że układ analogowy (np. wzmacniacz operacyjny) ma wbudowane układy zabezpieczające (niekoniecznie dokładnie takie jak narysowałem wyżej).
    Z tego co kiedyś czytałem na ten temat udało mi się odnaleźć tylko stronę firmy Analog Devices : link tutaj.

0
  • #8 20 Mar 2008 15:16
    KowalD
    Poziom 17  

ooo... dziekuje za stronke :)...

a jakby to bylo z tym kondensatorem i przekaznikiem??

0
  • #9 20 Mar 2008 20:08
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Zapomniałem spytać z jakiego napięcia zasilany jest procesor i na jakie jest przekaźnik.

0
  • #10 20 Mar 2008 20:49
    KowalD
    Poziom 17  

procesor bedzie zasilany z 3,3V... na przekaznikach wlasnie sie nie znam... ale z tego co sie zorientowalem, to chyba minimum 5V musi byc... i wlasnie takie zamierzam (w ukladzie calym i tak bede mial +5, -5 i 3,3V na pewno)... a i typ przekaznika ma byc bistabilny, zeby zmniejszyc pobor pradu (zasilanie bateryjne)... w ofertach roznych firm znalazlem takie na 5V z jedna cewka i z dwoma (roznice w sterowaniu chyba rozumiem :)), wiec jakis sie dobierze :)... tylko sie uparlem, zeby sterowac te przekazniki 3 pinami z uC (trzy dzielniki beda... a pinow "na styk" tak jest), a nie 6 :D... i szukam jakiegos sposobu :)...

EDIT:
    ja tak troche pokombinowalem sam... i cos takiego wymyslilem (rys na dole)... ale nie wiem czy dobrze... a i wartosci elementow to takie pogladowe, bo nie wiem jak to jest w tych przekaznikach jeszcze... ale czy dobry pomysl sie zastanawiam :)...

0
  • #11 20 Mar 2008 21:57
    KaW
    Poziom 34  

Myslę,że na wyjsciu procesora trzeba będzie wydawac po dwa impulsy
    a przekażnik zasilać po dzielniku przez dwa .Co dwa impulsy będzie zmiana stanu STABILNA...pozdr.

0
  • Pomocny post
    #12 21 Mar 2008 09:49
    Dar.El
    Poziom 40  

Czy koniecznie musi być użyty przekaźnik? Są różne sposoby przełączania napięć.

0
  • #13 21 Mar 2008 12:55
    KowalD
    Poziom 17  

no chcialbym cos, co odlaczy syganl od nieuzywanych akurat dzielnikow fizycznie... zeby w zaden sposob nie obciazaly sie wzajemnie... ale jestem otwarty i na inne pomysly??

a to co narysowalem z tym elektrolitem (oczywiscie zamiast pinu procesora, ktory bedzie 3,3V bedzie dolaczone napiecie 5V np. przez jakis tranzystor) ma szanse zadzialac??

KaW napisał:
    Myslę,że na wyjsciu procesora trzeba będzie wydawac po dwa impulsy
    a przekażnik zasilać po dzielniku przez dwa .Co dwa impulsy będzie zmiana stanu STABILNA...pozdr.

przyznam sie szczerze, ze nie rozumiem idei :(...

0
  • #14 21 Mar 2008 17:02
    KaW
    Poziom 34  

Licznik cyfrowy -do dwóch-dwójkowy system -co 2-gi impuls bedzie
    przyjmował stan stabilny 0 lub 1 ." dzielnik przez dwa".

0
  • #15 22 Mar 2008 19:23
    Dar.El
    Poziom 40  

Nadal za mało napisałeś co to ma być i co chcesz osiągnąć. Jak chcesz abym Ci pomógł to napisz więcej.

0
  • #16 25 Mar 2008 07:11
    al777
    Poziom 26  

Pozwolę sobie zasugerować lekturę o kluczach analogowych (np. CD4066) - może będą się nadawać do zastosowania w tym projekcie ?
    Jeżeli zakres przełączanych napięć nie będzie przekraczać ±5V i nie przeszkadza rezystancja szeregowa rzędu 120Ω to takie układy będą się nadawać znakomicie. A na marginesie - ich wejścia są zabezpieczone wewnętrznie w sposób bardzo podobny do tego który narysowałem wyżej.

0
  • #17 25 Mar 2008 07:55
    KaW
    Poziom 34  

Bistabilny przekaznik wymaga zmiany kierunku prądu przepływającego
    przez uzwojenie takiego przekażnika .Zatem jeśli coś takiego stosowałem -to uzwojenie bylo miedzy dwoma kolektorami tranzystorów
    np.: BD139 .W zal. od tego na którą bazę podałem sygnał prąd płynąl
    przez ten tranzystor i przekażnik przełączał sie i pozostawał w stanie stabilnym .
    Żadanie promotora aby sterowć to z jednego wyjścia oznacza ,że
    wymysleć trzeba dwójkę liczącą tranzystorową -powrót do starej technologi -zrealizować ją na el. dyskretnych -a jako element
    okreslajacy stan takiej dwójki liczącej zastosowac przekażnik bistabilny.
    Z tego może wyjść coś ciekawego.Przekażnik bistabilny może mieć
    np trzy komplety przełączne i min zasilanie 5V.Kupowalem kiedyś coś takiego w Relpolu- wygląda jak uklad scal. raster chyba 2,54 prod.
    Japan. pozdr.

0
  • #18 26 Mar 2008 18:30
    KowalD
    Poziom 17  

al777 napisał:
    Pozwolę sobie zasugerować lekturę o kluczach analogowych (np. CD4066) - może będą się nadawać do zastosowania w tym projekcie ?
    mila opcja :)... pomysle nad tym :)... poczytam :)...

Dar.El napisał:

Nadal za mało napisałeś co to ma być i co chcesz osiągnąć. Jak chcesz abym Ci pomógł to napisz więcej.

no chce, zeby dzielniki z ktorych sygnal bedzie "wchodzil" na wejscie wzmacniacza mozna bylo dowolnie odlaczac i przylaczac :)... pomylalem o przekaznikach ze wzgledu na mozliwosc fizycznego "przerwania" toru sygnalu... ale uklad musi pobierac jak najmniej pradu (zasilanie bateryjne), wiec raczej nie wskazane jest, aby prad plynal przez cewke dlugo... no to padl wybor na bistabilne przekazniki... i beda 3 dzielniki, wiec 6 sygnalow (3*ON i 3*OFF)... a nozek w procesorze tez moze braknac :(... no to szukam sposobu, zeby wystarczala jedna nozka na przekaznik :)...

0
  • #19 26 Mar 2008 21:45
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Do przełączania sygnału we wzmacniaczu bateryjnym całkowicie wystarczą klucze analogowe. Możesz wybierać między 4066, 4051, 4052 i 4053. Jeżeli ma być wysoka jakość sygnału to są specjalne klucze, ale już trochę droższe.

0
  • #20 26 Mar 2008 23:46
    KowalD
    Poziom 17  

Dar.El napisał:
    Witam
    Do przełączania sygnału we wzmacniaczu bateryjnym całkowicie wystarczą klucze analogowe. Możesz wybierać między 4066, 4051, 4052 i 4053. Jeżeli ma być wysoka jakość sygnału to są specjalne klucze, ale już trochę droższe.
    no wlasnie to ma byc "wejscie" dla oscyloskopu :)... wiec jak najmniej w tym sygnale chce popsuc... ale przypatrze sie i kluczom :)...

0
  • #21 27 Mar 2008 11:10
    Dar.El
    Poziom 40  

Tanie klucze wprowadzają grubo poniżej 1% zniekształceń, nie masz szans zobaczyć tego na oscyloskopie.

0
  • #22 29 Mar 2008 15:57
    KowalD
    Poziom 17  

Dar.El napisał:
    Witam

porownalem sobie ten klucz 4066 ( http://www.national.com/ds/CD/CD4066BC.pdf#page=1 ), z takimi od Maxima http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/2127 i http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/3773 ... bardzo podobne... ale maxim ma ta przewage, ze wytrzymuje 40 Vpp na wejciu (jezeli dobrze rozumiem datasheet) :)... czyli mialbym i ochrone wejscia juz zalatwiona :)... tylko, ze elecena.pl zaproponowala mi jedynie sample :(... a nie wiem jak to jest z nimi (czy maxim wysyla bez problemu??)... a moze znacie jakis sklep co oferuje produkty maxima??

0
  • #23 09 Kwi 2008 15:56
    KowalD
    Poziom 17  

no i lipa :(... taki klucz to ma pojemnosc wejsciowa okolo kiludziesieciu pF :(... i przy czestotliwosci 1MHz to juz ciezko to bedzie skompensowac :(... zostaja chyba przekazniki...

0
  • #24 09 Kwi 2008 18:43
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Tak jak nam napisałeś, tak otrzymałeś podpowiedzi. Za chwile okaże się że przy 1GHz są za duże pojemności. Czy zdajesz sobie sprawę z tego że marnujesz nasz czas :!: .

0
  • #25 09 Kwi 2008 19:08
    KowalD
    Poziom 17  

ale o co Ci chodzi??

napisalem, jaki jest final... zeby gdyby ewentualnie ktos mial podobny problem w przyszlosci wiedzial, zeby zwrocic na uwage na pojemnosci... faktycznie moj blad, ze nie zaznaczylem, ze to chodzi o 1MHz, ale mi to po prostu z glowy wylecialy te pojemnosci... i mysle, ze nie trzeba od razu panikowac :)... zawsze mozna sie czegos nauczyc :)...

a i stwierdzilem,ze chyba podejme wyzwanie z kluczami (jakby co zawsze mam te przekazniki) :)... symulacje w spice nie wyszly takie beznadziejne... moze cos z tego bedzie :)...

pozdrawiam :)...

0
  • #26 10 Kwi 2008 06:49
    al777
    Poziom 26  

KowalD napisał:
    ... faktycznie moj blad, ze nie zaznaczylem, ze to chodzi o 1MHz (...)

a i stwierdzilem,ze chyba podejme wyzwanie z kluczami ...

No, to zmienia postać rzeczy. Można użyć np. CD54HC4066 (HC4051,HC4052, ...) - są szybsze, mają mniejszą rezystancję szeregową i mniejszą pojemność (ale i tak będzie ze 20 pF + poj. montażowe).
    Drugą możliwą opcją jest użycie specjalizowanych przełączników przeznaczonych do matryc video - np. pierwszy z brzegu : MAX4111 (MAX4529, MAX4565, ...). W przypadku MAX4111 producent pisze, że pracuje do 330MHz - więc chyba ma dostatecznie małą pojemność (piszą że 3pF).
    Będzie go oczywiście trudniej dostać niż 4066, ale w jakimś wysyłkowym sklepie elektronicznym powinieneś zdobyć.

0