Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner SONY STR-DE375 - nie działa wyświetlacz

StaruchPl 18 Mar 2008 22:03 2842 10
  • #1 18 Mar 2008 22:03
    StaruchPl
    Poziom 11  

Cześć. Mam problem z amplitunerem jak w temacie. Tuner działa OK, wzmacniacz chodzi, natomiast wyświetlacz jest czarny i nie pokazuje żadnych informacji. Myślę że coś z zasilaniem ale nie mam żadnego schematu tego amplitunera i nie wiem od czego się zabrać. Bardzo proszę o pomoc.

0 10
  • #2 18 Mar 2008 22:09
    kiero36
    Poziom 15  

Witam.
    Sprawdź czy aby nie padło podświetlenie.Najlepiej poświeć czymś w kierunku wyświetlacza, lub zobacz pod światło czy wyświetla jakieś znaki.Pozdrawiam.

0
  • #3 18 Mar 2008 22:25
    StaruchPl
    Poziom 11  

Sprawdziłem ale niestety nic nie widać. Moim zdaniem żaden segment wyświetlacza nie zaświeca się.

0
  • #4 19 Mar 2008 06:57
    StaruchPl
    Poziom 11  

Dodatkowo dzisiaj zauważyłem że po włączeniu go w ciemności widać na wyświetlaczu cienkie poziome kreski w kolorze czerwonym. Jeszcze raz proszę o jakieś podpowiedzi. A może ktoś ma schemat tego amplitunera?

0
  • #5 19 Mar 2008 07:09
    sena
    Poziom 9  

a sprawdz zimne luty i elektrolity albo tasme przy wyswietlaczu kiedyś koleś miał podobnie pozdrawiam

0
  • #6 19 Mar 2008 15:52
    tik_tak
    Poziom 36  

Jakie podświetlenie - przecież to jest tuba VFD.
    Żarzenie jest ,może być brak katodowego nap. -24V.
    A tam nie ma czasem przycisku DIMMER:?:

0
  • #7 19 Mar 2008 22:59
    StaruchPl
    Poziom 11  

Przycisk DIMMER jest - próbuje go naciskać i nic. Rozebrałem teraz cały przód i widzę że to podświetlenie o którym piszę to jakieś elektrody (druciki poziome). Napięcie 24V jest (dokładnie 23,3 V)

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

Dalej walcze z amplitunerem. Troche poszperałem po internecie o wyświetlaczach VFD. Pomierzyłem napięcia jakie występują na jego wyprowadzeniach. I tak
    - pomiędzy pinami pierwszym i ostatnim jest napięcie 4 V
    - na pozostałych pinach mam ok. 6V, 14V, 22V w zależności który to pin
    - jak pisałem wcześniej do płytki wyświetlacza dochodzi - 24 V
    Coraz bardziej zaczynam się obawiać że poszedł sterownik (procesor)
    Proszę o podpowiedzi co mogę sprawdzić.

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

Ciąg dalszy mojej walki. Przez przypadek zwarłem wyprowadzenia transformatora (mając transformator u dołu i licząc od prawej zwarłem 3 i 4 pin) i w tym momencie wyświetlacz zaczął działać.
    Pomierzyłem napięcia w stanie jałowym na pinie 3 jest ok 12 V a po podłączeniu taśmy przewodów spada do ok. 2 V. Chyba to jest przyczyną braku świecenia wyświetlacza.
    Problemem jest natomiast co powoduje to zjawisko czy uszkodzony jest transformator (płyta wyświetlacza nie wpływa na wartość tego napięcia) a na płycie głównej do tego źródła po odpięciu płyty wyświetlacza jest podpięty moim zdaniem tylko kondensator.
    Jeżeli ktoś ma schemat byłbym bardzo wdzięczny o udostępnienie chociaż tego fragmentu.
    Liczę na jakieś sugestie.

0
  • #10 20 Mar 2008 09:08
    StaruchPl
    Poziom 11  

Śliczne dzięki - może teraz coś mi się rozjaśni.

0
  • #11 21 Mar 2008 07:07
    StaruchPl
    Poziom 11  

W końcu doszedłem. Uszkodzona była dioda Zenera.
    Dziękuje wszystkim za pomoc w zlokalizowaniu usterki a szczególnie koledze "ion-tichy" za dokumentację bez której bym sobie nie poradził - Pozdrawiam

0