Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ładowanie Cx65 z 5VDC (nie ładowarka impulsowa) - można?

20 Mar 2008 11:35 1238 4
  • Level 16  
    Witam,
    czy siemensa cx65 można podłączyć do jakiegoś źródła innego niż ładowarka i ładować w ten sposób baterię?
    Standardowo ładowarka ma na wyjściu 5VDC, 0.4A, na wejściu wiadomo 230VAC, 0.3A - tak piszą na naklejce.
    Moje pytanie wywodzi się stąd, że miernik pokazuje co innego :/ Mierząc napięcie na wyjściu na zakresie 20VDC wskazuje aż 8,63V, a na 200VAC wskazuje 18,2V
    Parametry te wydają mi się trochę dziwne, bo o ile zrozumiałe jest wskazuje dużo więcej na VAC, bo to w końcu zasilacz impulsowy, to wartość VDC zbiła mnie z tropu... :/

Ale ogólnie wracając do głównego pytania... chciałbym mieć możliwość kontroli ładowania z pewnego układu, będę miał na nim dostępne 12VDC i 5VDC.. zastanawiam się, czy mogę to 5VDC podać na piny do ładowania telefonu - czy może obecnie te baterie wymagają ładowania w sposób impulsowy?

Za wszelkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny :)
  • Level 14  
    Demmo wrote:

Moje pytanie wywodzi się stąd, że miernik pokazuje co innego :/ Mierząc napięcie na wyjściu na zakresie 20VDC wskazuje aż 8,63V, a na 200VAC wskazuje 18,2V
    Parametry te wydają mi się trochę dziwne, bo o ile zrozumiałe jest wskazuje dużo więcej na VAC, bo to w końcu zasilacz impulsowy, to wartość VDC zbiła mnie z tropu...

Na wyjściu nieobciążonego zasilacza impulsowego zawsze będzie większe napięcie :wink: zmierz je pod obciążeniem :wink:

Wracając do twojego pytania to z tego co kiedyś patrzałem podając napięcie w przedziale 5 - 9V z zasilacza stabilizowanego telefon nie chciał mi ładować, ale dlaczego to nie mam pojęcia nie rozgryzłem jeszcze tego z powodu braku czasu. Jak dojdziesz do tego dlaczego nie ładuje to opisz to bo sam jestem ciekawy.

Pozdrawiam
  • Level 16  
    no fakt.. z tym wyższym napięciem może to być kwestia braku obciążenia...

teraz tak sobie pomyślałem.. przecież są ładowarki samochodowe.. czyli jest możliwość podpięcia zasilania z 12VDC, tylko co jest między fonem a gniazdem zapalniczki - czy tylko jakiś stabilizator czy jeszcze inne cuda wianki...
    posiada ktoś może schemat takiej ładowarki samochodowej? albo jeśli ma, to czy da się zajrzeć do środka bez jej uszkadzania (zwykle niestety obudowy ładowarek są zgrzewane :/) - wtedy prosiłbym o jakieś foty, ewentualnie opis co jest w środku :)
  • Level 16  
    jestem już po pierwszych testach na żywca z zasilacza regulowanego ;)
    podając 5VDC zima, telefon nie reaguje.. podkręcając odrobinę powyżej też nie...
    ładować zaczyna od dokładnie 6VDC...

ogólnie nie jestem w stanie powiedzieć ile z tego szło do telefonu a ile do kabla, bo nie rozbebeszyłem całej wtyczki, tylko podpiąłem się jak było, bez odlutowywania czegokolwiek... całkiem możliwe że gdyby na drugim końcu kabla nic nie sterczało (nie wiem co jest przy tej masywnej wtyczce USB) to poszedł by z 5VDC.. w każdym razie telefon był dosyć głodny i zaczął impulsowo pobierać 0-1.9A ;) mam nadzieje że nic się tam nie ugotowało, bo nie dawałem żadnego ogranicznika prądu ;) ale jak na razie jeszcze działa ;]

w przyszłości będę musiał sprawdzić bez sterczacych kikutów kabla ;)
  • Level 16  
    kolejne ciekawe doświadczenie zostało przeprowadzone ;] odlutowałem końcówki kabla z pinów zasilania i różnicy wielkiej nie było... telefon zaczyna się ładować od około 5.7VDC i w momencie rozpoczęcia z racji załączenia obciążenia napięcie siada do ok. 4.8VDC

zmniejszając prąd doprowadzany do telefonu zwiększa się wypełnienie pobieranego prądu.. wcześniej przy 0-1.9A przerwy były na tyle długie, że miernik wskazywał te wartości naprzemiennie... przy prądzie 0.4A wypełnienie było na tyle duże, że wartość nieznacznie "skakała", czyli nawet nie zdążyła spaść do zera...

jaki z tego wniosek? telefon ma jakiś wbudowany sterownik ładowania :) i steruje wypełnieniem żeby dostosować ładowanie do danego amperażu :)