Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyprowadzenie licznika wykonane przez Panów-Mistrzów.

treborrrrr 19 Mar 2008 16:43 1550 9
  • #1 19 Mar 2008 16:43
    treborrrrr
    Poziom 18  

Witam. Mieszkam w domu jednorodzinnym, poziadam uprawnienia SEP1kV.
    W pierwszej klasie technikum przy okazji remontu wywaliłem całą instalacje i zrobiłem na miedzianych przewodach, z różnicówką i chyba 8 bezpiecznikami. Oczywiście chciałem więcej, ale oszczędności. Od tego czasu (około 5 lat)wiele razy różnicówka uratowała życie mamie i nawet mi. Pozostał tylko kawałek instalacji po staremu (licznik i 2bezpieczniki które wypchałem miedzianą szyną).Niedawno ojciec zaprosił dwóch specjalistów z papierami do wyprowadzenia licznika przed posesję. Oglądam a tu po kolei:
    -na projekcie róznicówka 3-fazowa a naprawdę tylko moja 1-fazowa w ogóle odłaczona
    -faza na dom podłączona do bezpieczników, przechodzi przez bezpiecznik 3fazowy (nie wiem po co) do tego przewodem 1.5mm żółto-zielonym
    -uziemienie to przewód-linka Φ6 albo mniej, w izolacji czerwonej.
    -Średnica przewodów za licznikiem to na oko 2.5mm 2 max 3mm do tego dwoma przewodami podtynkowymi zamiast jednym kablem, przy zabezpieczeniu na liczniki 32A
    -podejście do skrzynki na zewnątrz od góry (skrzynka na ścianie, zejście ze szczytu warkoczem)
    Zakład energetyczny to odebrał, a ja mam z tym żyć.
    Moje pytanie jest takie: Co zrobić puki nie jest za późno.
    Pozdrawiam.

0 9
  • #2 19 Mar 2008 16:52
    daduszeryf
    Poziom 28  

Cześć.To bardzo proste tych dwóch "specjalistów" ma znajomych w energetyce i pewnie całe zatwierdzenie odbyło się przy piwie bez oglądania roboty którą tamci zrobili.

0
  • #3 19 Mar 2008 16:54
    treborrrrr
    Poziom 18  

Piwo się walało.. Fakt.Elektrycy byli trzy razy. Za pierwszym razem byłem przy oględzinach. Powiedzieli że ich tu nie było, poprawić i zgłosić jak będzie gotowe. Potem wszystko zostało dopuszczone. Jak to jest? Co jeśli zjawiła by się jakaś kontrola? Czy wprowadzając juz 3 faz do skrzyneczki w domu, nie powinno się zasilać np. pięter innymi fazami żeby odciążyć tą jedną?

0
  • #4 19 Mar 2008 21:22
    Enpro
    Poziom 21  

Jeśli jest licznik 3 fazowy to napewno można było rozbićte obwody na 3 fazy alez twojej wypowiedzi to raczej wątpie żeby tam były 3 fazy bo sam zrobiłeśna 1 fazie instalacje to że przystosoawali na przyszłość wszystko na 3 fazy to nie znaczy że nie może dalej funkcjonowaćna 1 fazie .jak sam widzisz to żejest 3 fazowy bezpiecznik a czynna jest 1 faza to nic nie przeszkadza jedno co można się trzepiać to że odłączyli ci różnicówkę i dali zbyt ciękie przekroje tylko nie wiem czy ty patrzesz na przekruj przewodu czy przekruj druta bo to dwie różne sprawy po wspominasz p przekroju 3 mm a takiego niemaalbo 2,5 albo 4 .

0
  • #5 19 Mar 2008 21:28
    treborrrrr
    Poziom 18  

Przekrój przewodu. 2,5mm dawałem w domu na gniazdka a oni na zały dom. Instalacja jest 3 fazowa a podłaczyłem bo było pierwotnie pod jedną i nie chciałem wyprowadzać z 3 faz na zasileie samego domu bo na tą jedna fazę był oddzielny licznik. Chyba tak kiedyś robili że oddzielnie za dom a oddzielnie za "siłę". Teraz mam jeden licznik i wydaje mi się to wszystko bez sensu.

0
  • #6 19 Mar 2008 21:37
    Enpro
    Poziom 21  

Jeśli jest 3 fazowy to powinno być rozite wszystkona 3fazy , Tak kiedyśrobionoże oddzielnie był 3 fazowy a drugi 1 fazowy bo byłainna cena energi a teraz to już nie ma znaczenia więcwystarzcy tylko 3 fazowy.Wiec dobrze by było jak robiet będzie na 3fazyi dla obciążenia i w przypadku zwarcia to częśćinstalacji będzie miała a tak to wszystkozgaśnie jakpoleci na głównym.

0
  • #7 19 Mar 2008 21:41
    treborrrrr
    Poziom 18  

Dobra. Albo zgłosze to do zakładu w Białymstoku (alkoholicy naprawdę mnie zdenerwowali) albo sam to zrobię. Za bezpiecznikiem przy liczniku jest 3fazowy bezpiecznik w skrzynce w domu. Instalację na dom zasilana z każdej fazy po trochu mogę wziąć z przed tego zabezpieczenia, czy się mylę?

0
  • #8 19 Mar 2008 23:26
    Enpro
    Poziom 21  

Możes zwziąść z tego bezpiecznika i rodzielić.

0
  • #9 20 Mar 2008 09:26
    treborrrrr
    Poziom 18  

Enpro napisał:
    Możes zwziąść z tego bezpiecznika i rodzielić.

Ale czy jest sens podłączania trzech bezpieczników jeden po drugim? Najpierw te przy liczniku potem 3fazowy w domu a potem na jednofazowe? Nie mogę rozdzielić faz na budynek przed bezpiecznikiem 3fazowym w domu? Przecież każdy obwód będzie miał wtedy bezpiecznik jednofazowy a w razie awarii któregoś, zadziała ten przy liczniku.

0
  • #10 20 Mar 2008 20:57
    Enpro
    Poziom 21  

Możesz tak zrobić tylko sprawdz czy faktycznie to jest bezpiecznik 3 fazowy a nie wyłącznik tak samo wygląda wizualnie a może zmylić .

0