Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymieniłem wirnik, łożysko, szczotki i nadal iskrzenie?

18 Mar 2008 19:17 4585 3
 • Poziom 10  
  Witam. Poruszyłem wcześniej ten temat i wywołał burzliwą dyskusję:). Wcześniej pytałem o przyczynę iskrzenia szczotek w Bosch GBH 7 okazało sie że wirnik spalony. Otóż wymieniłem wirnik (zamiennik bo oryginał kosztuje 555 zł) nowe szczotki i łozysko od strony komutatora, niby działa ale nadal iskrzy tyle że tym razem nie jest to ciągnący sie wokół komutatora płomień ale tylko pod szczotkami (dość mocno) myślałem ze muszą sie dotrzeć ale po jakimś czasie pracy silnika nie ma poprawy. Może ktos doradzi co jeszcze powinienem sprawdzić czy to moze być stojan? srawdziłem go zwykłm miernikiem tzn jest ciągłość uzwojenia i nie ma przebicia na obudowę. Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.

  Pozdrawiam.

 • Poziom 26  
  Stojan raczej bym zostawił w spokoju ale profilaktycznie możesz zmierzyć oporności cewek na stojanie.Tu raczej stawiam na felerną podrubkę wirnika. A czy szczotki masz orginalne czy dopasowywane.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zdarza się tak jeżeli sprężynki dociskające szczotki zostały mocno przygrzane i w efekcie szczotki mają za słaby docisk.
 • Poziom 24  
  A wcześniej też iskrzyło tak jak teraz (podobnie) czy wcześniej nie zwracałeś na to uwagi - to będzie najprędzej kluczowy wyznacznik?
  Może po prostu ma iskrzeć - tam zachodzi złożony proces komutacji. To na tyle skomplikowane, że jeszcze nikt tego do kończ ie opisał i nie rozgryzł, tak więc trudno powiedzieć, tym bardziej że masz wirnik nie oryginalny.
  Ogólnie zaprojektowanie silnika komutatorowego tak aby komutacja była idealna (ani przyśpieszona ani opóźniona) w całym zakresie obrotów i obciążeń nie jest prosta. Np leciwa wiertarka Celmy to iskrzy delikatnie a ta produkcji CCCP - to po ciemku można wiercić tak sypie a obie bezawaryjnie przepracowały z 15 lat na budowach i w warsztacie.