jacek_mi wrote: W świetle obowiązujących przepisów projekt większości instalacji pożarowych może sporządzić przysłowiowy Kowalski z ulicy.
Byłbym bardzo ostrożny w formułowaniu takich stwierdzeń.
Przepisy przeciwpożarowe używają wyrażenia "projekt"
Dz.U.Nr 109 poz. 719 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
Rozdz.1 par.2. pkt.1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: pkt.9). Urządzeniach przeciwpożarowych - należy przez to rozumieć [...]
Rozdz.1 par.3. pkt.1. Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia ich do użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednio dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania.
Wszelkie zagadnienia związane z "projektem" i "projektowaniem" reguluje poniższy akt w randze ustawy:
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Rozdział 1 Przepisy ogólne
Art. 1. Ustawa – Prawo budowlane, zwana dalej „ustawą”, normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.
Rozdział 2 Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
Art. 12. 1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i technicznych oraz sprawowanie nadzoru autorskiego;
Art. 13. 1. Uprawnienia budowlane mogą być udzielane do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w ograniczonym zakresie lub bez ograniczeń.
2. W uprawnieniach budowlanych należy określić specjalność i ewentualną specjalizację techniczno-budowlaną oraz zakres prac projektowych lub robót budowlanych objętych danym uprawnieniem.
4. Uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi stanowią również podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5.
20. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne.
21. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3.
22. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, w tym kolejowe, trolejbusowe i tramwajowe sieci trakcyjne, sieci trakcyjne metra, wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi zasilania, w tym kolejowej, trolejbusowej i tramwajowej sieci trakcyjnej, sieci trakcyjne metra oraz elektrycznego ogrzewania rozjazdów.
23. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami o napięciu do 1 kV w obiektach budowlanych o kubaturze do 1000 m3.
Rozdział 3 Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego
Art. 17. Uczestnikami procesu budowlanego, w rozumieniu ustawy, są:
3) projektant;
Art. 18. 1. Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:
1) opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów
– przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
3. Inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego.
Art. 20. 1. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:
2) uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów;
2. Projektant zapewnia sprawdzenie projektu architektoniczno-budowlanego oraz technicznego pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności.
3. Obowiązek, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy:
1) zakresu objętego sprawdzaniem i opiniowaniem na podstawie przepisów szczególnych;
Wiele systemów pożarowych jak SSP czy oddymianie to urządzenia elektryczne. A tym samym do ich projektowania w procesie budowlanym wymagane są uprawnienia w zakresie instalacji elektrycznych.
Wentylacja pożarowa co oczywiste wymaga uprawnień projektowych w zakresie instalacji sanitarnych jak i elektrycznych.
Co oczywiste projekt budowlany jak i projekt techniczny i tym samym wszelkie urządzenia przeciwpożarowe wymagające takiej dokumentacji (zawarte) wymagają uprawnień.
Jak rozumiem swoje stwierdzenie oparł Pan na instalacjach dla których możliwe jest wykonanie jedynie tzw. projektu urządzenia przeciwpożarowego nie wymienionego z nazwy w Prawie Budowlanym. Nie oznacza to jednak, że jeżeli w innym opracowaniu projektowym wymaganym przez inne regulacje prawne (zgodnie z art.18 PB) są instalacje wymienione w Prawie Budowlanym jako wymagające uprawnień (np. elektryczne), to może Pan ominąć w ten sposób wymóg uprawnień projektowych i zaprojektować dla obiektu budowlanego instalację bez posiadania uprawnień. Nie sądzę aby w razie wypadku jakikolwiek sąd przychylił się do takiego tłumaczenia. Obawiam się, że narazi się Pan na zarzut sprawowania samodzielnej funkcji w budownictwie bez wymaganych uprawnień co jak wiemy zagrożone jest karą pozbawienia wolności.
Jeżeli przepisy odrębne stawiają dla instalacji wymaganej na obiekcie budowlanym wymóg projektu to musi Pan go zrealizować zgodnie z wymogami Prawa Budowlanego i nie ma znaczenia, że to nie jest ranga projektu budowlanego czy technicznego.