Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega8 RS232 Bascom

kozikron 20 Mar 2008 14:32 7540 14
    kozikron
    Level 14  
    Witam.
    Dzisiaj postanowiłem podłączyć układ max232 pod atmege8. Mam następujące problemy. Brakuje mi komunikacji bascoma z mikrokontrolerem.
    Przykładowy program jaki napisalem to:

$regfile = "m8def.dat"
    $crystal=8000000
    $baud = 9600
    Do
    Print Hello
    Wait 1
    Loop
    End

Problem jest tego typu ze terminal nie odbiera danych. Układ jest zrobiony na 100 procent dobrze. Sprawdzałem logikę napięć to na tx maiłem około 10V, i sprawdzane na diodzie było widać ze robił pauzę.
    Max 232 na pewno jest dobry sprawdzany na innym układzie zastosowane kondensatory 10uF,
    Próbowałem robić podlaczenie 1 do 1 i kablem null modem, i nie ma żadnych bajtów odebranych. Mam pytanie do kolegów gdzie może leżyć problem. Jeszcze dla informacji nie mogę sprawdzić na komputerze stacjonarnym i korzystam z przejsciówki usb na rs232 parametry są dobrze ustawione w systemie bo działa inne urządzenie na rsie. Kwarc 8MHz i przestawione w fus bitach.
    Koledzy co mi doradzacie. Czy powinienem korzystać z kabla 1 do 1 czy nullmodem.
    snow
    Level 30  
    Kabel ma być taki aby linia RxD która wychodzi z procka trafiła na TxD w złączu DB9 w kompie, linia TxD na RxD
    kozikron
    Level 14  
    czyli normalny kabelek null mode, a nie sądzisz że winna może być przejściówki, bo logika napięć jest dobra, A może trzeba zastosować konkretne ustawienia w Bascomie czy hyper terminalu.
    snow
    Level 30  
    Napewno w terminalu takie jak ustawisz w bascomie. Pozostaje jeszcze możliwość że masz błędy w transmisji za duże (np. dlatego że nie używasz odpowiedniego zew. kwarca) i w ogóle nie ma transmisji. Ja nawiązywałem łączność z komputerem nie zależnie od tego jaki MAX był wsadzony (nawet max3232) i szło bez problemu zarówno z komputerem wyposażonym w COM'a jak i przejściówkę RS<>USB
    kozikron
    Level 14  
    ale jest taki problem ze terminal nie odbiera żadnych danych. To moze przestawić na wewnetrzny 1Mhz i spróbować wtedy
    User removed account
    User removed account  
    mirekk36
    Level 42  
    kozikorn -> przede wszystkim twój kabel powinien wyglądać tak:

Code:
    Tx z uC ---> podłączone do Rx w PC

Rx z uC ----> podłączone to Tx w PC
    GND ---> GND (to oczywiste)

ale jeszcze:

Code:
    zewrzyj nóżkę 7 i 8 wtyku DB9

zewrzyj nóżkę 6 i 4 wtyku DB9

zapominają o tym ludzie a potem mówią, że im nie działa komunikacja z PC

brak tych powyższych połączeń może być jednym z powodów dla których nie działa ci komunikacja sprawdź to i daj znać - jak nadal nie będzie działać to jeszcze podpowiem ci ciekawostkę o ustawianiu bajtu do korekcji oscylatora. (Chociaż nie spotkałem jeszcze ATmega8, która nie działałby z 9600 na standardowym ustawieniu z fabryki. Jednak w Atmega16 się spotkałem, i rozwiązałem problem dlatego jak coś to go opiszę)

pozdrówka
    kozikron
    Level 14  
    sprawa wygląda następująco. Sprawdzałem na innym układzie zrobionym przeze mnie i wszystko działa na kwarcu 8Mhz śmiga wszystko w tym układzie wykorzystałem tylko 3 linie rx tx i gnd, w innym układzie o którym cały czas jest mowa braknie komunikacji max232 jest dobry schemat również połączenia jak najbardziej linia 7 i 8 zwarta tak samo 6 i 4, Myślałem, że cos może być z kondensatorami przy max i wymieniłem je na większe na 20uF z 10uF ale też brak komunikacji. Wieczorem zamieszczę schematy, układu na którym działa i na tym niedziałającym, Na pozór te dwa schematy są takie same, ale na jednym jest komunikacja a na drugim nie. Pozdrawiam.
    kozikron
    Level 14  
    Witam. W karcie katalogowej jest wartość 1uF który też używałem dołączam schematy które posiadam. Schemat1 układ nie działający. Schemat2 układ na którym jest komunikacja.
    Schemat 1
    Atmega8 RS232 Bascom
    Schemat 2
    Atmega8 RS232 Bascom
  • Helpful post
    crazy_phisic
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Na przedstawionych schematach masz zamienione linie Rx i Tx.
    kozikron
    Level 14  
    myślę ze to nie powinno robić różnicy bo kabelkami podłączam na wejściu układu, robiąc różne kombinacje
    crazy_phisic
    VIP Meritorious for electroda.pl
    :arrow: kozikron, masz działający układ konwertera to podepnij do niego procesor i już będziesz wiedział gdzie leży problem. I uwierz mi, że wielokrotnie nawet 1000% zapewnienia o poprawności montażu okazywały się błędne.
    kozikron
    Level 14  
    witam problem już rozwiązany. Problem myślę wynikał z przejściówki USB na rs232. Usunąłem zwarcia nóżek 6-4, 7-8 i momentalnie układ zaczął działać. Podłączenie było realizowane kablem null modem czyli wszystko powinno być ok. Schemat kabla null modem załączam.

Atmega8 RS232 Bascom

Dziękuję wszystkim za pomoc. Życzę wesołych świąt