Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt TVkablowej-pasmo przeonoszenia kabla koncentrycznego

boruc23 18 Mar 2008 23:43 2282 6
    boruc23
    Level 12  
    Witam

Mam zrobić na zaliczenie projekt TV kablowej na dane osiedle i muszę podać sposób obliczania pasma przenoszenia kabla koncentrycznego. Jeżeli ktoś by widział jak to policzyć lub miałby jakiś gotowy projekt TV kablowej byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    boruc23 wrote:
    sposób obliczania pasma przenoszenia kabla koncentrycznego.
    - moim skromnym nie ma czegoś takiego jak pasmo przenoszenia dla kabla koncentrycznego.
    Producenci podają tłumienność w zależności od częstotliwości:
    http://www.awpol.pl/photo/_pdf/070123_RG6_pl.pdf
    Sporo materiałów znajdziesz tu: http://www.vector.com.pl/

Pasmo przenoszenia dotyczy głównie wzmacniaczy oraz elementów pasywnych (tapy, odgałęźniki itp.)
    boruc23
    Level 12  
    Wytłumacz to moejmu prowadzącemu.

Tłumaczyłem mu 100 razy że producent zapewnia jakieś pasmo i podawałem mu wszystkie paramtery kabla ale to dal niego za mało. On chce żeby mu napisać jakie pasmo jest w stanie przenieść kabel koncentryczny w sytuacji tv kablowej to czy jest w stanie przenieść pasmo o ok 80-900 Mhz.

A stronkę Vectora znam już na pamięć :)

Pozdrawiam
    neo_dc
    Level 32  
    Hmm... moze policzyc pojemnosc najdluzszego odcinka przewodu i podstawic do wzoru na czestotliwosc graniczna... ze niby nie zrobi sie z tego filtr ktory zwiera te czestotliwosci ?
    Wszystkie krotsze beda mialy mniejsza pojemnosc a wiec wyzsza f graniczną i nie będą wpływac na pasmo.... zakrecone... ale moze o to chodzi ?

Nie wiadomo od ktorej strony to podejsc....
    forestx
    boruc23 wrote:
    80-900 Mhz.
    - od 50Hz - do 900MHz - u mnie.
    No to od początku: pracuje w TV kablowej. Niestety projektu sieci nie posiadam, bo jako takie nie są nam potrzebne. Po prostu robimy plany (bardziej budowlane), aby uzyskać zgodę na studnie/słupy, a do tego przeliczam poziomy sygnału - umiejscowienie wzmacniaczy i odgałęźników.

Co leci moim kablem:
    Zasilanie wzmacniaczy - stąd te 50Hz :D
    48,8-60,0MHz - Upstream z modemów (ale to "pod prąd" :D)
    88-107MHz - radio
    112,25-687,25MHz - TV analog
    698-858MHz - Downstream do modemów oraz MUX'y TV cyfrowej.
    Wyżej nie dam rady, bo mi wzmacniacze przeszkadzają :twisted:. A przez taki kabelek od antenki satelitarnej leci 950-2050MHz.

Gdybyś miał jakieś pytania - wal śmiało.
    shg
    Level 35  
    boruc23 wrote:
    On chce żeby mu napisać jakie pasmo jest w stanie przenieść kabel koncentryczny w sytuacji tv kablowej to czy jest w stanie przenieść pasmo o ok 80-900 Mhz.

Może chodzi o to, że zakładamy jakiś minimalny akceptowalny poziom sygnału u abonenta, podobnie maksymalny możliwy poziom u operatora i teraz mając długość kabla i parametry liczymy, przy jakiej maksymalnej częstotliwości zmieścimy się w założonych poziomach sygnału.

A co do tłumienności, to rośnie ona mniej więcej proporcjonalnie do pierwiastka z częstotliwości. Wobec tego dysponując danymi o tłumienności przy różnych częstotliwościach możemy przeliczyć tłumienność przy dowolnej (no, niezupełnie) częstotliwości. W każdym razie da się tą zależność wyrazić w postaci wzoru (prostego), a potem obliczenia to już pikuś. Oczywiście najlepiej dysponować danymi o tłumienności wykraczającymi poza zakres częstotliwości w którym operujemy (czyli stosować interpolację, a nie ekstrapolację).

Minimalny zakładany poziom sygnału wynika zapewne z jakiegoś zakładanego stosunku sygnał / szum. A maksymalny?, nie wiem, może ekonomia (koszt aparatury, zużycie energii), może zdolność do przenoszenia mocy przez kable (żeby dielektryk nie odparował ;]).

Obliczenie teoretyczne jako takie też jest możliwe, ale na pewno nie proste. Tłumienie powodowane jest przez:
    • promieniowanie (chyba można zaniedbać, wszak skuteczność ekranu jest rzędu kilkudziesięciu dB i rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości)
    • straty w dielektryku (tu jest problem, bo tg δ zależy od częstotliwości i należało by tą zależność znać)
    • straty spowodowane przez efekt naskórkowości.

Dwa ostatnie czynniki trzeba by wprowadzić do modelu linii transmisyjnej, obliczenie potem parametrów takiej linii na pewno proste nie będzie, więc raczej chyba nie o to chodziło.
    forestx
    W praktyce jest to proste (przynajmniej jeśli chodzi o zasadę).
    Np projektujemy magistralę czyli wzmacniacze w kaskadzie: wzmacniacz - odcinek koncentryka - wzmacniacz - odcinek koncentryka - wzmacniacz itd.
    Kabel ma tłumienie 8dB/100m (dla 862MHz, dół jest praktycznie nieważny). Wzmacniacz może dać na wyjściu 103dBuV*, natomiast na wejściu nie powinno być mniej niż 70dBuV (33dB różnicy). Czyli co 400m wstawiamy wzmacniacz (oczywiście inna sprawa to rozmieszczenie studni/słupów). Pomiędzy wzmacniaczami można montować odgałęźniki o różnym stopniu podziału, które też wprowadzą stratę w torze głównym - czyli zmniejszą dystans pomiędzy wzmacniaczami.
    Całość robie tak: mapa, linijka i arkusz kalkulacyjny, gdzie mam już wprowadzone parametry kabli, odgałęźników itd.
    Jeśli chodzi o klienta, np domek podłączany ze słupa. Na słupie montuje odgałęźnik, po którym (w stronę klienta) mam 70dBuV. Kabel do domku + gniazdo, za którym jest 60-65dBuV.

103dBuV* - poziom sygnału wynika z konstrukcji wzmacniacza. Najprościej mówiąc - jest to końcówka mocy - nie może być przesterowana.

Dodano po 23 [minuty]:

P.S. Skuteczność ekranowania - powyżej 90dB (a w lepszych kablach >100) więc zakłócenia można pominąć