Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie komputera

c2h5oh 28 Wrz 2002 21:25 30432 70
    XAD
    Poziom 11  
    [quote="Alan."]
    XAD napisał:
    Buhahaha,
    sorry Alan ale co do tego ze czym mniej o -5C to nie masz wogole racji,

Smiej sie smiej widac twoje doswiadczenie jest mierne , startowalem od temp. procka 70 stopni na obecnie 40 stopni zejscie bylo stopniowe, takze widzialem roznice jak dostal KOPA.

co ze jak chodzil Ci na 70 stopni i sie mulil a teraz dziala na 40C szybciej to jest widocznie to ze 70C bylo graniczne dla tego procka
  • IT SerwisIT Serwis
    Alan
    Poziom 27  
    Wkraczamy na pole charakterystyk temperaturowych procesorow roznych producentow.
    DariuszM
    Poziom 15  
    Albo jak ktoś ma zbędną sztabę złota to może ją doczepić do procka i wyłączyć wszystkie wiatraki. Jaka ciszaaaaaaaaaaaa!!!!!!
    (ewentualnie mniej zamożni mogą uciąć pół żeberka od kaloryfera i użyć zamiast obudowy komputera).

XAD napisał:

elektryk

co do zalecanej temperatury przez producenta do procesorow to zazwyczaj jest podana na produkcie: np. 95% Duron'ow wytrzymuje 90C i jezeli temperatura dojdzie do 85C proc staje sie "mulic" wszystko zwalnia, (tak jest w tych duronach na jadrze MORGAN)

celeron II pracuje spokojnie do 70C (zanim sie wylaczy)

Co racja to racja, a oto naukowe podejście do sprawy - sygnał prostokątny 4kHz o zmiennym wypełnieniu podawany na nogę STPCLK procesora powoduje jego spowolnienie proporcjonalne do współczynnika wypełnienia sygnału 4Khz. Technologia znana pod nazwą SpeedStep albo LongRun, stosowana powszechnie w celu spowolnienia/kontroli poboru mocy/temperatury procesora w zależności od wymaganych osiągów procesora (zwłaszcza w komputerach przenośnych - mobile/laptop).

"Clock throttling was around since the original Pentium; it was certainly around before Intel invented SpeedStep, to wit Transmeta responded with LongRun. Clock throttling was Intel's original form of controlling power consumption in mobile chips.

Here's how it works. A 4KHz square wave is applied to the STPCLK pin of the CPU. Depending on the duty cycle, a greater degree of clock throttling occurs. When the square wave is active, the CPU actually stops executing code and essentially shuts down (this saves power). As you can see from this method, the greater the duty cycle of the square wave, the longer the CPU is inactive; hence the greater the power savings.

"I believe clock throttling begins at 75% (25% duty cycle) and goes down to 12.5% (87.5% duty cycle)."

Pozdrawiam entuzjastów zarówno chłodzenia jak i grzania! :lol: :lol: :lol:
    Świr
    Poziom 34  
    Zrobię sobie takie chłodzenie do AMD K6 450, kupię płytę pod althona, podkręcę go do 2,5 GHz i będzie speed :-D
  • IT SerwisIT Serwis
    DariuszM
    Poziom 15  
    Świr, tylko wcześniej zamknij okno, żeby Ci nie wyfrunął przy takim speed!

:lol: :lol: :lol:
    Pozdrawiam
    Świr
    Poziom 34  
    Okna nie mogę zamknąć, bo którędy będzie uchodzić para ze wrzącej wody z chłodnicy do procka???
    elektryk
    Poziom 42  
    Mam u siebie maly problem jesli zamkne obudowe temperatura procka wzrasta o ok 6*C planuje zamontowac w obudowie wywietrznik :)
    Jak zamontuje to wysle fotki na forum :)
    Świr
    Poziom 34  
    Oczywiście czekam na te zdjęcia, bo chcę zobaczyć tą rurę wydechową :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
    ZonX
    Poziom 22  
    hmm temat juz troche stary ale sie jeszcze wtrace;) co do chłodzenia wodnego to koszt jest nie wiekszy nic 150żł polecam stronke www.cpc.pl
    Tremolo
    Poziom 43  
    a gdyby wykorzystać agregat z lodówki z freonem czy jamimś jeszcze ciekawszym gazem :) ale najlepiej ponoć chłodzić wodorem. Ryrki miedziane mozna wykorzystać z junkersów (pieców gazowych przepływowych = miedź)
    elektryk
    Poziom 42  
    tremolo a naprężenia mechaniczne w strukturze procesora?? Nie można przeginać w drugą strone :)
    Ptolek
    Poziom 36  
    Można się przeprowadzić na Antarktydę :D
    elektryk
    Poziom 42  
    gretzky ale chodzi o to aby komputer chodził cicho a nie koniecznie by był super chłodzony
    ZonX
    Poziom 22  
    w sumie tak ale przypuscmy ze masz chodzenie grafiki i procka. połaczenie tych 2 elementow miedziana rurka jest troche lipne, chocby dlatego ze puzniej jest problem z demontazem poszczegolnych urzadzen. Sam posiadam blok wodny na procesor i grafike i jest spory problem z demontazem karty graficznej , placza sie wezyki to jest najgorsze i sa krotkie bo w koncu kto by trzymał 5 m weza w kompie. Ale pozadna zaleta to to ze tego wogule nie słychac pompa pracuje z gł. 16dBa. Procek p3 1ghz schaładza do temp. 28C !!! max procek jaki moze to cacko schłodzic to p4 3ghz!!! .zreszta sam blok wodny jest tanszy od nie jednego porzadnego coolera i mysle ze mozna go z powodzeniem polecic wszystkim userom kompow ktorzy lubia cisze ;)
    elektryk
    Poziom 42  
    zonx polecisz jakąs firme bo te opaski zaciskowe na cpc.pl nie wyglądają zbyt pewnie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    elektryk
    Poziom 42  
    cpc.pl daje podobno na to gwarancje zwrotu kosztów ale ja niechciałbym korzystać z takiej gwarancji :(
    ZonX
    Poziom 22  
    no własnie ja kupiłem zestaw z cpc.pl i jestem z niego bardzo zadowolony a co do pekniecia wezykow to raczej mało prawdopodobne bo wygladaja na solidne, a gwarancja przychodzi na pismie razem z paczka. Zreszta zobaczcie ta firma sprzedaje swoje produkty rowniez na allegro wystarczy spojrzec tylko na liczbe pozytywnych komentarzy resza mowi sama za siebie.
    elektryk
    Poziom 42  
    wężyki jak wężyki ale te opaski wyglądają jak takie którymi spina się kable niezbyt solidnie.
    ZonX
    Poziom 22  
    w zupełnosci wystarcza sa co prawda małe ale i tak ładnie trzymaja zresza bez nich tez wszystko działa ale z nimi zawsze wieksze poczucie bezpieczenstwa, pozatym mozesz je wymienic na wieksze ;)
    alexs3
    Poziom 11  
    ludzie wszystko ok ale zapominacie o naszej polskiej rzeczywistości GDYBY NIE KOMP ATHLON XP 2000+ OSIEM WIATRAKÓW W OBUDOWIE 80mm GF 4 4200 TI TO BYM Q-WA ZAMARZŁ W CHACIE BO JAKIŚ DEBIL PRZY TEMP POWIETRZA NA DWORZE OK 0C WYŁĄCZA CIEPŁOWNIĘ TYLKO NIE POMYŚLELI ŻEBY BLOK OCIEPLIĆ ORAZ OKNA WYMIENIĆ
    JEBANE POLSKIE REALIA !!!!!!

Ps. Z drógiej strony ja się martwiłem że ja mam misz-masz z kablami :)
    :lol:
    ZonX
    Poziom 22  
    nie płacz niebawem wiosna nadejdzie ;) a miedzy wezykami a kablami jest troche rozicy jak zagniesz kabel nic sie nie stanie gorzej z wezykiem ;P
    deliberabundus
    Poziom 23  
    Kiedyś myślałem o odobnym chłodzeniu. Ze względu jednak, że mój komputer jest wciąż w fazie BETA (od kilku lat :D ) pociął bym się przy modyfikacjach gdybym musiał przedzierać się poprzez taśmy, kabele zasilające i wężyki...
    W takich przypadkach montuje się dodatkowe wiatraki i zacisa zęby :?
    A do nowego komputera pytanie powinno brzmeć Zelman czy woda (bo cena raczej ta sama)
    piotr.poz
    Poziom 11  
    Wiem, ze jestem tylko posrednio w temacie, ale chcialem zapytac, jaka jest tolerancja temp dla AMD 1800+ XP ? U mnie wacha się w granicach 45-52. Czy oki?
    ZonX
    Poziom 22  
    temp w granicach akceptacji, nie najgorsza
    WiJ
    Poziom 11  
    Mam propozycję ,zamiast obudowy kupmy lodówkę w niej też jest dużo miejsca,po co wydawać pieniądze na nędzne coolery jak już iść to iść na całość:)
    Krzysi0
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Fajny sposób rozmieszczenia kompów :D
    To po co my w firmie inwesotwaliśmy w szafy 19" ;)
    Ogólnie na coś takiego nawet bym nie wpadł.
    Świr
    Poziom 34  
    Ja jak podkręciłem P3 1G na 1,8G to też używam małej polskiej SILESI :)