Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka Altusów 75, 110 i 140 - pełny opis.

PZ IX 21 Mar 2008 10:44 213300 183
Bosch
 • #1
  PZ IX
  Level 34  
  Witam
  Z powodu częstego powtarzania się pytań o ulepszenie i modyfikacje poczciwych Altusów zamieszczam mały artykuł opisujący skuteczny i owocny "tuning" tychże zestawów głośnikowych. Jak wiemy, w oryginalnej wersji Altusy maja szereg wad i niedorobek. Jednak te niezwykle popularne zestawy głośnikowe Tonsil dają sie łatwo modyfikować, aby stały się przyjemniejsze w słuchaniu dla nieco bardziej wymagającego użytkownika. Radykalnie zmienia się na lepsze brzmienie oraz wytrzymałość mocowa. Rozwiazania konstrukcyjne wprowadzane przez modyfikacje, ktore tutaj opisuję, są charakterystyczne dla mniej popularnej serii ALTON.
  UWAGA: Opis nie dotyczy przeróbek zestawów Altus 60, 65, 100, 120, 150, 200 i 300!

  1. Zwiększanie mocy znamionowej.

  a) z wykorzystaniem oryginalnych głośników oraz otworów na bass-reflex i przełączniki.

  Jest to najłatwiejsza przeróbka w realizacji. Do jednego zestawu głośnikowego potrzebujemy tylko dwie rury bass-reflex o średnicy zewnętrznej 5,5 cm i długości 5-10 cm każda (im dłuższe rurki, tym niższy, ale cichszy bas). W Altusie 75 wkładamy je zamiast oryginalnego pseudo bass-reflexu wyjmujemy też drugi przełącznik od góry (regulacja głośności GDM), odlutowujemy kable, przypinamy do nich rezystor ok. 8 ohm i wkładamy druga rurę. W Altusach 110 i 140 wystarczy wyciągnąć wszystkie maskowniczki z kratkami i wstawić w ich miejsce rurki, nie trzeba wyciągać żadnych przełączników.

  b) w zestawach Altus 140 - poprzez wymianę głośnika GDN i wywiercenia nowych otworów

  O wiele droższy, ale bardziej efektowny sposób na zwiększenie mocy Altusa 140. Polega on na wykonaniu czynności opisanych w punkcie a) + dodatkowo wymianie głośnika GDN 30/60/1 na: GDN 30/80, GDN 30/100, GDN 30/120 (oczywiście wszystkie o impedancji 8 ohm) oraz wywierceniu na tylnej sciance obudowy jednego otworu o średnicy 10 cm i wstawieniu tam rurki długości 5-13 cm.

  2. Poprawianie brzmienia.

  Słuchając muzyki tanecznej (techno, rap, trance, hardstyle itp.) uznałem, ze Altusy mają dośc dobre brzmienie. Mocno podbarwione talerze, tłukący mocno bas. Jednakże moja opinia radykalnie się zmieniła po włączeniu innej muzyki, bardziej obfitej w różne brzmienia (chillout, ambient rock) i wyraźnie we znaki dawały się rezonanse wysokich i średnich tonów oraz dudniący bas, przy dużych mocach okropne piszczenie tuby. Po co ja to piszę? Aby zmusić użytkownika do podjęcia decyzji co mu się w brzmieniu podoba, co nie. Wtedy dopiero można zbierać opisy, narzędzia i części potrzebne do przeróbek.

  a) ulepszanie brzmienia sekcji wysokotonowej

  Jest ona polecana wszystkim, bez względu na to czego słucha i wymaga od zestawów. Najpróściej ją zrealizować poprzez odwracanie kabelków na GDWT, po prostu wyjmujemy głośnik z obudowy, zamieniamy plus z minusem i skęcamy z powrotem. Wysokie tony od razu ulegają poprawie, talerze graja naturalniej, tuba słabiej krzyczy. W bardziej zaawansowanej wersji polecam dołączenie cewki rownólegle do GDWT. Jak to zrobić - wyjąć z obudowy GDWT, podłączyć do jego zacisków cewkę 0,22 mH i przymocować do głośnika. Zwiększa się stromość filtru, a więc GDWT nie wcina się w pasmo średnich tonów.

  b) zmiana zwrotnicy (nie dotyczy zestawów Altus 75)

  Polecane raczej amatorom muzyki bardziej ambitnej, bądź chcącym zrobić z Altusów zestawy uniwersalne. Polepszają znacząco brzmienie całego zestawu, głośniki grają tak, jak powinny grać od początku odpowiednim dla siebie pasmem, jeden drugiemu nie wtrąca się w dźwięk. istnieją dwie wersje zwrotnicy:
  - prostsza, zaadaptowana z ALTONA i MILDTONA
  Najłatwiej to wykonać kupując dwie zwrotnice od Altona/Mildtona 80 (jeśli posiadamy Altusy 110) lub Altona/Mildtona 110 (jeśli posiadamy Altusy 140). Można też samemu wykonać tę zwrotnicę bazując na oryginalnej zamontowanej na kubku głośnika GDM. Na poniższym rysunku dokładnie wyjaśniłem, jak to zrobić.
  Przeróbka Altusów 75, 110 i 140 - pełny opis.
  - trudniejsza i droższa opcja to wykonanie zwrotnicy Alt-18 http://www.kolisz.pl/alt18.htm

  3. Stosowanie innych głośników niż oryginalnie.

  Wbrew pozorom i niektórym poradom można zastosować zamienniki, ale muszą byc produkcji Zakładów Tonsil.

  OCZYWIŚCIE NIE POLECAM STOSOWANIA ZAMIENNIKÓW INNYCH FIRM, ZWŁASZCZA EXTREME, VOICEKRAFT, 888, DIBEISI, ALPHARD.
  Wyjątkiem jest estradowy STX GDN 30-200-8 AE, który można zamienić za 30 cm Tonsila, ale wymagane są dość długie i grube rury bass-reflex.

  Zamiast GDN 25/40/3 można zastosować:
  - GDN 25/60
  - 25/60/1

  W zamian za GDM 12/60:
  - GD 12/5
  - GD 12/8

  Za GDM 18/80 można dać:
  - GDM 18/40

  A za GDN 30/60/1 poleca sie wręcz zamontować
  - GDN 30/80
  - GDN 30/80/2

  Lista głośników GDWT, ktore zamiennie stosował Tonsil:
  GDWT 9/40, GDWT 9/40/3, GDWT 9/40/5, GDWT 9/70, GDWT 9/80.

  UWAGA: WSZYSTKIE GŁOŚNIKI WYMIENIONE WYŻEJ MUSZĄ MIEĆ IMPEDANCJE ZNAMIONOWE 8 OHM.

  Montowanie GDWK - jeśli dźwięk tuby nas drażni pomimo zastosowania wyżej wymienionych nowych zwrotnic, zamiast GDWT można zamontować GDWK 9/80/6 i GDWK 9/120. Dla oryginalnego filtra składającego się z jednego kondensatora można zamontować GDWK 9/40 lub GDWK 9/80. W obu przypadkach przy lutowaniu przewodów należy pamiętać o odwróceniu polaryzacji.

  4. Wytłumienie

  Jeśli posiadamy worki z budowlaną wełną mineralną, to warto je wyrzucić i wkleić Butaprenem lub czymś podobnym watolinę grubości ok. 1 cm na ścianki tylną, boczne górną i dolną. Brzmienie się znacznie poprawi, nie będzie tak mocno dudnić, ponieważ rezonanse w obudowie zostaną mocno stłumione. Taką przeróbkę warto wykonać bez względu na to, czy modyfikujemy sekcję basową i/lub bass-reflex.
 • Bosch
 • Helpful post
  #2
  SzokalML
  Level 36  
  Wymiana GDWT na GDWK - Może by ktoś opisał, jakich zmian należy dokonać w zwrotnicy aby to się zgrało.

  Co do głośników to moim zdaniem można też zastosować Dexony 25/40 i 30/60 bo ten drugi zwłaszcza jest bardzo podobny do tonsila, a jakościowo są dobre, a z powodu wyprzedaży ceny są bardzo niskie. Ale to raczej jak nie mamy głośnika niskotonowego, niż gdy chcemy ulepszyć.

  Jeśli twoim zdaniem da się tam wstawić STX - to ja powiem tak - albo zachowujemy pełną oryginalnosć - tzn. tylko wytwory tonsila, albo powiedzmy - każdy głośnik przyzwoitej jakości, który pasuje do takiej obudowy. Ja jednak byłbym za pierwszym rozwiązaniem, gdyż w innym wypadku, to już nie są altusy.

  czy GD 12/5 gra lepiej niż GDM ? Bo tak by wynikało z tego co piszesz.
 • Helpful post
  #3
  PiotrMikler
  Level 16  
  Bardzo dobry (jak rzeka) temat!
  O głośnikach już koledzy napisali więc nie będę się powtarzał. Warto było by wspomnieć też o wytłumieniu bo nie było najlepsze w oryginalnych Altusach i o przewodach - były bardzo cienkie i warto je wymienić na grubsze beztlenowe! Ja w swoich Altusach 110 wymieniłem też tylny terminal a przewód od terminala do zwrotnicy na beztlenowy 2x4 mm².
 • Bosch
 • #4
  lord_blaha
  Level 33  
  PiotrMikler wrote:
  przewodach - były bardzo cienkie i warto je wymienić na grubsze beztlenowe!


  A widział kiedyś kolega kable z miedzi tlenowej? Nie ma takowych w produkcji:D


  Ja ma w 140 wymieniony GDWT na Vife PL27TG-35 i różnica jest spora...
 • #5
  PZ IX
  Level 34  
  Można zamontować GDWK, ale moim zdaniem cały charakter Altusa jest częściowo zatracony. ;) Chodzi mi o to ostre brzmienie oryginalnej tuby. Aczkolwiek dodaję do postu wzmiankę o zamontowaniu GDWK.
  Co do Dexon'ów - nie wiem, nie jest to rzetelnie potwierdzone przez kolegów z tego forum. sam szukałem informacji o kilku głośnikach niskotonowych tej firmy, lecz niczego konkretnego się nie dowiedziałem. STX gabarytowo jest chyba trochę większy, efektywność pasuje jak ulał do GDM i GDWT, mocowo też jest niezły.
  Co do tych wszystkich zamienników, które wypisałem, to nie wszystkie będą idealnie pasować, ale w najgorszym wypadku zagra to całkiem nieźle.
  Raczej nie widzę sensu wymiany przewodów, ponieważ te oryginalne w zupełności wystarczają do takich mocy.
 • #6
  RAFi X
  Level 29  
  Racja. W przypadku Altus 110 można jeszcze użyc głośnika basowego 25/80/1.
 • #7
  waldemareczek
  Level 11  
  Ja przy swoich altusach 140 wymieniłem głośnik wysokotonowy na gdwt 9/80/5F i niskotonowy na gdn 30/80/2, teraz będę robił nową zwrotnicę coś na wzór Alt 18 i mam do was pytanie: czy podział 700/5200 Hz i tłumienie 18db/okt. to dobry pomysł?
 • #8
  PZ IX
  Level 34  
  Podział 5200 Hz jest za niski. Wysokotonowy będzie nieco grać średnimi tonami. Zalecam jednak zastosowanie cięcia na częstotliwości 7000 Hz.
 • #9
  waldemareczek
  Level 11  
  Czy pierwsza częstotliwość jest dobra? Czy zwrotnica wyliczona programem będzie dobrze działać?
 • #10
  mazerlok
  Level 14  
  mam Altusy 75 ale nie widze w nich żadnych przełączników. znaczy to że.....
 • #11
  Tremolo
  Level 43  
  lord_blaha wrote:
  PiotrMikler wrote:
  przewodach - były bardzo cienkie i warto je wymienić na grubsze beztlenowe!


  A widział kiedyś kolega kable z miedzi tlenowej? Nie ma takowych w produkcji:D


  Chodzi o rafinację, miedź nierafinowana ma dużo zagnieżdżonego tlenu podczas procesu produkcji, powstają rózne tlenki, dlatego jest wielokrotnie przetapiana - a co za tym idzie cena idzie do góry. Ilośc tlenu bardzo mocno wpływa na spadek przewodności miedzi. Kazdy inny pierwiastek w strukturze miedzi powoduje spadek przewodności. Nawet srebro, które lepiej przewodzi, jesli znajdzie się w miedzi to spowoduje spadek przewodności na skutek zmiany struktury krystalicznej miedzi w danym miejscu. Każda miedź jest "tlenowa". Jeśli nawet oczyszczaono 99,999999% miedzi to na powietrzu się patynuje i powstaja zielone tlenki, brązowe tlenki, węglany, i inne cuda chemii zawierające tlen. A dyfuzja jest nieubłagana, im coś czystszego tym zanieczyszczenie chętniej wnika do niego.

  Brak tutaj tylko opisu zamiany GDWT na powiedzmy GDWK 9/120.
 • #12
  warka2119
  Level 19  
  mazerlok wrote:
  mam Altusy 75 ale nie widze w nich żadnych przełączników. znaczy to że.....


  Chodzi o te przełączniki które są z przodu za wysokości wysokotonowca i średniotonowca. A jeżeli faktyczne ich nie masz to znaczy ze już ktoś je przerabiał, bo nie widziałem jeszcze fabrycznych Altusów bez przełączników.
 • #13
  mazerlok
  Level 14  
  nie ma tam nic oprócz naklejki z dwiema charakterystykami.
  trzy głośniki naklejka i tyle. nie ma nawet otworu po jakim kolwiek przełączniku. a w środki jest zwrotnica z żarówką.
  tyle.
 • #14
  Przemeksik
  Level 18  
  Podaj rozmiar i oznaczenia głośników , bo z tego co widzę są to ALTONY 70, a naklejką z altusów poprostu przysłonił "dziury" po potencjometrach..
 • #15
  PZ IX
  Level 34  
  Tremolo wrote:
  Brak tutaj tylko opisu zamiany GDWT na powiedzmy GDWK 9/120.

  Witam
  Opis zamiany wysokotonowego na kopułkowy jest - wystarczy się tylko dobrze przyjrzeć. :) Tremolo - mam pytanie do Ciebie: co sądzisz o podwieszeniu tego tematu? W końcu pytań o "tuning" Altusów jest multum, a porady nie zawsze trafne.
  Altusy najłatwiej poznać po diamentowanych obręczach na głośniki i otwory bass-reflex (nowe Altusy mają obręcze tylko na głośnikach).
  Tak, zgadza się. Kolumny kolegi mazerlok'a to Alton 70 lub 80. Do oryginalności brakuje im plakietki ALTON, 2 potencjometrów i głośnika GDN 25/60.
 • #16
  mazerlok
  Level 14  
  ale pod tymi naklejkami nie ma zadnych dziur.
 • #17
  Przemeksik
  Level 18  
  Nawet na zdjęciach potrafię wywnioskować że są albo były - widać wklęśnięcia na naklejce, mimo wszystko potencjometry to zbędny bajer- tylko trzeszczą ; zrób zdjęcie zwrotnicy, zobaczymy czy dobrze są zmostkowane.
 • #18
  Altus_140
  Level 23  
  warka2119 wrote:
  bo nie widziałem jeszcze fabrycznych Altusów bez przełączników.

  A widziałeś może Altusa 200 albo 300 ?

  mazerlok wrote:
  a w środki jest zwrotnica z żarówką.
  tyle.

  Oryginalna zwrotnica nie miała żarówki więc wniosek taki że albo ktoś ją przerabiał albo wstawiono jakąś inna.

  Kolumny to Alton 70 lub Mildton 70 z wsadzonym Gdwt
  Głośnik niskotonowy do Gdn 25/40/1(nie wykluczone że zamontowany oryginalnie,zabrakło 25/60:D) na twardym zawieszeniu-bardzo udany przetwornik , byłem zdziwiony podczas odsłuchu.Ewidentnie ktoś zdemontował potencjometry a dziury po nimi zakleił naklejką od Altusa 75
 • #19
  warka2119
  Level 19  
  Altus_140 wrote:
  warka2119 wrote:
  bo nie widziałem jeszcze fabrycznych Altusów bez przełączników.

  A widziałeś może Altusa 200 albo 300 ?

  mazerlok wrote:
  a w środki jest zwrotnica z żarówką.
  tyle.

  Oryginalna zwrotnica nie miała żarówki więc wniosek taki że albo ktoś ją przerabiał albo wstawiono jakąś inna.

  Kolumny to Alton 70 lub Mildton 70 z wsadzonym Gdwt
  Głośnik niskotonowy do Gdn 25/40/1(nie wykluczone że zamontowany oryginalnie,zabrakło 25/60:D) na twardym zawieszeniu-bardzo udany przetwornik , byłem zdziwiony podczas odsłuchu.Ewidentnie ktoś zdemontował potencjometry a dziury po nimi zakleił naklejką od Altusa 75  A przeczytaj Temat " Przeróbka Altusów 75, 110 i 140 - pełny opis." Wyraźnie pisze ze 75, 110, 140. Owszem w 150, 200, 300 niema przełączników ale tu jest mowa o trzech modelach. Czytaj ze zrozumieniem. A propos żarówek w zwrotnica to faktycznie musi być przerabiana lub podłożona inna. Dokładne są to Altony bądź Midltony nie określę jakie, bo nie interesuje sie Midltonami czy Altonami. W miejscu naklejki Altus 75 fabrycznie była tabliczka znamionowa z potencjometrami od średnich i wysokich. Widać ze pod naklejka jest wklęsłe tak jak stwierdził Przemeksik.

  PS. Kolega w Altonach 110 spalił głośnik jak przekręcił ten potencjometr.
 • #20
  Dragon_MK
  Pupil
  Witam.

  Czy gdy podłącze przeciw fazie GDWT nie uszkodze nic?
 • #21
  Altus_140
  Level 23  
  Nic nie uszkodzisz,zyskasz to że tuby będą grały "łagodniej".
 • #22
  altus80
  Level 15  
  To, który głośnik ulega uszkodzeniu jak jest podpięty na przeciw fazie ? Gdzieś na elektrodzie czytałem, że nie jest to korzystne dla głośnika, ale może ktoś się mylił. Świetny temat. Myślę teraz jak przywrócić moją budę w altusach 110 do prawdziwego stanu, bo otwór na głośnik basowy jest lekko powiększony i nie można teraz oryginalnego głośnika przykręcić. Nieoryginalny głośnik psuje tylko brzmienie tych kolumn ;/ nie polecam nikomu stosowanie innych głośników niż oryginalnych tonsila. Mam takie pytanie czy altusy 75 grają identycznie jak 110 czy gorzej? Oczywiście na oryginalnych komponentach- tak przy okazji pytam :)
  Pozdrawiam.
 • #23
  RAFi X
  Level 29  
  altus80 wrote:
  To, który głośnik ulega uszkodzeniu jak jest podpięty na przeciw fazie ? Gdzieś na elektrodzie czytałem, że nie jest to korzystne dla głośnika, ale może ktoś się mylił. Świetny temat. Myślę teraz jak przywrócić moją budę w altusach 110 do prawdziwego stanu, bo otwór na głośnik basowy jest lekko powiększony i nie można teraz oryginalnego głośnika przykręcić. Nieoryginalny głośnik psuje tylko brzmienie tych kolumn ;/ nie polecam nikomu stosowanie innych głośników niż oryginalnych tonsila. Mam takie pytanie czy altusy 75 grają identycznie jak 110 czy gorzej? Oczywiście na oryginalnych komponentach- tak przy okazji pytam :)
  Pozdrawiam.

  Zabieg z odwróceniem fazy jest nie właściwy, ale dla słuchacza. Co prawda, dźwięk jest delikatniejszy(co i tak nie zmienia faktu, że ten gdwt drze pape nie miłosiernie), i może się wydawać bardziej szczegółowy. Jest to nie pożądana rzecz, bo pasmo, wspólnie odgrywane z GDM się znosi. Dlatego brzmi to nieco łagodniej.
  Ja porównywałem niegdyś te dwie wersje (110 i 75). I mogę powiedzieć, że 75 miały mniej syku(mimo stosowania praktycznie tej samej zwrotnicy), średnica w nich była mniej dostrzegalna, bas był dudniący, nie schodził poniżej 50Hz. Same dudnienie fee. GDN 25/40/3 się w tych (o ile dobrze pamiętam) 35L dusił.
  Generalnie to 110 są lepsze, ale w tych 110 bas też nie taki jak powinien.
 • #24
  Altus_140
  Level 23  
  Jeżeli chodzi o sam bas to zdecydowanie Altus 110.Ogólnie 110 są lepsze o 75.Podłączanie GDWT w przeciwfazie jednym się podoba innym nie.
 • #25
  RAFi X
  Level 29  
  Altus_140 wrote:
  Podłączanie GDWT w przeciwfazie jednym się podoba innym nie.

  Ja osobiście preferuję wymianę tego krzykacza na 9/80/5F dla zachowania ostrego, aczkolwiek łagodniejszego syku.
  Bądź wstawienie GDWK 11/100, dla o wiele lepszych wyższych zakresów pasma, lecz już bez typowo altusowego dzwięku.
  Zawszę można napchać waty pod membrankę GDWT jeżeli ktoś nie chce się pozbywać tego starego perszinga,
 • #26
  Dragon_MK
  Pupil
  Odwróciłem faze w GDWT i zauważyłem delikatniejsze wysokie tony. Teraz przy głośnym słuchaniu nie bolą uszy, tylko czy aby napewno nie uszkodze nic? hmm.

  Dodano po 2 [minuty]:

  RAFi X wrote:

  Zawszę można napchać waty pod membrankę GDWT jeżeli ktoś nie chce się pozbywać tego starego perszinga,


  Czy możesz coś więcej o tym "wypchaniu watą" powiedziec?
 • #27
  Altus_140
  Level 23  
  Rozkręcasz głośnik , wyciągasz membranke i napychasz pod nią waty.
  Masz odwróconą fazę na GDWT - przez to nic uszkodzić się nie może.
 • #28
  RAFi X
  Level 29  
  Nic się nie uszkodzi.
  Tak jak kolega Altus_140 pisze.
  Tylko nie po brzegi, daj troszkę najpierw. Uwiń w kuleczkę i dodaj. Z resztą poeksperymentuj trochę ;)
  Tylko potem dobrze skręć GDWT, żeby cewka o szczelinę nie ocierała.
 • #29
  altus80
  Level 15  
  Czyli odpadają altusy 75. Myślałem o kolumnach do 300zł, ale chyba naprawię moje altusy 110. Może są lepsze kolumny, ale mi akurat dźwięk w altusach podoba się, ale tylko wtedy gdy jest na oryginalnych częściach. Mam pytanie co do wysoko tonowego. Można
  odkleić w nim membranę i jeszcze raz przykleić ? Bo chyba jest źle wycentrowana i głośnik raz gra a raz nie.
 • #30
  RAFi X
  Level 29  
  NIE! Membrany nie odklejaj. Jak odkleisz to jest duże prawdopodbieństwo, że już jej nie przykleisz poprawnie.
  Lepiej się męczyć trochę w centrowaniu całego układu drgającego.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Za 300 zł możesz kupić Mildtony i inne takie podobne ;) Dużoo już o tym było :P