Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Boston Dynamics BigDog. Robot kroczący, system utrzymywania równowagi.

Magicjakub 19 Mar 2008 20:30 2419 9
 • #1
  Magicjakub
  Level 15  
  Ostatnio natknąłem się na stronę o robocie zaprojektowanym na potrzeby U.S. Army. Otóż jest to robot kroczący o niesamowitym systemie utrzymywania równowagi, zresztą co będę mówił, zobaczcie filmik :wink:

  Urządzenie zrobiono przez zespół Boston Dynamics.
  A to jest strona projektu BigDog.

  Pozdrawiam
  Magicjakub
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  gumer
  Level 14  
  Robocik bardzo fajny, podoba mi się jak łapie równowagę :)

  Tylko to buczenie... Ja bym nie chciał być amerykańskim marines i skradać się na tyły wroga z tym czymś przy moim boku :P

  Jeszcze trochę i będziemy mieć I-Robot na Bielsku, a po lasach będą hasać roboty rodem z Red Planet czy innego Death Machine

  Jestem ciekaw jak to utrzymuje równowagę, że algorytmy wstecznej dynamiki to raczej oczywiste, ale co do tego? U mnie na uczelni coś kombinowali z alg. genetycznymi ale mam wątpliwości, co myślicie?
 • #4
  gumis2
  Level 14  
  To enie buczenie,tylko komar lata :D
 • #5
  Fyszo
  Level 37  
  Bo ma pewnie hybrydowe zasilanie mała spalinówka + prądnica.
 • #6
  Magicjakub
  Level 15  
  Mictronic wrote:
  Bylo już ,podajże w Hyde parku ; )


  Nie mam w zwyczaju przeglądania wszystkich działów elektrody :wink:

  Co do buczenia, to rzeczywiście, jest tam zainstalowany silnik spalinowy. Zasila on całą hydraulikę odpowiedzialną za ruch robota.
  Układ równowagi oparty jest na odczytach z laserowych żyroskopów. Niestety nie znalazłem informacji na temat wykorzystanych algorytmów.

  Pozdrawiam :wink:
 • #7
  Ikar_91
  Level 13  
  mhhh... O ile sie nie myl to już kilka lat temu pokazywali go w wiadomościach, czi innym tego typu programie. Ale robocik fajny podobało mi sie kiedy skakał jak "małe pry" ;) . Pewno za zadanie ma transport jakiś ciężkich ładunków, chyba tam pisało, że on waży 200 coś funtów a ładowności ma 300 coś funtów więc prawie jak mrówka ;)
  pozdro
 • #8
  OldSkull
  Level 28  
  To będzie robot bojowy (zobaczcie sponsora) - a ten dodatkowy ładunek to idealny aby zabrać np. zdalnie sterowane działko (wyrzutnik granatów) albo coś. Chodzi już po lesie, w śniegu, po lodzie, więc dużo im wcale nie brakuje do przygotowania go do walki :)