Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja SAT, multiswitch i gniazda

beful 18 Mar 2008 21:57 6941 9
 • #1
  beful
  Level 11  
  Witam
  Moja znajoma ma osiem pokoi gdzie chce mieć tv naziemną a w czterech z nich dodatkowo sygnał SAT. Jeśli zastosuje multiswitch 5/8 to czy w pokojach gdzie będzie tylko naziemna trzeba też zakładać gniazda rtv-sat czy mogą zostać rtv ?
 • #2
  samja
  Level 19  
  Witam.
  Teoretycznie mogłyby być. To tuner wysyła napięcia do sterowania multiswitchem. Jakiekolwiek napięcie z multiswitcha nie powinno się "wydostać" na wyjście. Niestety praktyka pokazuje inaczej (piszę z własnego doświadczenia, dwóch czy trzech klientów właśnie tak zrobiło). Skutkuje to "upaleniem" wyjścia, w jednym przypadku "poleciał" dodatkowo bezpiecznik zasilacza. Tak więc sądzę że korzystniej jest zainwestować w dodatkowe gniazda RTV/SAT, niż ryzykować uszkodzenie kosztownego multiswitcha, lub wybrać multiswitch na cztery wyjścia (chyba że "ósemka" jest już kupiona). Jeśli gniazda już masz też kupione, to dla bezpieczeństwa możesz wstawić jakikolwiek separator napięcia. Choćby taki (przykład) :
  http://www.dipol.com.pl/separator_zasilania_azs-03_gniazdo_jack_3_5_mm_C0397.htm
  Pozdrawiam.
 • #3
  kamiljan1
  Level 24  
  Jeżeli masz orginalne gniazda TV/Radio to możesz założyć bez obawy uszkodzenia switcha. Kamil
 • #4
  beful
  Level 11  
  O ile dobrze pamiętam to gniazda są Satela. Z tego co napisał Samja wynika chyba że to multiswitch może być przyczyną uszkodzeń...
 • #5
  kamiljan1
  Level 24  
  Gniazda masz dobre, starannie oprawić kabel w gniazdku i nic ci się nie uszkodzi.W kazdym gniazdku jest płytka odpowiedzialna za separację odpowiednich sygnałów na wyjścia TV/Radio. Kamil
 • #7
  beful
  Level 11  
  Witam ponownie
  Czy jest istotna różnica między http://www.dipol.com.pl/multiswitch_5-8-s_satmatrix_5_wejsciowy_8_wyjsciowy_R71508.htm a http://www.dipol.com.pl/multiswitch_msr-508_t...owy_8_wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R70608.htm ? Czy warto dopłacić i kupić ten drugi ?
  Jeszcze jedno: sprawdzałem przewody w ścianie za pomocą tzw "fazera" pod kątem zwarć i okazało się że są założone dwa rodzaje gniazd :GAR-BG-DK i GAR-TVP8/RS5. Te pierwsze zachowują się jak by miały zwarcie, tzn miały opór jakieś 7 ohm -to normalne ? czy to będzie miało wpływ na współpracę z multiswitchem?
 • #8
  samja
  Level 19  
  Witam ponownie.
  Quote:
  Jeszcze jedno: sprawdzałem przewody w ścianie za pomocą tzw "fazera" pod kątem zwarć i okazało się że są założone dwa rodzaje gniazd :GAR-BG-DK i GAR-TVP8/RS5. Te pierwsze zachowują się jak by miały zwarcie, tzn miały opór jakieś 7 ohm -to normalne ? czy to będzie miało wpływ na współpracę z multiswitchem?

  I o to właśnie chodziło mi w moim poprzednim poście. Nie o separację sygnałów czy co innego. Jeśli te drugie nie wykazują zwarcia, to możesz je zostawić bez obaw. Te pierwsze zachowują się jak najbardziej normalnie, jak na gniazda RTV. W środku jest ni mniej ni więcej tylko zwrotnica Radio/Telewizja i różne tam cewki wchodzące w jej skład, połączone również z masą układu wykazują "zwarcie", ale tylko dla napięcia, a nie dla sygnału. Jak napisałem wcześniej, w dwu (może trzech) przypadkach, właśnie takie gniazda (najprawdopodobniej)
  spowodowały "upalenie" wyjść multiswitcha. Być może to były tylko zbiegi okoliczności i pewnie gdybym nie miał tych przypadków, sam bym ci napisał że możesz te gniazda spokojnie zostawić. Ja natomiast w takie zbiegi okoliczności nie wierzę (sam wolę nie testować :D) i nie ryzykuję zakładania zwykłych gniazd RTV na wyjścia multiswitcha (po prostu na zimne dmucham, pomimo że to tylko 3 takie przypadki w mojej 11-letniej karierze zawodowej). To tylko dobre rady z własnego doświadczenia. Sam musisz zadecydować czy je weźmiesz pod uwagę, czy nie.
  Pozdrawiam.
  P.S. To jaki zastosujesz multiswitch, czy z aktywnym, czy z pasywnym torem naziemnej, zależy między innymi od siły sygnałów telewizji naziemnej na twoim terenie. Jeśli są wystarczająco silne ( np. jeśli "gołą" anteną bez wzmacniacza możesz obsłużyć przynajmniej jeden odbiornik) i w miarę wyrównane , to wzmacniacz w multiswitchu spokojnie powinien pokryć straty rozdziału na kilka odbiorników. Ja osobiście preferuję te z pasywnym torem, ponieważ rzadko kiedy jest tak różowo (duże różnice w sygnałach-jedne jeszcze za słabe drugie już za silne) i tak czy inaczej nie obywa się bez dodatkowych korektorów, wzmacniaczy.
  Pozdrawiam.
 • #9
  nowary
  Level 2  
  Zainwestuj w ten drugi (Terra). Ogromy plus tych multiswitchy to bardzo stabilny zasilacz.
  GAR-BG-DK
  PRZEZNACZENIE
  Gniazda GAR-BG-DK-SAT 2,4 przeznaczone są do stosowania w sieciach abonenckich systemów SAIZ (SMATV) typu nieprzelotowego oraz satelitarnych antenowych instalacji indywidualnych (SAII) i służą do przyłączania do tych sieci abonenckich urządzeń RTV i odbiorników ( tunerów ) satelitarnych.
  GAR-TVP8/RS5.
  PRZEZNACZENIE
  GAR-TVP8/RS5
  Gniazda GAR-TVP8/RS5 przeznaczone są do stosowania w sieciach abonenckich typu nieprzelotowego systemów telewizji kablowej i antenowych instalacji zbiorowych.
  Stanowią zakończenie linii abonenckich.
  Gniazda te mogą być używane także w antenowych instalacjach indywidualnych
 • #10
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Jeżeli dla Twojej znajomej liczą się koszty, to załóż multiswitch 4-wyjściowy + 4 gniazdka SAT - pozostałe gniazda zwykłe RTV.

  Jeżeli jest inaczej, to docelowo lepiej założyć wszystkie gniazdka SAT, później rozbudować o większy multiswitch.
  Pzdr