Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Indukcyjna Candy PVI 640C - dwa pola nie działają

art83200 20 Mar 2008 21:31 22544 22
  • #1 20 Mar 2008 21:31
    art83200
    Poziom 11  

Witam wszystkich,

Mam pytanko odnośnie powyższej płyty indukcyjnej.
    W dniu dzisiejszym elektryk z uprawnieniami podłączył mi piekarnik do zabudowy Amica oraz oddzielnie powyższą płytę indukcyjną do jednego gniazda 380V ( jakoś tam rozdzielił te 2 wyjścia )

Następnie do włączeniu zasilania wystrzliło korki i coś strzeliło w płycie. Następnie coś zmienił i włączył ponownie i było juzwszytsko ok - ale..

Jest ale - działają tylko dwa pola indukcyjne po prawej stronie a po lewej dwa nie działają - na wyświetlaczu jest ikona która informuję, że niby pole garnka nie rozpoznaje- dziwne - po prawej stronie dwa pola rozpoznają garnek( dodam że garnek jest specjalny do indukzji i jest dość duży )

Czy możecie podpowiedzieć co mogło się stać? Jutro spróbuje jeszcze do serwisu zadzwonić.

Pozdrawiam

• #2 20 Mar 2008 22:27
    EAndrzej
    Poziom 21  

Najprawdopodobniej elektryk się pomylił i podłączył międzyfazowo co spowodowało cytuję:
    „Następnie do włączeniu zasilania wystrzliło korki i coś strzeliło w płycie”.
    i po prostu przepalił część urządzenia czego wynikiem jest nie działanie dwóch pól.

• #3 21 Mar 2008 00:02
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Teraz goń tego fachurę i niech Ci naprawia lub pokryje koszty naprawy płyty, w serwisie gwarancyjnym tego za darmo nie naprawią, powiedzą, że źle było podłączone i tyle.

• #4 28 Kwi 2008 11:05
    jazej
    Poziom 1  

Witam. Napisz jak zakończyła sie sprawa płyty. Mam identyczny problem, nie byłem jednak świadkiem montażu.Pozdrawiam

• #5 28 Kwi 2008 13:12
    kred
    Poziom 19  

Też mam tę płytę - specjalnie uważałem na to co robi elektryk jak ją podłączał. Właśnie żeby nie podłączył międzyfazowo.

Na kablu jest przyklejona karteczka z tabelką. Tam są dwie kolumny i dwa rzędy (mniej więcej tak to wygląda):

Code:

380V 2 fazy |  *   *   *----*     *
                | L1  L2      N     Uziem.
    ------------+-----------------------------------
    220V 1 faza | *-----*     *-----*    *
                |     L         N      Uziem.

Patrząc tylko na lewą kolumnę można się pomylić.

• #6 28 Kwi 2008 19:48
    bronek1806
    Poziom 22  

Standardowa pomyłka elektryków: w takim przypadku to jest podłączenie L3 do jednego ze złączy N Ponieważ najpierw podłączają a później czytają instrukcje :D.
    Żaden serwis nie uzna tego na gwaranci, uszkodzony zostaje obwód mocy koszt od 1200 do 2000 zł.

• #7 28 Kwi 2008 21:10
    eeban
    Specjalista AGD

Po takim czymś można wymieniać karte pracy jak działają dwa pola >>lub dwie karty jak nic nie działa >>>koszt naprawy zaczyna się od 700 netto w górę :cry:

• #8 22 Sie 2008 22:00
    e-newbie
    Poziom 2  

witam forumowiczów.
    Piszę z powodu płyty Candy, o której wspominano wyżej - zakupiłem taką samą wczoraj, próbowałem podpiąć ją do linii 220V. Ponieważ nie jestem z branży sprawdzałem wszystko kilkukrotnie, przewody oznaczone L1 i L2 podłączyłem do "fazy" - sprawdziłem, przewody N do "zera", uziemienie do uziemienia. Objawy jak w pierwszym poście, z tym że nie mogę sprawdzić działania płyty - za każdym razem (łącznie 3 próby) "wybija" bezpiecznik i niewielki błysk+niewielki trzask w obrębie płyty.
    Czy na samym starcie pobiera ona tyle energii, że nie wytrzymuje moja linia?
    A może jednak coś s...-łem? A może te płyty "tak mają"?
    Będę wdzięczny za radę.

• #9 23 Sie 2008 00:34
    libretto4
    Specjalista AGD

Płyta ta jest zasilana napięciem 230V i NIE MA INNEJ OPCJI. Tyle że jest możliwość zasilenia lewej strony z jednej fazy a prawej z drugiej (żeby nie nastąpiło przeciążenie przy wykorzystaniu pełnej mocyurządzenia). najważniejsze by przewody neutralne były podłączone pod złącze tzw. ZERO. Wystarczy raz zasilić płytę myląc przewód zerowy podłączając go do fazy i już płyta jest trwale uszkodzona.

• #10 23 Sie 2008 01:35
    EAndrzej
    Poziom 21  

Witam.
    I z tego, co piszesz kol. e-newbie niestety wynika, że już popełniłeś kardynalny i nieodwracalny błąd i zniszczyłeś nowo zakupioną ładną kuchnię z płytami indukcyjnymi – szkoda :cry:. Pocieszeniem niech będzie, – choć marnym - fakt, iż człowiek ma zdolność do uczenia się na błędach – przynajmniej powinien posiadać tą umiejętność – ilość prób-błędów też należy starać się ograniczyć do minimum .

• #11 23 Sie 2008 12:07
    jaro41
    Poziom 25  

:? EAndrzej, wyjaśnij mi, gdzie jest popełniony błąd

Cytat:
    L1 i L2 podłączyłem do "fazy" - sprawdziłem, przewody N do "zera", uziemienie do uziemienia

bo nie mogę załapać, a może se taką fundnę.
    Pozdro

• #12 23 Sie 2008 20:03
    wronek19
    Poziom 14  

Jeżeli chodzi o zgłoszenie awarii do serwisu to musisz mieć pieczątkę tego elektryka w gwarancji, to jest podstawa do zwrotu kosztów w przeciwnym razie uznane zostanie że sam sobie to podłączyłeś.
    Najlepiej zadzwoń na info linię tam powinni Ci wytłumaczyć jak to prawnie wygląda i jak uzyskać zwrot kosztów.

• #13 24 Sie 2008 02:25
    EAndrzej
    Poziom 21  

Witam.
    jaro41 napisał:

Cytat:
    bo nie mogę załapać, a może se taką fundnę.

Niestety skoro pomimo wyjaśnienia , które napisałem już w poście w marcu dalej nie rozumiesz gdzie tkwi błąd :( to lepiej jak sobie kupisz tą kuchenkę to zleć podłączenie prawdziwemu elektrykowi i módl się aby faktycznie nim był.

• #14 24 Sie 2008 18:33
    mirofalcon
    Poziom 23  

Witam
    mogę naprawić te płyty w cenie 400 zł, wystawię fakturę vat

• #15 24 Sie 2008 20:55
    e-newbie
    Poziom 2  

Dziękuję za szybką odpowiedź, marna to pociecha bo prób było o trzy za dużo :-)
    Jeśli nie wyczerpie to pokładów świętej cierpliwości forumowiczów, to proszę mimo wszystko o ponowne wyjaśnienie sytuacji. W poście z marca EAndrzej pisze o połączeniu międzyfazowym - czyli - o ile dobrze zrozumiałem podpięciu jednego z przewodów "fazowych" (a'propos - rozpoznaję je po świeceniu przyrządu pomiarowego) do pierwszego złącza N - zamiast zera. W zwykłej instalacji 220 V nie powinienem był popełnić takiej pomyłki z braku drugiej (i trzeciej) fazy, mogłem za to podpiąć przewody nie tam gdzie trzeba. Pozwolę sobie skorzystać z oznaczeń z rysunku kreda - tam, gdzie L1 i L2 podpiąłem przewód "fazowy" (="świecący" - litości, o fachowcy), tam, gdzie N - "zerowy" (="nie świecący"), uziemienie do uziemienia.
    Bardzo uprzejmie proszę o wyjaśnienie błędu - dodam od razu, że instalację płyty powierzę komuś innemu, ale chciałbym wiedzieć.
    Dziękuję i pozdrawiam.

• #16 01 Wrz 2008 22:02
    Mekarski82
    Poziom 10  

i co kolego e-newbie wiesz już jak podłączyć te plytę , pytam ponieważ sam się zastanawiam nad podłączeniem i nie mam innego pomysłu niż wyżej opisany przez Ciebie zastanawia mnie tylko to że nikt nie odpowiedział na twoje pytanie ??? jeśli można dokończmy ten temat Panowie !!!

• #17 28 Wrz 2008 20:43
    e-newbie
    Poziom 2  

doszedłem do wniosku, że musiałem podłączyć którąś z linii do uziemienia lub "zera" - prawdopodobnie niestaranny, zbyt na chybcika montaż. Nie sprawdzałem tego na razie, ponieważ nie mam u kogo - jak już postawię meble, mam zamiar skontaktować się z panem Microfalconem i załatwić tą sprawę - na razie zwlekam z powodu odległości (mieszkam w Gliwicach). Jest to jedyne wyjaśnienie, jakie przychodzi mi do głowy. Łudzę się jeszcze trochę, że nie jest zepsuta, dam znać na forum, jak będę wiedział.
    Pozdrowienia.

• #18 08 Paź 2008 19:55
    _VenoMek
    Poziom 10  

Witam,

również mam ten model płyty. Mój problem jest inny. Wszystkie pola działają - ale przez chwilę. Po chwili gotowania moc jest wyłączana natomiast na wyświetlaczu nie ma żadnych zmian. Przykładowo gotuję na 9 poziomie wszystko pięknie ale nagle przestaje się gotować, wyświetlacz dalej pokazuje 9, zdemuję garnek - wyświetlacz dalej pokazuje 9 (nie zmienia tak jak powinien na "u" - sygnalizacja braku garnka). Muszę garnek przekładać na inne pole lub wyłączać i włączać ponownie całą płytę. Wczoraj nawet był serwis. Fachowiec ponoć coś tam podregulował i miało być ok (niestety nie było mnie przy tym), a dzisiaj znów to samo... a nawet gorzej, bo częściej się to dzieje, ponadto mam wrażenie, że teraz o wiele słabiej grzeje. Czy ktoś miał podobny problem z tą płytą?

proszę o jakąś poradę? czy to może być podstawa do wymiany płyty na inną? czy wzywać do upadłego serwis? Płytę podączałem sam (nie jestem uprawnionym elektrykiem ale znam się na rzeczy - podłączenie serwisant potwierdził, że jest ok, podłączenie mam na 2 fazach)

• #19 13 Paź 2008 15:21
    scirocco
    Poziom 11  

Witam !

Też zakupiłem płytę PVI 640 C no i z pośpiechu źle podpiąłem. Dwa pola nie działają czyli standard. Podpięcie prawidłowe jest niemożliwe ponieważ dalej wybija korki. W tej chwili podpiąłem płytę tylko na jednej fazie czyli 230V, druga faza jest całkiem odłączona. Działają oczywiście tylko dwa palniki. Niestety usterka na tych dwóch działających palnikach jest następująca, w przypadku zagotowania wody na 7 lub 9 płyta się wyłącza i wyświetla literkę U czyli brak garnka.
    Moje pytanie jest następujące, czy płyta może być wogóle podpięta na jednej fazie ( czy są tam dwa układy niezależne 230V), czy nie podpięcie drugiej fazy może powodować w/w usterkę czyli wyłączanie się działających dwóch "palników" przy wyższej mocy ( 7 do 9) czy jest to może kwestia regulacji.
    Czy jest Ktoś z terenu Śląska (Katowice), kto jest w stanie w rozsądnej cenie naprawić zepsute dwa palniki, czekam na info Mariusz 602 603 271

• #20 18 Paź 2008 23:38
    Mekarski82
    Poziom 10  

Witam ! mam pytanie do VenoMek piszesz że płytę podłączyłeś sam i byli u Ciebie serwisanci , czy nie straciłeś gwarancji . i może jeszcze jedno jesli można u mnie z puszki wychodza cztery przewody .niebieski i trzy czerwone po przylozeniu żarówki w oprawie i zetknieciu jednego przewodu od zarowki z przewodem z puszki niebieskim i nastepnie zetknieciu po kolei kazdego z przewodow czeronych zarowka swiecila czyli wychodzi na to ze niebieski to N a czerwone to L1 L2 L3 . a uziemienia nie posiadam ??? Proszę o Podpowiedz !!!

• #21 20 Paź 2008 19:29
    _VenoMek
    Poziom 10  

Mekarski82 napisał:
    Witam ! mam pytanie do VenoMek

Nie straciłem gwarancji. Kartę gwarancyjną miałem nie podbitą przez elektryka ale serwisant nie stwierdził nieprawidłowego podłączenia - jedyne co to zalecił uzupełnienie karty serwisowej - na tym jego "serwis" się zakończył ponieważ jak się dowiedziałem nie ma nic do regulowania w tej płycie - będę wzywał serwis ponownie bo płyta dalej szaleje, a pieczątkę przybił znajomy, który ma uprawnienia eksploatacyjne.

Opis, który podajesz sugeruje, że masz 3 fazy dostępne bez przewodu PE, więc przewód PE z płyty zostawiasz wolny (lub podłączasz do N - uzyskując tzw PEN - kiedyś się to stosowało tylko nie wiem w jakim celu).

• #22 21 Paź 2008 19:58
    Mekarski82
    Poziom 10  

dziśiaj odważyłem się do podłączenia płyty EHD 60020P i piekarnika EOB102X wszystko zrobiłem jak w moim wyżej opisanym poście wszystko śmiga jak należy obyło się bez fajerwerków :-) Dzięki wszystkim za temat z którego można wyciągnać odpowiednie wnioski i Powodzenia przy podłączaniu !!! Pozdrawiam Mekarski82 !!!

• #23 21 Paź 2008 20:30
    skryn
    Admin grupy AGD

Mekarski82 napisał:
    Powodzenia przy podłączaniu !!!

Święte słowa! :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME