Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DT5200 - jaka sonda?

20 Mar 2008 20:29 3031 5
  • Poziom 21  
    Witam,

Mam od niedawna oscyloskop polskiej produkcji DT5200. Niestety nie mam do niego sondy, na panelu przednim są informacje dotyczące sond:
    - 27pF/1MΩ/500V
    Czy muszę zastosowac dokładnie taką sonde?
    Jaki efekt przyniesie zastosowanie niewłaściwej sondy?
    Gdzie mogę kupic sondy? (allegro przeszukane nie ma )

Pozdrawiam Michał
  • Poziom 22  
    Witam Radiotechnika produkowała sondy S12A które były produkowane "pod" oscyloskopy tej właśnie firmy. Nie trzeba stosować dokładnie takiej sondy bez problemu może być inna. Po podłączeniu jej ustawisz ją trymerem i powinno być w porządku. :)
  • Poziom 21  
    Dziękuję za pomoc :)
    Mam jeszcze pytanie - gdzie mogę kupić sondy? W jakiej cenie sie wachają bo na allegro były jakies laboratoryjne za 140zł :O :O strasznie duzo. Myslałem, ze znajde taniej dla tak starego oscyloskopu :)
  • Poziom 22  
    Myślę, że te na allegro powinny spełnić swoje zadanie w tym oscyloskopie, tam jest jakaś za ok. 60zł ewentualnie 2szt za ok. 120zł i powinno być ok.
  • Poziom 21  
    Czy mozesz mi przybliżyć temat tych sond?
    Dlaczego podaje sie pojemność np: 27pF czy inne dane, jaki to ma wpływ na pomiar?
    Mam jeszcze pytanie - wszędzie szukam instrukcji obsługi i serwisówki tego oscyloskopu (DT5200) jaka kolwiek dokumentacja czy ktos posiada?
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    masteriusz napisał:
    Czy mozesz mi przybliżyć temat tych sond??
    dlaczego podaje sie pojemność np:27pF czy inne dane jaki to ma wpływ na pomiar??
    To nie jest tak, informacja na panelu przy gnieździe BNC dla wejścia Y o tej treści:
    Code:
    27pF/1MΩ/500V 
    informuje:
    27pF - nominalna wartość pojemności wejściowej (mierzona na gnieździe BNC),
    1 - nominalna wartość rezystancji wejściowej,
    500V - maksymalna wartość napięcia dopuszczalna dla wejścia (czułość wejścia Y jest większa i podanie takiego napięcia na wejście stałoprądowe - DC - spowoduje "ucieczkę" plamki poza ekran).

Sonda, to dzielnik skompensowany 1:10 z dodatkowym i regulowanym kondensatorem (trymerem) "dolnym" dołączonym równolegle do kondensatora wejściowego (zobacz niżej) wejścia Y, ale dodatkowego rezystora "dolnego" w owej sondzie nie ma, jest nim tylko ten w wewnątrz oscyloskopu na wejściu toru Y.
    Rezystor i kondensator "górny" - połączone równolegle - dzielnika skompensowanego są umieszczone w części przedniej sondy, a pojemność przewodu - żyły środkowej względem ekranu - koncentrycznego wraz pojemnością trymera i pojemnością wejściową stanowią w sumie pojemność "dolną" tego dzielnika.
    O zasadzie działania dzielnika skompensowanego poczytaj (poszukaj sobie) na znanych wortalach internetowych.
    Dodam tylko, już producent tych oscyloskopów - RADIOTECHNIKA Wrocław - produkował oscyloskopy o dwóch (standardowo) parametrach wejściowych:
    Code:
    27pF/1MΩ/500V 
    oraz:
    Code:
    51pF/1MΩ/500V 
    (chyba?) i potrzebny był właściwy, do parametrów wejściowych oscyloskopu, dzielnik skompensowany.
    Po użyciu niewłaściwego dzielnika nie dało się przebiegu (korzystając z wbudowanego kalibratora napięcia o przebiegu prostokątnym) na ekranie skompensować - doprowadzić do braku 'zwisów" i 'przerzutów'.

masteriusz napisał:
    mam jeszcze pytanie.. wszędzie szukam instrukcji obsługi i serwisówki tego oscyloskopu(DT5200)... jaka kolwiek dokumentacja czy ktos posiada??
    Jak pracowałem, to miałem nie jeden egzemplarz takiej dokumentacji (są trzy wersje w zależności od przedziału numerów fabrycznych), a teraz, będąc emerytem, już nie mam na codzień dostępu do tej dokumentacji, ale 'makulatura' gdzieś tam w archiwum leży... :D
    Poszukaj tu na elektrodzie w odpowiednim Dziale, szukarka, ZOBACZ, chyba działa.

Pozdrawiam