Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor Sony - startuje wysokie i się wyłącza?

09 Sty 2004 09:12 2718 2
  • Poziom 20  
    Mam dostać do naprawy projektor Sony 41". Włącza się jednak po chwili wyłącza przez chwilę widać na ekranie trzy linie każda innego koloru. Te linie są patrząc u góry ekranu jedna w lewym rogu, na środku i w prawym rogu. Linie są wykrzywione jak parabola na pierwszy rzut wygląda to jakby brakowało odchylania pionowego w tradycyjnym TV.
    Może ktoś naprawiał już coś takiego lub spotkał się z taką usterką???
    Klient ma schemat więc nie powinno byc tak źle tylko co może być uszkodzone i czy dostanie się do tego części???
    Może gdzieś jest opis zasad działania tego typu TV. Chodzi mi głownie o odchylanie bo pewnie tym będę musiał się zająć, może brakuje jakiegoś napięcia???
    Dzisiaj go dostanę więc jak dojde do czegoś to napiszę.
  • Poziom 27  
    Sony swego czasu był królem zimnych lutów.Zyczę powodzenia.
  • Poziom 20  
    No i w końcu przyszedł czas na to by zająć się tym sprzętem!
    Jak pisałem w poprzednim swoim poście wygląda na uszkodzenie odchylania pionowegoponieważ u góry ekranu pojawiają się trzy kolorowe poziome paski - lekko wykrzywione. Pomiary zacząłem od napięć zasialania układów STK, które pracują w odchylaniu V i H. No i okazało się, że brakuje napięcia -15V zasilającego te układy co pasowało ponieważ paski były na górze ekranu, a nie na środku. -15V było zwarte do masy przez co uszkodzeniu uległ bezpiecznik. Zwarcie powodował zwęglony (chyba) klej - taka czarna masa pod układem scaplnym. Zwęgliła się między końcówkami stabilizatora -12V. Ta czarna masa jest rozpuszczona przez jakiś płyn i skorodowały końcówki jednego układu scalonego, rezystora i kilku kondensatorów.
    Interesuje mnie tylko co to za płyn spowodował rozpuszczenie tej masy? Czy mogło coś wycieknąć z którejś lampy kineskopowej? W niektórych miejscach płyty są ślady jakiegoś tłustego płynu?