Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SyncMaster 172x - nie działa podświetlanie matrycy

Chawek 19 Mar 2008 11:48 2225 7
  • #1 19 Mar 2008 11:48
    Chawek
    Poziom 18  

Witam!

Dostałem w spadku taki monitorek ale nie działa w nim kompletnie podświetlanie matrycy. Po włączeniu na matrycy pojawia się napis analog/digital (widać pod światło) więc matryca raczej w porządku.

Co i w jaki sposób sprawdzić w pierwszej kolejności?

Dodam że nie zajmuję się naprawą zawodowo i nie mam żadnych części zamiennych na chwilową podmianę :/

• #3 20 Mar 2008 00:13
    Chawek
    Poziom 18  

Rozkręciłem go już przed napisaniem tego tematu. Z oględzin niewiele wynika a właściwie nic. Jak można sprawdzić świetlówki oraz zasilacz?

• #4 20 Mar 2008 22:21
    Chawek
    Poziom 18  

OK poczytałem trochę forum i świetlówki zostawiłem na razie w spokoju bo podobno rzadko się psują. Sprawdziłem inwerter i bezpiecznik F201 jest wywalony, dochodzi do niego napięcie 14V a za nim jest 0V.
    Jak mogę sprawdzić czy jest zwarcie do masy?

• #5 21 Mar 2008 10:01
    Jakant
    Poziom 35  

Sprawdz omomierzem po bezpieczniku. A jezeli nie masz omomierza to wstaw drugi bezpiecznik. Jezeli wywali go to masz zwarcie w module inwertera. Czasami wymiana bezpiecznika pomaga. Tylko nie zakładaj 10A a taki jak pisze na nim. Często jest to 2A.

• #6 21 Mar 2008 14:20
    Chawek
    Poziom 18  

W tym przypadku jest 3.16A.

Co mi pokaże omomierz jak będzie zwarcie a co jak go nie będzie?

• Pomocny post
    #7 21 Mar 2008 15:03
    ppieciak
    Poziom 12  

Jeśli będzie zwarcie (między masą a końcem bezpiecznika) to wpięty tam omomierz pokarze rezystancję bliską 0. Lepiej sprawdzić "piszczykiem", czyli testem ciągłości obwodu. Chyba każdy miernik to ma. Jak piszczy to jest zwarcie. Jak nie to można wstawić bezpiecznik i jest duża szansa, że monitor wstanie. Można też zamiast bezpiecznika wstawić chwilowo rezystorek np. 1om lub żaróweczkę 12V. W razie zwarcia rezystor się zaraz przepali a żarówka będzie świecić pełną mocą.

• #8 21 Mar 2008 19:26
    Chawek
    Poziom 18  

Monitor obecnie hula jak ta lala. Problemem był uszkodzony bezpiecznik na inwerterze. Monitor świeci ładnie i równo.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME