Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawowe pojęcia: V+ Vs+ co oznaczają?

grabi_p 20 Mar 2008 07:36 1601 5
  • #1 20 Mar 2008 07:36
    grabi_p
    Poziom 9  

Witam.
    Powiedzcie mi, bo nigdzie nie mogę znaleźć co oznaczają takie symbole:
    V+
    V-
    Vs+
    Vs-
    Nie jestem elektrykiem i nie mogę nigdzie w internecie tego znaleźć.
    Chodzi o to że mam stary przedpotopowy laptop Zenith Mastersport 386SX który chciałbym uruchomić. Nie posiadam jednak do niego oryginalnego zasilacza. Wiem jednak że mogę wykorzystać zasilacz komputerowy. Na wejściu laptopa są powyższe oznaczenia i nie wiem co jak podłączyć.
    Z zasilacza dostanę +5V +12V -5V -12V GND
    Stąd też moje pytanie jak to się do siebie ma?? Co to są te ujemne wartości??
    Jeśli możecie to pomóżcie.

0 5
  • #2 20 Mar 2008 08:36
    vertim
    Poziom 23  

ujemne wartości to napewno jest ''-'' czyli minus
    ja podejrzewam , że V+ odpowiada +12V,a Vs+ odpowiada +5V czy ktoś się ze mną zgodzi ;d

0
  • #3 20 Mar 2008 15:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #4 22 Mar 2008 13:47
    Qwet
    Poziom 33  

Ujemne wartości to potencjał niższy niż masa, czyli dla końcówki -12V masz tak jakby plus na masie a minus na końcówce -12V. Dla końcówki +12V minus jest na masie a plus jest na końcówce +12V. Pomiędzy końcówkami -12V i +12V jest napięcie 24V - ta sama zasada jak dla łączenia szeregowo baterii 1,5V plus do minusa - tym połączeniem jest w rozpatrywanym przypadku masa. Namalowałem to na przykładzie baterii:
    Podstawowe pojęcia: V+ Vs+ co oznaczają?

Inaczej:
    Z tymi plusami i minusami chodzi o potencjał elektryczny czyli o stosunek zgromadzonych ładunków. Na masie przyjmuje się że jest potencjał 0 czyli równowaga ładunków dodatnich i ujemnych. Na końcówce +12V jest mniej ładunków ujemnych niż na masie, a na końcówce -12V jest ich więcej niż na masie. Z tego można wywnioskować że względem końcówki -12V na masie jest mniej ładunków ujemnych.

0
  • #5 24 Mar 2008 18:19
    grabi_p
    Poziom 9  

Znalazłem taką stronkę na której chyba coś jest wyjaśnione, ale mój angielski kuleje...

Operational amplifier
    de:Operationsverst�rker An "operational amplifier" or "op-amp" is an electronic circuit module (normally built as an integrated circuit, but occasionally with discrete transistors or vacuum tubes) which has a non-inverting input (+), an inverting input (-) and one output. The output voltage is the difference between the + and - inputs multiplied by the open-loop gain: Vout = (V+ − V−) Gopenloop. Since op-amps have uniform parameters and often standardized packaging as well as standard power supply needs, they help in designing an application fast. A typical circuit symbol for an op-amp looks like this: opamp Its terminals are:
    # V+: non-inverting input
    # V−: inverting input
    # Vout: output
    # VS+: positive power supply
    # VS−: negative power supply The power supply pins (VS+ and VS−) can be labeled many different ways. For FET based op-amps, the positive, common drain supply is labeled VDD and the negative, common source supply is labeled VSS. For BJT based opamps, the VS+ pin becomes VCC and VS− becomes VEE. They are also sometimes labeled VCC+ and VCC−, or even V+ and V−, in which case the inputs would be labeled differently. The function remains the same. Often these pins are left out of the diagram for clarity, and the power configuration is described or assumed from the circuit. The input pin polarity is often reversed in diagrams for clarity. In this case, the power supply pins remain in the same position; the more positive power pin is always on the top, and the more negative on the bottom. The entire symbol is not flipped; just the inputs

Gdyby ktoś mógł to przetłumaczyć żeby miało sens...(tekst pochodzi ze stony: http://www.biodatabase.de/operational%20amplifier)

0
  • Pomocny post
    #6 24 Mar 2008 19:50
    jony
    Specjalista elektronik

To co znalazłeś to na pewno nie jest to czego szukałeś.
    Teks ten dotyczy wzmacniaczy operacyjnych (operational amplifie), i mówi ze jest to układ elektroniczny, który ma wejście nieodwracające ( non-inverting input (+) ), odwracające (inverting input (-) ) i jedno wyjście. Napięcie wyjściowe jest równe różnicy napięć miedzy wejściami + i - pomnożone przez wzmocnienie wzmacniacza w otwartej pętli Vout = (V+ − V−) itp.
    I wzmacniacz ten jest zasilany przez piny Vs+ i Vs- które mogąbyc też inaczej oznaczone np. Vcc, Vee itp.

0