logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy STK4044 pasuje do DIORA WS504 zamiast STK4042 bez modyfikacji?

Mad Bekon 20 Mar 2008 14:01 12783 18
REKLAMA
  • #1 4931589
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    Posty: 794
    Pomógł: 31
    Ocena: 36
    Mam pytanie odnośnie wzmacniacza WS 504.
    Siadły mi oba STK4042. Czy zamiast nich mogę plug & play wsadzić STK4044, czy wymaga to jakichś modyfikacji?
    Nie chodzi mi o wzrost mocy, po prostu z STK4042 gorzej jest z dostępnością w mojej okolicy, a 4044 mogę mieć od ręki.

    Pozdrawiam, prosiłbym o w miare szybką odpowiedź.



    Proszę poprawić przy użyciu klawisza "zmień" tytuł.
    Obecnie nie spełnia on wymagań Regulaminu Forum p.11.
    Proszę nie usuwać postów moderacyjnych!
    (dj-MatyAS)
  • REKLAMA
  • #2 4931665
    msgow
    Poziom 27  
    Posty: 725
    Pomógł: 115
    Ocena: 88
    Witam
    Te stk-i chodzą zamiennie. Miałem do naprawy WS504 i fabrycznie były wstawione STK4044V.
    Ten stk4044 ma 100W a 42 80Wa aplikacje mają identyczne.
    Jedyna różnica to w napięciach zasilania i prądach.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #3 4932905
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 4933783
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    Posty: 794
    Pomógł: 31
    Ocena: 36
    Opisze, może zmagania dzisiejszego dnia, może ktoś coś doradzi.

    Kupiłem 2 x STK4044V, cena 32zł x 2
    Włożyłem pierwszą kość do pierwszego kanału, włączenie zasilania i bach, na wyjściu końcówki pojaiwło się 56V.
    Zasilanie około +-56V

    Włożyłem drugą kość do drugiego kanału, kość ruszyła, głośnik coś tam zagadał.

    Pytanie, czy mam się doszukiwać czegoś w pierwszym kanale, czy te kości są jakoś lipne i się raczej spodziewać, że druga też niebawem padnie?

    Ewentualnie czym to zastąpić, co posprawdzać?
    Szkoda, żeby taki fajny sprzęt się marnował.

    Pozdrawiam
  • #5 4933849
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #6 4933903
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #7 4933905
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #8 4933961
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    Posty: 794
    Pomógł: 31
    Ocena: 36
    Oto fotka końcówki: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/36a315ad297c1592.html
    Jeśli faktycznie jest lipna, to czy ktoś mógłby wrzucić informacje jak odróżnić ją od kości dobrej?

    Mowa o tych 4u7, wchodzących na nogę 1? bo jeśli tak to je wymieniłem przed wsadzeniem kości.

    Ewentualnie czym to zastąpić, żeby mieć jeszcze jakiś pożytek z tego wzmacniacza?

    Jeszcze jedna myśl mi się nasuwa:
    Czy byłoby możliwe, wyrzucenie tranzystorów na samym końcu, i dobranie jakichś czterech, które wysterować by można z nogi 7 i 10?
    Czy STK4044 pasuje do DIORA WS504 zamiast STK4042 bez modyfikacji?
  • REKLAMA
  • #9 4935151
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #10 4935544
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    Posty: 794
    Pomógł: 31
    Ocena: 36
    Wow, no to teraz mi zrobiłeś niezły mentlik w głowie. Napiecia zasilania jak pisalem wyżej, na wyjściu się napięcie pojawiło od strzału, czego szukać? W sprawach audio nie mam dużo doświadczenia...

    Dorzucam wnętrze kupionej wczoraj kości, która padła.
    Czy STK4044 pasuje do DIORA WS504 zamiast STK4042 bez modyfikacji?Czy STK4044 pasuje do DIORA WS504 zamiast STK4042 bez modyfikacji?Czy STK4044 pasuje do DIORA WS504 zamiast STK4042 bez modyfikacji?

    Mam takie pytanie, czy można jakoś zabezpieczyć kość przed padnięciem szybkim, w celu lokalizacji przyczyny?
    Brat poradził mi, żeby zasilanie kości wpiąć przez opory rzędu 100om,
    Kość która aktualnie działa, jest zasilana 56V z wpiętym glośnikiem, ale bez muzyki.

    Czy jest jakiś sposób, żeby obniżyć napięcie zasilania? Planowałem podpiąć wzmacniacz do 2 starych kolumienek 6 omowych.
    Nie mam zamiaru tym sprzętem głośno grać, będzie stał w pokoju o pow 9m^2.
    Mam starego WS354, który w zupełności wystarcza, ale brakuje mi troche sterowania pilotem.

    Na kanale w którym była wpięta kość która padła jałowo było +-57V

    Co dalej?
  • REKLAMA
  • #11 4936205
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Za 30zł na pewno nie kupiłeś oryginału on jest po OK.60zł. Wyglądu obudowy nie ma co porównywać bo jego też można podrobić, ważne co jest w środku.
    Jeśli chcesz obniżyć napięcie to musisz trafo wymienić.
  • #12 4937139
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #13 4942334
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    Posty: 794
    Pomógł: 31
    Ocena: 36
    Witam ponownie. Sprawa stanęła na razie na tym, że mam jeden kanał, na razie testuje co i jak.

    Mam pytanie lekko jakby z innej beczki.
    Chodzi o to, że trochę mi nie leży to, że w trybie stand-by jest podawane napięcie na końcówkę mocy.

    Czy wrzucenie przekaźnika na wtórne uzwojenia zasilania końcówek to dobry pomysł, czy mogą wyniknąć z tego jakieś nieprzyjemności?
  • #14 4944253
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    Można dać przekaźnik tylko wtedy trzeba zastosować dodatkowe trafo do zasilania 5V sterowania.
  • #15 4957975
    staho1
    Poziom 20  
    Posty: 180
    Pomógł: 59
    Ocena: 55
    Przy ponownym uszkodzeniu STK koniecznie wymienić kondensatory ceramiczne 100 pF,najlepiej na napięcie 250V lub wyższe.
  • #16 4958742
    darek kanik
    Poziom 15  
    Posty: 109
    Pomógł: 3
    Ocena: 7
    Witam panowie ja posiadam u siebie 2szt wzmacniaczy WS 504 i .... załamałem sie juz przy ich naprawach oczywiscie konc. mocy,zawsze dzieje sie to samo natomiast jak pamietam w roku około 2000 ruwniez wymieniałem w tych modelach znajomym i zawsze było ok ale kiedys stk 4044 kosztował miedzy 60-70zł teraz ostatnio płaciłem około 20zł w cybor tech szkoda tego wzmacniacza bo jest swietny kiedys jeszcze przerabiałem mu to zabezpieczenie kture steruje przekaznikami bo zawsze mi sie włączało w większej połowie potencjometru-mielismy po 160W na kanał polskich tonsilowskich głosnikow i jak sie okazało pare dobrych imprez wytrzymał-zawsze mile bede wspominał ws 504 i 704 tylko te stk-i juz nie te,ale z miłą checią bym jeszcze odpalił swojego pozdrawiam wszystkich.Darek.



    Proszę skorzystać z dobrodziejstw klawiszy "zmień" i "pisownia" aby poprawić swój post.
    Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)
  • #17 4960656
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • Pomocny post
    #18 4991734
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    Panowie, wymieniacie w ciemno same hybrydy, a czy sprawdzacie chociaż reszte elementów dyskretnych? Żeby nie bylo niespodzianek przy uruchamianiu wzmacniacza, proponuje szeregowo z zasilaniem 230V wpiąć żarówkę 230V 60W. W razie awarii zaświeci się ona a nie wzmacniacz.
  • #19 4992229
    djlj24
    Spec od car audio
    Posty: 13533
    Pomógł: 1104
    Ocena: 1323
    Otóż to. Najpierw trzeba stwierdzić przyczynę uszkodzenia a nie mówić, że winę ponosi za to nieoryginalna hybryda. Sam wiele razy już robiłem testy na tanich hybrydach, łącznie z eksperymentami na mniejszej od nominalnej impedancji i nie było problemów. Ale najpierw obowiązkowo sprawdzałem napięcia zasilania oraz co jest w aplikacji (czasem jeden mały rezystor na sprzężeniu może nieźle namieszać).

Podsumowanie tematu

✨ Wzmacniacz DIORA WS504 fabrycznie stosuje układy hybrydowe STK4042 lub STK4044V, które mają podobne aplikacje, lecz różnią się mocą (STK4044 - 100W, STK4042 - 80W) oraz parametrami zasilania i prądami. STK4044 można stosować zamiennie z STK4042 bez modyfikacji, pod warunkiem użycia oryginalnych układów, gdyż podróbki szybko ulegają uszkodzeniu. Problemy z uszkodzeniami końcówek mocy często wynikają z innych elementów, takich jak kondensatory sprzęgające sygnał (np. 4,7µF na nóżce 1) lub ceramiczne kondensatory 100pF, które warto wymienić na wyższe napięciowo (250V lub więcej). Zaleca się także sprawdzenie pozostałych elementów dyskretnych i zabezpieczeń, a przed uruchomieniem stosowanie żarówki 60W w szereg z zasilaniem 230V dla ochrony przed uszkodzeniem wzmacniacza. Obniżenie napięcia zasilania wymaga wymiany transformatora, a nie prostego ograniczenia napięcia. W trybie stand-by na końcówkę mocy podawane jest napięcie, co można zmodyfikować przez zastosowanie przekaźnika na wtórnym uzwojeniu zasilania, jednak wymaga to dodatkowego zasilania sterowania. Wymiana tranzystorów końcowych na inne jest możliwa, ale wymaga odpowiedniego dopasowania i sterowania. Koszt oryginalnych układów STK jest znacznie wyższy niż podróbek, które często są przyczyną awarii.
REKLAMA