Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt TVkablowej-pasmo przeonoszenia kabla koncentrycznego

boruc23 18 Mar 2008 23:43 2282 6
 • #1
  boruc23
  Level 12  
  Witam

  Mam zrobić na zaliczenie projekt TV kablowej na dane osiedle i muszę podać sposób obliczania pasma przenoszenia kabla koncentrycznego. Jeżeli ktoś by widział jak to policzyć lub miałby jakiś gotowy projekt TV kablowej byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

  Pozdrawiam
 • #2
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  boruc23 wrote:
  sposób obliczania pasma przenoszenia kabla koncentrycznego.
  - moim skromnym nie ma czegoś takiego jak pasmo przenoszenia dla kabla koncentrycznego.
  Producenci podają tłumienność w zależności od częstotliwości:
  http://www.awpol.pl/photo/_pdf/070123_RG6_pl.pdf
  Sporo materiałów znajdziesz tu: http://www.vector.com.pl/

  Pasmo przenoszenia dotyczy głównie wzmacniaczy oraz elementów pasywnych (tapy, odgałęźniki itp.)
 • #3
  boruc23
  Level 12  
  Wytłumacz to moejmu prowadzącemu.

  Tłumaczyłem mu 100 razy że producent zapewnia jakieś pasmo i podawałem mu wszystkie paramtery kabla ale to dal niego za mało. On chce żeby mu napisać jakie pasmo jest w stanie przenieść kabel koncentryczny w sytuacji tv kablowej to czy jest w stanie przenieść pasmo o ok 80-900 Mhz.

  A stronkę Vectora znam już na pamięć :)

  Pozdrawiam
 • #4
  neo_dc
  Level 32  
  Hmm... moze policzyc pojemnosc najdluzszego odcinka przewodu i podstawic do wzoru na czestotliwosc graniczna... ze niby nie zrobi sie z tego filtr ktory zwiera te czestotliwosci ?
  Wszystkie krotsze beda mialy mniejsza pojemnosc a wiec wyzsza f graniczną i nie będą wpływac na pasmo.... zakrecone... ale moze o to chodzi ?

  Nie wiadomo od ktorej strony to podejsc....
 • #5
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  boruc23 wrote:
  80-900 Mhz.
  - od 50Hz - do 900MHz - u mnie.
  No to od początku: pracuje w TV kablowej. Niestety projektu sieci nie posiadam, bo jako takie nie są nam potrzebne. Po prostu robimy plany (bardziej budowlane), aby uzyskać zgodę na studnie/słupy, a do tego przeliczam poziomy sygnału - umiejscowienie wzmacniaczy i odgałęźników.

  Co leci moim kablem:
  Zasilanie wzmacniaczy - stąd te 50Hz :D
  48,8-60,0MHz - Upstream z modemów (ale to "pod prąd" :D)
  88-107MHz - radio
  112,25-687,25MHz - TV analog
  698-858MHz - Downstream do modemów oraz MUX'y TV cyfrowej.
  Wyżej nie dam rady, bo mi wzmacniacze przeszkadzają :twisted:. A przez taki kabelek od antenki satelitarnej leci 950-2050MHz.

  Gdybyś miał jakieś pytania - wal śmiało.
 • #6
  shg
  Level 35  
  boruc23 wrote:
  On chce żeby mu napisać jakie pasmo jest w stanie przenieść kabel koncentryczny w sytuacji tv kablowej to czy jest w stanie przenieść pasmo o ok 80-900 Mhz.


  Może chodzi o to, że zakładamy jakiś minimalny akceptowalny poziom sygnału u abonenta, podobnie maksymalny możliwy poziom u operatora i teraz mając długość kabla i parametry liczymy, przy jakiej maksymalnej częstotliwości zmieścimy się w założonych poziomach sygnału.

  A co do tłumienności, to rośnie ona mniej więcej proporcjonalnie do pierwiastka z częstotliwości. Wobec tego dysponując danymi o tłumienności przy różnych częstotliwościach możemy przeliczyć tłumienność przy dowolnej (no, niezupełnie) częstotliwości. W każdym razie da się tą zależność wyrazić w postaci wzoru (prostego), a potem obliczenia to już pikuś. Oczywiście najlepiej dysponować danymi o tłumienności wykraczającymi poza zakres częstotliwości w którym operujemy (czyli stosować interpolację, a nie ekstrapolację).

  Minimalny zakładany poziom sygnału wynika zapewne z jakiegoś zakładanego stosunku sygnał / szum. A maksymalny?, nie wiem, może ekonomia (koszt aparatury, zużycie energii), może zdolność do przenoszenia mocy przez kable (żeby dielektryk nie odparował ;]).

  Obliczenie teoretyczne jako takie też jest możliwe, ale na pewno nie proste. Tłumienie powodowane jest przez:
  • promieniowanie (chyba można zaniedbać, wszak skuteczność ekranu jest rzędu kilkudziesięciu dB i rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości)
  • straty w dielektryku (tu jest problem, bo tg δ zależy od częstotliwości i należało by tą zależność znać)
  • straty spowodowane przez efekt naskórkowości.

  Dwa ostatnie czynniki trzeba by wprowadzić do modelu linii transmisyjnej, obliczenie potem parametrów takiej linii na pewno proste nie będzie, więc raczej chyba nie o to chodziło.
 • #7
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  W praktyce jest to proste (przynajmniej jeśli chodzi o zasadę).
  Np projektujemy magistralę czyli wzmacniacze w kaskadzie: wzmacniacz - odcinek koncentryka - wzmacniacz - odcinek koncentryka - wzmacniacz itd.
  Kabel ma tłumienie 8dB/100m (dla 862MHz, dół jest praktycznie nieważny). Wzmacniacz może dać na wyjściu 103dBuV*, natomiast na wejściu nie powinno być mniej niż 70dBuV (33dB różnicy). Czyli co 400m wstawiamy wzmacniacz (oczywiście inna sprawa to rozmieszczenie studni/słupów). Pomiędzy wzmacniaczami można montować odgałęźniki o różnym stopniu podziału, które też wprowadzą stratę w torze głównym - czyli zmniejszą dystans pomiędzy wzmacniaczami.
  Całość robie tak: mapa, linijka i arkusz kalkulacyjny, gdzie mam już wprowadzone parametry kabli, odgałęźników itd.
  Jeśli chodzi o klienta, np domek podłączany ze słupa. Na słupie montuje odgałęźnik, po którym (w stronę klienta) mam 70dBuV. Kabel do domku + gniazdo, za którym jest 60-65dBuV.

  103dBuV* - poziom sygnału wynika z konstrukcji wzmacniacza. Najprościej mówiąc - jest to końcówka mocy - nie może być przesterowana.

  Dodano po 23 [minuty]:

  P.S. Skuteczność ekranowania - powyżej 90dB (a w lepszych kablach >100) więc zakłócenia można pominąć