Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tv Samsung CK-5012T przetwornica

19 Mar 2008 16:11 1236 6
 • Level 25  
  Witam kolegów.
  Chciałbym ustalić przyczynę usterki w tym telewizorze, jednak na wstępie chcę zaznaczyć, że klient zdecydował się na zakup nowego tv.
  Problemem była przetwornica. Włączała się na około 5 sekund (zapalała się żarówka 60W w torze B+, napięcia po wtórnej wszystkie w normie), po czym pojawiało się skwierczenie w okolicach trafa przetwornicy i żarówka gasła. Ponowne włączenie tv nie powodowało zapalenia żarówki. Po odczekaniu minuty i ponownym włączeniu tv sytuacja się powtarzała. W przetwornicy były 4 elektolity, które wymieniłem na nowe. Sprawdzałem diody i wymieniłem TDA4601, który steruje tranzystorem BU508AF. Nie przyniosło to jednak efektu. Przelutowałem płytę po pierwotnej stronie przetwornicy, aby wyeliminować zimne luty. Po kolejnym włączeniu uszkodzeniu uległ tranzystor BU508AF i rezystor bezpiecznikowy 7W/5,6Ω.
  Czy koledzy mieli podobny przypadek, i mogliby się wypowiedzieć, co teoretycznie mogło być przyczyną samowyłaczania się w ten sposób przetwornicy?
  Dziękuję i pozdrawiam.
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 43  
  A samo trafo sprawdzałeś na obecność zwarcia międzyzwojowego?
 • Level 36  
  Wylutuj trafo i zobacz czy między końcówką trafa a drutem nawojowym nie ma przerwy .
 • Level 18  
  Sprawdż po stronie pierwotnej przetwornicy czy nie jest pęknięty kondensator rzędu kilku nF ?
 • Level 27  
  Skwierczenie może wskazywać na przywarte trafo - będzie przeciążać tranzystor aż do jego usmażenia włącznie.
 • Level 25  
  Witam kolegów.
  Przyznam się, że nie bardzo wiem jak sprawdzić trafo na obecność zwarcia w uzwojeniu. Uzwojenia w trafo maja oporność tylko kilku omów, a zatem jak miernikiem sprawdzić, że w danym uzwojeniu coś przywiera?
  Pękniętych kondensatorów nie znalazłem. Natomiast stwierdziłem szybkie nagrzewanie się układu tda4601. Na próbę odczekałem moment, kiedy w tv wyłączała się przetwornica. Nie wyłączałem tv, tylko czekałem co się stanie. Po chwili przetwornica wstała, żarówka zapaliła się, zaczeło skwierczeć i ponownie żarówka zgasła. tda4601 znów nagrzany.
  Jeśli podpowiadacie, że to wina zwarcia w trafo, to widocznie tak musi być. Innych uszkodzonych elementów nie znalazłem.
  Post nadaje się już chyba do zamknięcia.
 • Level 36  
  Tylko pomiar indukcyjności albo podstawić drugie trafo .

  Podstawiłbym jeszcze elementy w kolektorze tranzystora .